Konferencje
Mobile Trends

Hotspot z telefonu? Przegląd ofert operatorów na internet mobilny

Dostęp do internetu pozwala na korzystanie z wielu zasobów, począwszy od niezbędnych informacji, aż po szeroko rozumianą rozrywkę. W sytuacji, gdy nie masz dostępu do komputera stacjonarnego i tradycyjnej sieci światłowodowej, rozwiązaniem jest internet mobilny. Czym jest hotspot i jakie możliwości stwarzają dostawcy internetu? Dowiedz się więcej!

Hotspot i jego funkcje

Korzystanie z internetu mobilnego wymaga dostępu do sieci bezprzewodowej opartej na standardzie Wi-Fi. Zapewnia ją hotspot (ang. gorący punkt) – miejsce, w którym takie połączenie jest możliwe dzięki usłudze udostępnianej przez określoną firmę czy instytucję. Mogą z niego korzystać wszyscy użytkownicy urządzeń wyposażonych w kartę sieciową – od laptopów, po GPS. Hotspoty pracują w standardzie 802.11, a ich sercem jest odpowiednie urządzenie, takie jak router. Zazwyczaj są tworzone w miejscach publicznych takich jak hotele, kawiarnie, centra handlowe, urzędy itp.
Korzystanie z takiego rozwiania, np. podczas wyjazdu wakacyjnego, nie zawsze jest możliwe. Jeśli przebywasz na plaży, polu namiotowym lub innym miejscu, w którym takiego punktu nie ma, możesz go stworzyć samodzielnie – z własnego smartfona. Za pomocą kilku prostych kroków przekształcisz go w bezprzewodowy router, zapewniając dostęp do internetu wielu urządzeniom. Aby rozwiązanie było opłacalne, ważne jest korzystanie z usług operatora sieci komórkowej, który oferuje nielimitowany dostęp do internetu. Możesz go znaleźć, przeglądając oferty internetu mobilnego na komorkomat.pl.

Co oferują dostawcy internetu mobilnego?

Tworząc własny hotspot, z pewnością zakładasz, że będziesz go wykorzystywać do udostępniania internetu różnym urządzeniom. Jeśli spędzasz czas poza domem, z grupą znajomych, za pośrednictwem Twojego smartfona będą też łączyć się z siecią Wi-Fi inne osoby. Oznacza to przesył dużych pakietów danych. Operatorzy oferują różne rozwiązania, począwszy od niewielkiego limitu po nieograniczony dostęp do sieci. Wybór najkorzystniejszej opcji pozwoli Ci uniknąć kosztów, jakie poniesiesz za przekroczenie określonego progu.
Jakie limity znajdziesz w ofertach? Oto przegląd najważniejszych rozwiązań, które są aktualnie dostępne na rynku.

  • Orange: limit danych – 10 GB lub 50 GB, umowa zawierana na 24 miesiące.
  • Plus: limit danych – 60 GB, umowa zawierana na 24 miesiące.
  • Play: limit danych – 50 GB lub 100 GB, umowa zawierana na 24 miesiące.
  • Vectra (zasięg Play) – bez limitu przesyłu danych, umowa zawierana na 24 miesiące.
  • Lajt Mobile (zasięg Plus): limit danych – 100 GB+ pakiet nocny 200 GB, umowa zawierana na 6 miesięcy.
  • T-Mobile: limit danych – 50 GB, umowa zawierana na 24 miesiące.
  • Naumobile (zasięg Plus): limit danych – 100 GB+ pakiet nocny 200 GB, umowa zawierana na 12 miesięcy.

Przedstawione propozycje nie wyczerpują jeszcze listy ofert. Możesz wśród nich znaleźć również np. umowy krótkoterminowe w sieci Play, bez limitu danych, ale z wysoką opłatą miesięczną. Ceny abonamentów oscylują w granicach od 34.90 zł miesięcznie (Naumobile) do 90 zł za ofertę w Plusie. Więcej propozycji umów umożliwiających korzystanie z internetu mobilnego dostarczy Ci porównywarka GSM komorkomat.pl.

Wzrost popularności internetu mobilnego

Korzystanie z urządzeń przenośnych jest obecnie standardem. Chociaż laptopy wciąż jeszcze są drogie, a zakup modelu dobrej klasy nie jest osiągalny dla każdego, niemal każdy jest w posiadaniu telefonu z dostępem do sieci. Coraz popularniejsze są też tablety i inne urządzenia przenośne. Jak wskazują statystyki, od 2018 roku liczba użytkowników internetu mobilnego wzrasta lawinowo.
Według raportu Digital Poland 2019, liczba Polaków, którzy aktywnie korzystali z urządzeń przenośnych wyniosła ponad 26 milionów. Stanowi to około 57% wszystkich mieszkańców kraju. Intensywność korzystania z Wi-Fi wzrasta w miesiącach wiosenno-letnich.
Z kolei badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej wykazały, że z internetu korzysta 67,4 proc. użytkowników telefonów. Z tej grupy tylko 6,1 proc. Polaków wykupuje dodatkowe pakiety danych. Najlepiej oceniają jakość usług sieci T-Mobile, a w dalszej kolejności Play, Orange i Plus. Natomiast pod względem prędkości przesyłu danych na pierwszym miejscu plasują się Plus i T-Mobile. W tej kategorii operatorów internetu mobilnego niezmiennie uznaniem cieszą się T-Mobile i Play. Najniżej użytkownicy oceniają sieć Plus.
Jak zatem widać, przed podjęciem decyzji o wyborze operatora oraz konkretnej oferty warto dobrze rozeznać się na rynku. To pozwoli Ci wybrać rozwiązanie, dzięki któremu stworzysz niezawodny hotspot zawsze, gdy będzie potrzebny, a jednocześnie nie przepłacisz.

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także