Konferencje

Google prezentuje komputer kwantowy

Gigant technologiczny ogłosił ostatnio osiągnięcie kolejnego kroku rewolucji komputerowej. Ich najnowszy komputer kwantowy może wykonywać obliczenia, które konkurencyjnym superkomputerom zajęłyby aż 47 lat. To osiągnięcie nazywane jest „supremacją kwantową” i przewiduje nową erę przetwarzania danych.

Już w 2019 roku Google twierdził, że zdobył ową supremację jeszcze przed swoimi rywalami. Twierdzenie to spotykało się jednak z kontrowersjami w środowisku technologicznym. Jednym z głównych przeciwników była firma IBM. Firma argumentowała, że zadanie wykonane przez googlowski komputer kwantowy Sycamore mogłoby być wykonane przez klasyczną maszynę. Oczywiście wolniej, ale wciąż nie odpowiadało to specyfice obliczeń dla mechaniki kwantowej.

O co w ogóle taka heca?

Komputerświat przytacza postać dr Shohini Ghose, fizyczki kwantowej i przewodniczącej kanadyjskiego stowarzyszenia fizyków. Porównała ona klasyczne komputery do komputerów kwantowych poprzez metaforyczną świeczkę i żarówkę. Nasza technologia to oczywiście świeczki, a kwantowa jest odpowiednikiem żarówki. Oba urządzenia będą mieć podobny cel jakim jest oddania światła. Ale w przypadku komputerów, mowa obliczeniach, które technologia kwantowa osiąga zupełnie innymi środkami. Ma dawać przez to znacznie potężniejsze i wydajniejsze wyniki.

Komputery kwantowe wykorzystują zasady mechaniki kwantowej w oparciu o algorytmy kwantowe. Te w swoich obliczeniach wykorzystują podstawową kwantową jednostkę informacji o nazwie kubit. Pomiędzy kubitem, a klasycznym bitem jest znaczna róznica. Podczas, gdy bit ma wartość 0 lub 1, to kubit przyjmuje pełny zakres stanów pośrednich. Dzięki temu może przenosić znacznie większą liczbę informacji, wielokrotnie większą.

Potężniejsze niż kiedykolwiek

Teraz, po czterech latach badań, Google jeszcze raz stwierdza, że inżynierowie opracowali potężniejszy komputer kwantowy, donosi Daily Mail. Nowy model przekracza możliwości istniejących klasycznych superkomputerów. Ma zapewniać ogromny potencjał do rozwiązywania skomplikowanych problemów, których dotąd nie mogły rozwiązać klasyczne maszyny.

Rewolucja w technologii?

Eksperci uważają, że komputery kwantowe będą kluczowe w ciągu najbliższych kilku dekad, zastępując „klasyczne” komputery na biurkach i rewolucjonizując nasze życie. Dzięki zastosowaniu efektów fizyki kwantowej, te nowe maszyny będą w stanie przyspieszyć uczenie maszynowe, znacznie skrócić czas rozwiązywania problemów związanych ze zmianami klimatu i nawet wspierać badania nad nowymi lekami. Brzmi obiecująco.

– Pełna komercjalizacja technologii kwantowej będzie przełomem w funkcjonowaniu szeregu organizacji i obszarów biznesowych. Największym ryzykiem dla firm jest brak świadomości na temat skali i tempa zmian – mówi Michał Kopyt, Partner w dziale doradztwa biznesowego EY.

Nie zgadza się z tym jednak Scott Aronson z Uniwersytetu w Teksasie, który uważa, że 90 proc. twierdzeń o tym, że komputery kwantowe będą w bliskiej przyszłości rozwiązywały skomplikowane problemy, chociażby te w zakresie uczenia maszynowego, to mrzonki.

Wyścig kwantowych zbrojeń

Chiny inwestują w rozwój tej technologii miliardy dolarów. Strategicznie zaczęły podchodzić do niej również Stany Zjednoczone. Forsal mówi, że w 2020 roku branża obliczeń kwantowych była warta 500 milionów dolarów, ale w 2027 osiągnie 8,6 mld dol., a na inwestycje w tym sektorze zostanie przeznaczone ponad 16 mld dol.

Jednak należy ostrożnie podchodzić do wszelkich rewelacji tego typu. BusinessInsider porównuje komputery kwantowe do kryptowalut. Dzisiaj zyski na akcjach spółek zajmujących się kwantami rosną do poziomu nawet 200 proc, ale inwestycje w technologie tego rodzaju zawsze wiążą się z ryzykiem, co pokazały ostatnio różne NFT czy kryptowaluty właśnie.

Przyszłość, nie tylko IT!

Osiągnięcie „supremacji kwantowej” przez Google otworzyłoby nową erę w technologii komputerowej. W przeddruku arXiv, zespół badaczy z Google potwierdza potencjał komputera kwantowego w wykonywaniu zadań, które przekraczają możliwości klasycznych komputerów. Technologia kwantowa znacznnie przyspiesza przetwarzanie informacji, co może doprowadzić do powstania najpotężniejszego komputera na Ziemi. Komputery kwantowe obiecują niesamowite możliwości i są kluczem do rozwiązania wielu współczesnych wyzwań.

Choć nie znamy jeszcze pełnego potencjału ani wpływu tej technologii, jedno jest pewne – nasza przyszłość będzie opierać się na potędze kwantowych obliczeń. Niestety, na próżno szukać informacji, ile dokładnie kosztowałaby nas te rewolucja. Nie wiemy też ile kosztuje opracowanie i produkcja komputera kwantowego. Jednakże, przyszłe korzyści z tej technologii mogą potencjalnie przewyższyć jej koszty. W końcu, jeśli Google mówi prawdę, otworzą się przed nami nowe perspektywy dla rozwoju nauki, medycyny i przemysłu.

Udostępnij
Zobacz także