Szwedzko-ukraińska firma informatyczna Sigma Software Group wraz z Tech Nation UK oraz House of Europe zorganizuje ogólnoeuropejski hackathon „Hack for Peace”, aby budować rozwiązania technologiczne do zwalczania problemów wojennych. Organizatorzy witają ambitnych początkujących, zaawansowanych programistów, profesjonalnych przedsiębiorców, mentorów, inwestorów i wszystkich innych, którzy chcą budować innowacyjne produkty, aby zaprowadzić pokój na całym kontynencie.
– Hackathon zjednoczy programistów i ekspertów z Polski, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Portugalii, i Ukrainy – twierdzą organizatorzy.
Trzech zwycięzców będzie mieli możliwość wcielić w życie swoje pomysły i zbudować produkty ze wskazówkami od inwestorów i mentorów.
Dlaczego to jest tak ważne?
Niesprowokowana rosyjska agresja na pokojowo nastawioną i niepodległą Ukrainę pokazuje, że dziś nikt nie powinien czuć się bezpieczny. Są jednak sposoby na lepsze przygotowanie się nawet na najbardziej niewyobrażalne wydarzenia.
Już teraz toczy się największa wojna na europejskiej ziemi, setki odrzutowców przedzierają się przez niebo, a tysiące czołgów trzepoczą ukraińską ziemię. Groźba totalnej III wojny światowej jest tak realna jak nigdy.
Dlatego dzisiaj przedsiębiorstwa tworzą i aktualizują swoje plany awaryjne, a rządy szukają sposobów na dobre przygotowanie się na takie zagrożenia. Jednak wielu obywateli często nie wiedzą, czego się spodziewać i co zrobić, aby zachować bezpieczeństwo. Produkty technologiczne i innowacyjne rozwiązania mogą pomóc zwalczyć problemy związane z wojną.
Format i szczegóły
Wydarzenie odbędzie się dnia 21-23 października w pięciu krajach – Polski, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Portugalii, i Ukrainy. Uczestnicy będą gromadzić się offline w różnych lokalizacjach, ale również będą połączeni z innymi miejscami za pośrednictwem telekonferencji. Dzięki temu będą mogli wymieniać się pomysłami osobiście i między innymi krajami.
Hackathon obejmie cztery kierunki — Cyberbezpieczeństwo, Higienę informacji i Wojny medialne; Zdrowie psychiczne; Edukacja dzieci; Logistyka w warunkach wojny.
Hack for Peace wzmocni tych, którzy chcą wywrzeć wpływ i przyczynić się do tworzenia antywojennych produktów technologicznych. Uczestnicy mogą spodziewać się ekscytującego weekendu wypełnionego nauką, zabawą i zdrową dawką rywalizacji napędzanej potężnym wsparciem mentorskim.
Uczestnictwo jest za darmo. Każdy może zgłosić się indywidualnie lub zespołowo. Organizatorzy dadzą pierwszeństwo uczestnikom z istniejącymi pomysłami. Termin rejestracji jako uczestnika lub mentora upływa 30 września.
Aby uzyskać więcej informacji, zapraszamy na stronę internetową Hack for Peace.
Słowo od organizatorów i partnerów
Mówiąc o nadchodzącym hackathonie, Valery Krasovsky, CEO i współzałożyciel Sigma Software Group powiedział: „Nasza firma po raz kolejny przyczynia się do rozwoju ekosystemu technologicznego. Hack for Peace to wyjątkowy ogólnoeuropejski projekt, który zgromadzi programistów, menedżerów produktu, założycieli startupów i inwestorów w celu stworzenia zmieniających życie rozwiązań, aby uczynić świat lepszym i bezpieczniejszym miejscem. Ponadto zaprosimy inwestorów i mentorów, którzy pokierują zespołami we właściwym kierunku, w którym będą mogli uzyskać wsparcie finansowe w celu uruchomienia swoich produktów”.
Partnerem hackathonu w Polsce są Startup Poland, Google Campus for startups, SpeedUp Group, Invest in Poznan, Ambasada Szwecji w Warszawie, oraz Polish-Ukrainian Startup Bridge.
“Wojna Rosji z Ukrainą wywarła silny wpływ nie tylko na gospodarkę ukraińską, ale także na gospodarkę światową. A jednym z głównych wyzwań (oprócz powstrzymania rosyjskiej agresji) jest poszukiwanie nowych innowacyjnych pomysłów na rozwój ukraińskiego biznesu, dlatego projekt PUSB skupia się teraz na pomocy przedsiębiorcom w dotarciu na rynek polski i europejski. Nasz zespół od kilku lat pracuje z utalentowanymi Ukraińcami i wiemy, jak wielki potencjał mają ci ludzie. Więc, naszym zadaniem i zadaniem hackathonu jest pomóc im w wejściu na rynek i dalszym rozwoju ich produktów, co przyczyni się do przybliżenia Zwycięstwa”, mówi Łukasz Wawak, Manager w Polish Ukrainian Startup Bridge.
Kierownik projektu Alexandra Govorukha dodaje: „Wierzymy, że wspólne wysiłki uczestników Hack for Peace ze wszystkich pięciu krajów przyniosą Europie nowe, wspaniałe rozwiązania technologiczne antywojenne. Dlatego połączymy różne doświadczenia, kultury biznesowe i kompetencje na jednej platformie”.
Partnerami są Founder Institute Nordics, Nutty Ventures AB, Startup Grind Stockholm, Embassy of Ukraine in the Kingdom of Sweden, Impact Hub Stockholm, Tack Tech Ukraina, TechNation, BlueLake VC, Techfugees, Startup Lisboa, GDI Hub,
LACS, Startup Portugal, Microsoft Portugal, The Next Web, The Ministry of Digital Transformation, Ukrainian Startup Fund, Sigma Software Labs, Sigma Software University, SID Venture Partners fund, Tech Ukraine.
Wsparcie rządowe zapewniają: Ukraiński Fundusz Startupów, Ministerstwo Cyfrowej Transformacji Ukrainy, Ambasada Szwecji na Ukrainie, Ambasada Ukrainy w Portugalii, Ambasada Szwecji w Polsce, Ambasada Ukrainy w Wielkiej Brytanii oraz Ambasada Ukrainy w Szwecji.