Konferencje

Google pokazało nowe produkty – smartfony Pixel i gogle Daydream View

Przed paroma miesiącami Google prezentowało i zapowiadało nowości w oprogramowaniu. Na październikowej konferencji przyszła wreszcie pora na przedstawienie oczekiwanych urządzeń firmowanych znaczkiem Google. Wśród sprzętowych premier największa rolę odegrały smartfony z serii Pixel, które zastąpią istniejącą dotychczas linię Nexus. Na scenie zaprezentowano również szereg innych produktów, między innymi nowe gogle wirtualnej rzeczywistości.

Pixel, czyli hardware HTC i software od Google

Na początku warto powiedzieć co wyróżni smartfony Google Pixel z rozrastającej się z roku na rok listy smartfonów. Firma z Mountain View postawiła na 3 wyraziste właściwości smartfona:

  • wbudowanego, inteligentnego Asystenta Google,
  • wg. rankingu DxOMark „najlepszy” smartfonowy, 12,3 Mpixelowy i kręcący filmy w 4K aparat fotograficzny,
  • nieograniczone miejsce na przechowywanie zdjęć i filmów w chmurze.


Asystent Google, który po raz pierwszy pojawił się w komunikatorze Allo, tym razem stanowić będzie część systemu urządzenia. Asystent będzie nie tylko wysłuchiwał poleceń głosowych i rozumiał ich kontekst, ale też odpowiadał na słowa użytkownika podobnie jak Siri czy Google Now.

Mocne podzespoły jak na flagowca przystało

Pod obudową smartfonów Google znajdzie się 4GB RAM LPDDR4 oraz 4-rdzeniowy, 64-bitowy procesor Snapdragon 821 wraz z GPU Adreno 530. Pixel od początku pracować będzie pod kontrolą systemu Android 7.1 Nougat z upraszczającą interfejs nakładką Pixel Launcher i preinstalowanymi apkami do komunikacji – Duo i Allo. Pixelami będzie można też płacić zbliżeniowo dzięki obsłudze standardu NFC. Wyposażono je również w czytnik linii papilarnych i wszelkie czujniki potrzebne do wykorzystania smartfona w goglach wirtualnej rzeczywistości – akcelerometr i żyroskop. W smarftonach Google zamontowano też port USB typu C, dzięki czemu 15 minut ładowania powinno wystarczyć na 7 godzin pracy urządzenia.
Google wprowadzi na rynek dwa modele Pixeli różniące się wielkością ekranu Amoled i pojemnością akumulatorów:

  • Pixel (ekran 5″ 1920×1080, bateria 2770 mAh);
  • Pixel XL (ekran 5,5″ 2560 x 1440, bateria Bateria 3450 mAh).

Urządzenia dostępne będą w trzech wersjach kolorystycznych (Very Silver, Quite Black i limitowanym dla USA Really Blue) i dwóch wariantach pamięci wewnętrznej (32GB i 128GB). Można zamawiać je w przedsprzedaży w amerykańskim Google Store. W wersji podstawowej (32GB) za 649$, czyli około 2,5 tys. złotych. Choć po Internecie krążą informacje, że telefony Google nie trafią oficjalnie do Polski, to biorąc pod uwagę, że spolszczono poświęconą im stronę w Google Store, możliwe, że w jakiś sposób trafią jednak na nasz rodzimy rynek.

Daydream View – wygodne gogle do wirtualnej rzeczywistości

Podobnie jak w przypadku nowego smartfona tak i przy wirtualnej rzeczywistości Google zaprezentowało nie tylko urządzenie – gogle Daydream View, ale również oprogramowanie – aplikację Daydream, poprzez którą użytkownik przejdzie do dostępnych gier i aplikacji VR na swoim smartfonie. Nowy headset wydaje się być przystępny dla każdego i wygodny, dzięki dzianinie dżersej, którą został pokryty.daydream-vr
Urządzenie wyposażono w pilot, który pomoże nawigować po wirtualnym interfejsie Daydream i posłuży za kontroler ruchowy w grach i aplikacjach. Próżno szukać takiego rozwiązania w reszcie konkurencyjnych, mobilnych headsetów. Daydream View kosztuje w przedsprzedaży 79$ (około 300 zł). Wraz z odpowiednim smartfonem, taki zestaw okazałby się jednak tańszy niż większość dużych gogli VR.

Google Home, nowy Chromecast i router od Google

Na scenie Google pojawił się też zapowiadany od dłuższego czasu Google Home – urządzenie wykorzystujące Asystenta Google, mające pomagać właścicielowi w domu i przy codziennych czynnościach wykonując wydawane głosowo polecenia. Przyszedł też czas na nową wersję Chromecasta – drobnego sprzętu służącego do strumieniowania obrazu z urządzenia mobilnego na ekran telewizora. Dla amerykańskich klientów Google przygotowało również własny router Wi-Fi.

Google jak Apple?

Google na poważnie zabiera się za tworzenie sprzętu. Od tekturowego Cardboarda i współtworzonych przez zewnętrzne firmy urządzeń z linii Nexus po porządne Daydream VR i serię Pixel wyprodukowaną we współpracy z HTC. Mountain View zdaje się w pewnym sensie powielać strategię Apple – starając skupić się na paru produktach spełniających konkretne zadania i łączących hardware i oprogramowanie jednego producenta.
Źródło:
www.store.google.com

Udostępnij
Zobacz także