Konferencje

Hurtownia internetowa – czym kierować się przy wyborze oprogramowania?

Sytuacja rynkowa w e-commerce sprawiła, że nie wystarczy jedynie wysokiej jakości produkt, aby wygrać z konkurencją. Obecnie kluczową rolę odgrywa relacja z klientem i jakościowa współpraca. Dlatego przedsiębiorcy robią wszystko, aby sprostać wymaganiom swoich kontrahentów. Jedną z najważniejszych kwestii w przypadku hurtowni internetowej jest spawana platforma, która spełni potrzeby zarówno klientów, jak i samego przedsiębiorstwa. Czym kierować się przy wyborze oprogramowania do sklepu B2B?

Jaki rodzaj oprogramowania wybrać? 

W pierwszej kolejności należy zastanowić się jaki rodzaj oprogramowania nas interesuje. Czy ma to być open source, czy raczej SaaS? Oprogramowanie typu open source do sklepu internetowego B2B jest przede wszystkim darmowe, a do tego pozwala na dowolną modyfikację kodu źródłowego. Z tego względu wiele przedsiębiorców zakłada hurtownię internetową, bazując na właśnie takim oprogramowaniu. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że możliwości sklepu B2B działającego w takim systemie mogą być ograniczone. Wadą jest też brak wsparcia technicznego – w przypadku problemów jesteśmy zdani sami na siebie. 

Inne rozwiązanie, czyli oprogramowanie typu SaaS to opcja płatna, zazwyczaj odbywa się to poprzez uiszczanie comiesięcznych opłat. Platformy SaaS dają hurtowni internetowej więcej możliwości, są bardziej profesjonalne, a do tego pozwalają na integracje z wieloma pomocnymi dodatkami. Przykładem jest oprogramowanie CStore, które umożliwia założenie sklepu internetowego w modelu dropshipping lub hurtowni internetowej w modelu B2B. O oprogramowaniu CStore więcej przeczytasz na stronie www.cstore.pl/sprzedaz-hurtowa-b2b/

Oprogramowanie dla hurtowni a prognozy rozwoju działalności

To, jakie oprogramowanie czy platformę hurtową wybierzemy, powinno zależeć m.in. od prognozy rozwoju naszej działalności. Trzeba pamiętać, że niektóre rozwiązania nie dają tak dużych możliwości, jak inne. Mały sklep internetowy B2B, który zawiera kilkadziesiąt produktów, może być zasilany oprogramowaniem open source, jednak jeśli w przyszłości mamy zamiar się rozwijać i oferować setki czy nawet tysiące produktów i docierać do coraz większej liczby klientów, warto pomyśleć o profesjonalnej platformie abonamentowej. 

Hurtownia B2B dopasowana nie tylko do klienta

Platforma hurtowa powinna być przede wszystkim dopasowana do klientów, tak aby zapewniać im łatwe zakupy, kontakt z firmą i bezpieczeństwo. Nie można jednak zapominać, że liczy się również wygoda i komfort przedsiębiorstwa. Z tego względu przy wyborze warto kierować się też tym, aby oprogramowanie dla sklepu internetowego B2B spełniało potrzeby pracowników, ułatwiało im pracę, a także zmniejszało koszty. Dlatego przed wyborem warto dokładnie określić swoje potrzeby i na ich podstawie dobrać rozwiązanie. 

Jakie funkcje powinno mieć dobre oprogramowanie?

Aby wybrać odpowiednie oprogramowanie dla hurtowni internetowej, warto wiedzieć, czym się charakteryzuje i jakie funkcje spełnia dobra platforma. Przede wszystkim powinna ona ułatwiać proces zakupu z perspektywy klienta. Mowa tutaj m.in. o przejrzystej strukturze sklepu, wygodnym przeglądaniu oferty i składaniu zamówienia, bezpiecznej i szybkiej metodzie płatności, sprawnej wysyłce czy informacjach o statusie zamówienia. 

Jeśli chodzi o funkcje oprogramowania dla sklepu B2B dotyczące sprawnej i wygodnej pracy przedsiębiorstwa, to ważne są m.in.: automatyzacja działań, kontrola stanu magazynowego, łatwy kontakt z kontrahentami, integracje z innymi podmiotami ważnymi na rynku e-commerce. Są to podstawy, którymi powinno się charakteryzować dobre oprogramowanie dla sklepu w modelu B2B, jednak nie zapominajmy o indywidualnych potrzebach przedsiębiorstwa. 

Udostępnij
Zobacz także