Konferencje
Mobile Trends

Google Inbox – nowa (rewolucyjna?) aplikacja pocztowa od zespołu Gmail

Inbox to nowa aplikacja do obsługi poczty e-mail od Google. Tym razem Google jednak porzuciło wierność Gmailowi, umożliwiając korzystanie z aplikacji również tym osobom, które posiadają skrzynki inne, niż te z końcówką gmail.com. Jak piszą twórcy na oficjalnym blogu Google: „Inbox został stworzony przez tych samych ludzi, którzy stworzyli Gmail, ale to nie jest Gmail. To zupełnie inny typ skrzynki odbiorczej, stworzonej, by skupić się na tym, co naprawdę ma znaczenie”.
Jak zawsze Google pokazuje swoje mistrzostwo w odpowiednim doborze słów i adresowaniu produktu. E-mail to kanał, z którego korzystamy codziennie, kilka, a nawet kilkadziesiąt (kilkaset?) razy dziennie. W każdej minucie wysyłanych jest ponad 204 miliony e-maili na całym świecie*. Dlatego też solidna aplikacja do obsługi e-mail wydaje się całkowitym niezbędnikiem dla każdego mobilnego użytkownika. Do tej pory z mailowych produktów Google korzystać mogli jedynie posiadacze kont Gmail. Teraz Google otwiera się na innych. Sama aplikacja oferuje wiele dodatkowych funkcji, które pozwolą efektywniej zarządzać wiadomościami, a co za tym idzie, naszym czasem. Na filmie promocyjnym aplikacja Inbox przypomina wręcz spersonalizowany serwis społecznościowy lub osobistego asystenta, dopasowującego wszystko do naszych potrzeb.

Osobisty asystent w aplikacji e-mail

E-mail służy nam do kontaktów z przyjaciółmi (choć te w dużej mierze zostały zastąpione przez Facebooka i inne komunikatory), kontaktów służbowych, prywatnych, mniej i bardziej formalnych… Na e-mail dostajemy prywatne wiadomości – typowe „listy”, ale też ważne powiadomienia, informacje z banku, z lotniska, od lekarza, oferty reklamowe… Nie da się tego ukryć – na co dzień toniemy w e-mailach. Większości z nas nieraz zdarzyło się przeoczyć ważną wiadomość, zauważyć ją z opóźnieniem bądź też przeczytać w biegu, a następnie zapomnieć na nią odpisać. Inbox Google oferuje kilka rozwiązań, które mają stanowić lekarstwo na te problemy:

  • Bundles – Grupy – automatyczne grupowanie e-maili. To jeszcze bardziej rozwinięta funkcjonalność, którą znamy z Gmaila, gdzie wiadomości automatycznie trafiają pod poszczególne kategorie: główne, społeczności, oferty, powiadomienia, fora. Inbox rozwija tą opcję, a dodatkowo możemy sami „nauczyć” aplikację, w jaki sposób powinna segregować za nas wiadomości.
  • Highlights – Najważniejsze – Inbox sam wyszczególnia najistotniejsze informacje z wiadomości, jak np. informacje o wydarzeniach, zdjęcia czy dokumenty wysłane do nas przez współpracowników czy przyjaciół. Inbox jest gotowy również wyszukać za nas informacje w sieci, jeśli e-mail nie będzie posiadał ich wystarczająco wiele – np. informacje o statusie przesyłki kurierskiej czy zarezerwowanego przez nas lotu. Opcje Highlights i Bundles współpracują ze sobą, aby priorytetowo dostarczać użytkownikowi tylko naprawdę najistotniejsze wiadomości.
  • Reminders, Assists i Snooze – Odkładanie na później
    • Reminders – Przypomnienia – W Inboxie możemy sami ustawiać pożądane przypomnienia, nawet te niezwiązane z wiadomościami e-mail. Inbox może więc zastąpić nam organizer a nawet kalendarz, a już na pewno aplikacje dedykowane tworzeniu list „to do”, czyli „do zrobienia”.
    • Assists – Asysty – Narzędzie to współpracuje z pozostałymi, dostarczając użytkownikowi najbardziej potrzebnych informacji. Jeśli tworzymy powiadomienie o zatelefonowaniu do dentysty, opcja Asysty sprawi, że Inbox podsunie nam godziny otwarcia gabinetu oraz numer telefonu, pod jaki mamy zadzwonić. Jeśli mailowo zarezerwujemy stolik w restauracji, Inbox podsunie nam mapkę z lokalizacją lokalu. Jeśli zarezerwujemy bilet lotniczy, Inbox sam podsunie nam link do odprawy on-line.
    • Snooze – Drzemka – Ta opcja pozwala skupić się na najistotniejszych sprawach, nie pozwalając jednak zapomnieć o wiadomościach czekających na odpowiedź. Jeśli w danej chwili jesteśmy zajęci, możemy ustawić „drzemkę” dla danego e-maila, aby Inbox przypomniał nam o nim później, w określonym przez nas momencie. Opcję Snooze możemy wykorzystać również dla wcześniej ustawionych przypomnień.

Tylko dla wybranych

Gmail powstał jako swego rodzaju „elitarna” skrzynka pocztowa, gdzie aby założyć konto, trzeba było najpierw uzyskać zaproszenie. Dopiero z czasem Gmail stał się dostępny dla innych. Inbox rozpoczyna w ten sam sposób – na samym początku korzystać z niego będzie mogła ograniczona grupa użytkowników, zaproszona przez samo Google. Każdy zaproszony przez Google użytkownik, będzie mógł zaprosić do aplikacji kolejnych użytkowników, przesyłając im zaproszenie. Jeśli jednak zależy ci na wypróbowaniu Inboxa osobiście, bez czekania na zaproszenie, sam możesz napisać do Google, prosząc o dostęp do aplikacji – wystarczy zgłosić się pod adresem inbox@google.com.

Źródło:
http://googleblog.blogspot.com/2014/10/an-inbox-that-works-for-you.html
* http://mashable.com/2014/04/23/data-online-every-minute/

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także