Konferencje

Internet rzeczy zadba o bezpieczeństwo w trakcie wakacji

Spośród osób wybierających się na wakacje 70 proc. Polaków pozostanie w kraju. 63 proc. z nich zorganizuje wakacje na własną rękę, a co druga osoba wybierze wieś, jako miejsce destynacji – wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster. Jak zadbać w tym czasie o bezpieczeństwo i unikać dużych skupisk ludzi, a przy okazji nie dotyka przedmiotów i rzeczy w miejscach publicznych, takich jak gotówka, klucze czy klamki? W wielu przypadkach wystarczy technologia, czyli smartfon, aplikacja i… inteligentny zamek.

Według tegorocznych danych Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego w czerwcu 191 tys. polskich klientów wykupiła w biurach podróży imprezy turystyczne, co oznacza spadek aż o 75 proc. w stosunku do ubiegłego roku. Mimo to branża turystyczna bardzo powoli odzyskuje równowagę, ponieważ w kwietniu i maju spadki sprzedaży wycieczek sięgały ponad 90 procent.

Kwitnie rynek agroturystyki

Z powodu ograniczeń związanych z pandemią Polacy zdecydują się pozostać w te wakacje głównie w kraju. Według sondażu Instytutu Badań Pollster, jako miejsce odpoczynku, najczęściej będą wybierać wsie (49 proc.) oraz miasta do 100 tys. mieszkańców (42 proc.). Mimo że praktycznie cała branża turystyczna przeżywa kryzys, to widać jeden pozytywny trend. Jak wynika z danych amerykańskiej platformy Airbnb, w czerwcu gospodarze na obszarach wiejskich w USA zarobili w czerwcu 2020 roku ponad 200 milionów dolarów. To ponad 25 proc. wzrost w stosunku do czerwca poprzedniego roku (cnbc.com, Rural Airbnb bookings are surging as vacationers look to escape the coronavirus, 6 sierpnia).

Wybór przez turystów mniej zatłoczonych miejsc wynika zapewne z kwestii zapewnienia bezpieczeństwa sobie i swoim bliskim. Należy pamiętać, że wirus może się przenosić nie tylko drogą kropelkową, lecz w odpowiednich warunkach może on się utrzymywać na przedmiotach codziennego użytku, takich jak okulary, karty płatnicze, kluczyki do samochodu, czy klucze. Jak wynika z naszego badania niemal co trzeci badany odkaża klamki do drzwi, a co piąty dezynfekuje klucze (SW Research dla tedee, Badanie opinii publicznej nt. inteligentnych zamków, Warszawa 2020 r.) – komentuje Grzegorz Chuchra, prezes zarządu tedee.

Obawa przed dotykaniem klamek

Według badania zleconego przez firmę tedee, Polacy na czas wyjazdu najczęściej powierzają klucze osobie z rodziny (73 proc.), przyjacielowi (30 proc.) czy zaufanemu sąsiadowi (24 proc.).

Może się jednak zdarzyć sytuacja, w której bliscy nie mają aktualnie możliwości „opieki” nad naszym mieszkaniem lub domem w trakcie wypoczynku, a przyjaciele i sąsiedzi również są na urlopie. Boimy się zostawić klucze w skrzynce na listy czy pod wycieraczką. To naturalne. Z pomocą przychodzi wtedy technologia oraz inteligentne zamki. Za pomocą aplikacji, która łączy się z inteligentnym zamkiem do drzwi tedee, możemy nadać odpowiednie uprawnienia i dostęp do zamka osobie, która akurat będzie mogła podlać nam kwiatki i zerknąć na nasze mieszkanie podczas naszej nieobecności Grzegorz Chuchra z tedee.

Ponad połowa (57%) badanych obawia się dotykania klamek przy otwieraniu lub zamykaniu drzwi poza domem, w miejscach publicznych – z czym bardzo często spotykamy się w trakcie urlopu. Z tego względu zalecane jest korzystanie z technologii bezdotykowych, które pomogą przy krótkoterminowym wynajmie domku czy mieszkania w trakcie wyjazdu wakacyjnego.

Nie musimy się nawet spotykać z właścicielem, żeby przekazał nam klucze do mieszkania, domku czy pokoju. Mając zamontowany w drzwiach zamek tedee, nie musi tego robić. Wystarczy, że przyzna nam dostęp do inteligentnego zamka w drzwiach na czas naszego urlopu, a otwieranie drzwi przy pomocy aplikacji stanie się jeszcze bezpieczniejsze i nie będzie wymagało używania kluczy. Po zakończeniu naszego wynajmu właściciel jednym kliknięciem na smartfonie może odebrać nam dostęp. – mówi Grzegorz Chuchra z tedee i dodaje: Liczymy, że nasz produkt pozwoli szerszemu gronu osób znacząco ograniczy

obawy związane z wynajmem mieszkań, co pozytywnie wpłynie na powrót rynku turystycznego do pierwotnej kondycji sprzed pandemii.

Smartfon, aplikacja i inteligentny zamek

Poza zwiększeniem poziomu bezpieczeństwa, wynikającego z dystansowania społecznego, w aplikacji tedee mamy dostęp do dziennika zdarzeń, dzięki któremu sprawdzimy czy drzwi są na pewno zamknięte. To szczególnie przydatna opcja w czasie wakacji, aby mieć pewność, że nasze mieszkanie jest bezpieczne. Nawet gdyby osoba, która zajmuje się naszym domem podczas naszej nieobecności zapomniała zamknąć za sobą drzwi, jesteśmy w stanie zrobić to za nią. – Mając dostęp do internetu i naszą aplikacje tedee w każdym momencie i z dowolnego miejsca na ziemi możemy sprawdzić stan zamka w naszych drzwiach. A w razie potrzeby zamkniemy go. W ten sposób zapewnimy sobie spokój ducha i beztroskie wakacje – dodaje Grzegorz Chuchraz tedee.

Możliwość monitorowania stanu zamka to również wielkie ułatwienie dla właścicieli mieszkań, którzy wynajmują je dla turystów. Dzięki tedee mają oni podgląd statusu zamka i możliwość jego zdalnego zamknięcia w razie potrzeby. Za sprawą funkcji udostępniania cyfrowych kluczy oszczędzą czas, który przeznaczaliby na dojazdy lub spotkania z wynajmującymi. Ponadto w obecnej sytuacji epidemicznej zalecane jest ograniczenie kontaktów z nieznajomymi. – Właściciel mieszkania, który postanowi zamontować tedee w swoich drzwiach, może przy użyciu swojego smartfonu kontrolować dostęp do wynajmowanego mieszkania lub domu. Dodatkowo zabezpieczy się na wypadek gdyby ktoś zechciał dorobić sobie dodatkowy klucz do drzwi – mówi Grzegorz Chuchra z tedee.

Udostępnij
Zobacz także