Konferencje
Mobile Trends

Inteligentne zegarki w końcu przebiły się do mainstreamu – Wojciech Kaliciński

Przed Państwem wywiad z Wojciechem Kalicińskim – jedynym w Polsce posiadaczem tytułu Google Developer Expert – Android. Wygłosi on prelekcję podczas Development Day na Mobile Trends Conference. Dzięki jego uprzejmości oraz We Like CAPS! (grupa Kalicińscy.com) na konferencji dostępne będą Google Glass.

Grzegorz Kozubowski: Jaka jest Twoja ulubiona aplikacja i dlaczego?
Wojciech Kaliciński: Trudno wskazać ulubioną, bo mam kilka takich zestawów „obowiązkowych” aplikacji, których używam w domu (ChromeCast, Youtube, Play Movies), w czasie pracy (Gmail, Calendar) czy w podróży (Google Maps, Booking.com, HipMunk). Kiedy się nad tym zastanawiałem okazało się jednak, że jest jedna aplikacja, która agreguje dane z wszystkich wyżej wymienionych źródeł i używam jej praktycznie codziennie. Mowa o Google Now, inteligentnym asystencie i interfejsie (także głosowym) do wyszukiwarki. Zdaję sobie sprawę, że niektórych przerażają możliwości tego narzędzia jeśli wziąć pod uwagę dostęp do naszych prywatnych danych. Sam jestem jednak z natury trochę zapominalski i w Google Now podoba mi się to, że większość informacji pojawia się bez konieczności ingerencji z mojej strony – na podstawie historii wyszukiwania, a także po analizie moich maili, np. z potwierdzeniem biletu lotniczego czy hotelu.
Czy uważasz, że nowe urządzenia typu Google Glass czy Smart Watch staną się tak popularne jak smartfony i tablety?
Nie wykluczam tego, szczególnie w przypadku urządzeń typu Smart Watch, jednak prawdopodobnie nie stanie się to w ciągu najbliższego roku ani nawet 3 lat. Co prawda wydaje się, że inteligentne zegarki po wielu próbach w końcu przebiły się do mainstreamu – Pebble sprzedaje się całkiem dobrze i dostępny jest w najpopularniejszych sklepach z elektroniką w USA. Jednak aby zwykły użytkownik zapragnął nosić na ręku smart watch musimy zobaczyć chyba jeszcze poważniejszą obniżkę cen i przede wszystkim odpowiedni marketing prezentujący zalety takiego zegarka (czyżby pole do popisu dla iWatch?). Z Google Glass sytuacja jest trochę trudniejsza, z prostego powodu – to urządzenie sprawdza się świetnie w niektórych sytuacjach, ale na co dzień nie jest na razie aż tak użyteczne. Google dobrze jednak radzi sobie z napędzaniem szumu wokół Glassów i jestem pewien, że jeśli pojawią się odpowiednie aplikacje i cena nie będzie wykraczać poza średniej klasy smartphone, kupujący się znajdą.
Na koniec powiedz jeszcze pokrótce, o czym będzie Twoja prelekcja podczas Mobile Trends Conference 2014?
Nie ma chyba bardziej denerwującej rzeczy podczas korzystania ze smartphone’a, jak źle działające aplikacje. Wyskakujące na ekranie komunikaty błędu, „zwiechy” i spowolnienie całego systemu mogą sprawić że mamy ochotę rzucić telefonem o ścianę, a już na pewno odinstalować odpowiedzialny za nie program. Podczas swojej prezentacji omówię narzędzia dla programistów na platformę Android, które pomogą w porę dostrzec potencjalne problemy w kodzie i naprawić je, aby umilić korzystanie z naszych urządzeń łatwo irytującym się użytkownikom, takim jak ja 🙂

Wojciech Kaliciński

Jedyny w Polsce posiadacz tytułu Google Developer Expert – Android. Odpowiedzialny za dobór technologii i rozwój oprogramowania, przede wszystkim w dziedzinie aplikacji mobilnych. Specjalizuje się w programowaniu na platformę Android, którą pokochał i promował już od wersji 1.0. Regularnie dzieli się wiedzą z innymi pasjonatami nowych technologii na spotkaniach organizowanych pod szyldem Google Developer Group.

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także