Konferencje
Mobile Trends

Google: Projekt Ara za $50 i pogłoski o Nexusie za $100

Podczas konferencji dotyczącej Projektu Ara od Google, Paul Eremenko, przewodniczący grupie projektowej, oznajmił, że Ara trafi do sprzedaży na samym początku roku 2015 i będzie kosztować około 50 dolarów. Równocześnie pojawiły się plotki o Nexusie za 100 dolarów, który ma wyprodukować Google.

Zestaw bazowy Ara za 50 dolarów

Za wyżej wspomniane 50 dolarów oczywiście nie otrzymamy w pełni wyposażonego telefonu. Za tą kwotę otrzymamy zestaw, w którego skład wchodzić będzie „szkielet”, ekran, moduł WiFi i procesor, czyli elementy stanowiące całkowitą bazę telefonu. Pozostałe elementy mogą być dowolnie dobrane przez użytkownika i dołączone do podstawowego zestawu, aby każdy mógł indywidualnie zbudować wymarzony modułowy telefon.

„Szara” baza o żywotności 5-6 lat

Pierwotnie otrzymujemy tzw. „Grey Phone” – „szary telefon”, ponieważ to dopiero użytkownik decyduje o wyglądzie swojego telefonu, dobierając kolorowe moduły aparatu, pamięci, łączności itp. Eremenko zapewnia, że bazę telefonu będzie cechować żywotność 5-6 lat, a użytkownicy będą mogli na bieżąco ulepszać swój telefon poprzez aktualizację i wymianę modułów. Jednak ze względu na ekran i procesor wchodzące w skład podstawowego zestawu, niestety proponowana przez Eremenko żywotność brzmi trochę nierealnie.

Smartfon Nexus za 100 dolarów?

Innym budżetowym rozwiązaniem planowanym przez Google ma być smartfon Nexus za 100 dolarów. Na razie jest to niepotwierdzona informacja pochodząca z chińskich źródeł, jednak nie można jej również wykluczyć. Informacja ma pochodzić od „tajwańskich dostawców”, według których Google podjęło współpracę z twórcą chipów MediaTek. Efektem ma być tani, ale dobrze wykonany Nexus. Tanie smartfony to szansa dla Google na wybicie się w kategorii hardware na tle dominującego Samsunga i Apple.
Źródło:
http://www.geek.com/android/googles-project-ara-could-be-on-sale-in-january-2015-for-50-1591385/
www.businessinsider.com/google-100-smartphone-2014-4

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także