Konferencje
Mobile Trends

Google prezentuje nową linię smartfonów w ramach programu Android One

Firma Google postanowiła podzielić się szczegółami programu Android One. Wszystko odbyło się w ramach indyjskiej konferencji prasowej giganta z Mountain View. W ramach platformy Android One będą sprzedawane tanie smartfony, a dziś poznaliśmy ich szczegółowe specyfikacje.
Po raz pierwszy świat usłyszał o programie Android One w trakcie czerwcowego Google I/O 2014. Pierwsze doniesienia z pewnością mogły się podobać, ponieważ Google obiecało nową serię dość wydajnych urządzeń w przystępnej cenie (około 100 dolarów amerykańskich). Co więcej, za wsparcie i aktualizacje oprogramowania miało odpowiadać samo Google. Czy te obietnice odnalazły swoje potwierdzenie w rzeczywistości? Wydaje się, że jak najbardziej.
Wszystkie urządzenia z linii Android One będą działać pod kontrolą czystego Androida 4.4. Google obiecuje szybką aktualizację do nadchodzącego Androida L oraz pozostawia możliwość wprowadzania autorskich nakładek graficznych.
Wiele osób może mieć obawy odnośnie specyfikacji technicznej nowych smartfonów. W końcu 100 dolarów to koszt bardzo przeciętnych, wręcz budżetowych, urządzeń. Na chwilę obecną tylko trzech producentów (firmy Spice, Micromax i Karbonn) będzie oferować swoje produkty w ramach platformy Android One, ale można spodziewać się kolejnych premier w nadchodzących tygodniach.

Co dokładnie zaoferują zaprezentowane modele? Przede wszystkim bardzo podobną – atrakcyjną – cenę i specyfikację. W trakcie eventu Google, pokazano następujące smartfony: Spice Dream Uno, Karbonn Sparkle V Red oraz Micromax Canvas A1. Wszystkie zaoferują 4,5 calowe wyświetlacze o rozdzielczości FWVGA (854 × 480 pikseli). Brak większych różnic także w jakości zamontowanych kamer, ponieważ wymienione urządzenia wyposażono w 5-megapikselowe aparaty główne i 2-megapikselowe kamery przednie. Nabywcy tych sprzętów mogą liczyć na 1 GB pamięci RAM, 4 GB pamięci wbudowanej i obecności slotów na karty microSD. Specyfikację zamyka kwestia wykorzystanego układu CPU. Producenci postanowili wykorzystać dość popularne, chińskie procesory MediaTeka (4 rdzenie pracujące z prędkością 1,3 GHz).
Całość powinna zapewnić przynajmniej jeden dzień pracy na baterii, która charakteryzuje się 1,700 mAh pojemności, a także łączność w standardzie 3G i możliwość słuchania radia FM. Cena? 6399 rupii indyjskich, czyli około 105 dolarów amerykańskich.
Na chwilę obecną smartfony z linii Android One będą sprzedawane tylko na terenie Indii (jest to duży i nienasycony rynek). Do końca roku oferta powinna pojawić się w takich państwach jak: Filipiny, Indonezja, Pakistan Sri Lanka, Bangladesz czy Nepal. Google skupia się głównie na rynkach rozwijających się. Do projektu powinni dołączyć się tacy producenci, jak HTC, Asus, Acer, Panasonic czy Lenovo, a także producent układów SoC, Qualcomm – firmy, które są w stanie produkować urządzenia nie tylko wystarczająco wydajne, ale także stosunkowo tanie.
Źródło:
http://www.theverge.com/2014/9/15/6151329/first-android-one-smartphones-announced

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także