Smartfony mimo wszystkich swoich dobrodziejstw, mają też swoje minusy. Niemal wszystkie z nich musimy ładować codziennie. Oczywiście dostęp do gniazdek elektronicznych mamy niemal wszędzie, jednak niekiedy znalezienie takowego w dogodnym miejscu, kiedy jesteśmy poza domem, stanowi nie lada problem. W domu również często narzekamy na kable, które zawsze są albo za krótkie, albo za długie (albo nie wiemy gdzie je położyliśmy). Na przeciw tym rozterkom wychodzi coraz więcej technologii, które mają zapewnić możliwość wygodnego ładowania urządzeń mobilnych niemal wszędzie, w możliwie najłatwiejszy, a nawet bezprzewodowy sposób. O komfort ładowania zadbała m.in. Ikea, która już w kwietniu wypuszcza do sprzedaży meble domowe i biurowe, umożliwiające bezprzewodowe ładowanie urządzeń mobilnych.
Ładowarka wbudowana w stolik nocny
Ikea, znana ze swojego innowacyjnego podejścia do wyposażenia domu, dołączyła do grona firm dbających o poziom baterii smartfonów swoich klientów. Szwedzka firma robi krok w stronę Internetu Rzeczy, pragnąć umożliwić bezprzewodowe ładowanie urządzeń mobilnych w domowym zaciszu, oferując „ładujące meble”. Ikea nawiązała współpracę z Wireless Power Consortium, wykorzystując urządzenia ładujące Qi w swoich produktach. Meble z wbudowanym Qi mają trafić do sprzedaży już 15 kwietnia na terenie Ameryki Północnej i Europy (nie znamy jeszcze szczegółów, ale najpewniej chodzi tutaj o USA oraz Wielką Brytanię). Urządzenia Qi mają znajdować się m.in. w ikeowskich stołach, biurkach, stolikach nocnych czy lampach. Będzie można również zakupić samodzielny pad Qi, który samodzielnie będziemy mogli wmontować w dowolny mebel, np. blat kuchenny. Rozwiązanie zaprezentowano podczas Mobile World Congress 2015.
Bostońskie ławki Soofa
Pierwszy krok w stronę innowacyjnego podejścia do ładowania smartfonów wykonał startup Changing Enviroments. Wszystko zaczęło się latem 2014 roku. Wówczas w Bostonie przystąpiono do testów ławek, zasilanych za pomocą paneli słonecznych, które tę energię przetwarzają na prąd do naładowania smartfona. Niestety, tutaj w grę ciągle wchodzą kable – użytkownik musi podpiąć swój własny kabel USB, aby móc podładować telefon, zażywając przy okazji kąpieli słonecznej na ławce w parku. Projekt nosi nazwę Soofa. Po przetestowaniu pierwszych ładujących ławek w Bostonie w ubiegłym roku, podjęto decyzję o wprowadzeniu kolejnych ponad 100 ławek w okolicy Bostonu wiosną tego roku.
Ładowanie przy kawie
O komfort ładowania telefonów zadbał również Starbucks, który we współpracy z Duracell wprowadził do wybranych kawiarni w Stanach Zjednoczonych specjalne stoliki z tzw. Powermat, na których można bezprzewodowo naładować telefon. W wybranych kawiarniach znajdują się specjalnie oznaczone punkty „Powermat Spots”, wbudowane w stoły i kontuary. Gdy klient położy w oznaczonym miejscu swój smartfon, ma zacząć się on ładować bezprzewodowo. Wprowadzenie tej technologii również miało miejsce latem 2014 roku. Na początku maty zagościły na terytorium USA, konkretnie – Zatoki San Francisco. W Ameryce obecnie istnieje około 2 tysiące takich punktów, gdzie bezprzewodowo można naładować swój telefon. W tym roku kolejne maty powoli pojawiają się również w nowych lokalizacjach. W styczniu do mapy Powermat Spots dołączyło 10 londyńskich Starbucksów. W przyszłości punkty bezprzewodowego ładowania mają być dostępne w możliwie największej ilości sklepów Starbucks, a także innych sklepach partnerskich, m.in. McDonalds, na terenie Ameryki, Europy i Azji.
Trend na bezprzewodowe ładowanie ciągle rośnie, obejmując coraz to nowe rozwiązania i lokalizacje. Problemem pozostaje jeszcze dostosowanie mobilnych urządzeń do standardów bezprzewodowego ładowania. Niestety wiele starszych (a nawet i nowych) urządzeń nie wspiera bezprzewodowego ładowania. Ponadto w zakresie bezprzewodowych ładowarek ciągle brakuje standaryzacji – wg innego standardu działają urządzenia Qi, wykorzystywane przez Ikea, a według innego te stosowane np. w Starbucksie. poszczególnie punkty ładujące różnią się również między sobą. Kiedy jednak bezprzewodowe ładowanie rozpowszechni się na dobre, zarówno w miejscach publicznych, jak i w naszych domach, producenci urządzeń mobilnych z pewnością zadbają o pełną ich kompatybilność z bezprzewodowymi spotami.
Źródło:
http://www.theverge.com/2015/3/1/8130119/ikea-wireless-power-consortium-qi-wireless-charging-furniture
http://www.wirelesspowerconsortium.com/blog/100/ikea-introduces-wireless-charging-making-life-at-home-more-convenient
http://www.ikea.com/gb/en/about_ikea/newsitem/wireless-charging-furniture