Konferencje

Internet stacjonarny, mobilny a może radiowy? Jaką wybrać ofertę internetu

Raczej trudno wyobrazić sobie całkowity brak dostępu do sieci. Mamy go w domu, w pracy, w telefonie, na wakacjach. Możliwość podpięcia się do internetu każdy hotel, pensjonat i akademik wymieniają jako jeden z atutów. Tym bardziej powinien on być w domu. Wybór operatora i formy dostarczania internetu jest spory, więc nie każde rozwiązanie będzie odpowiednie dla każdego. Internet może być kablowy, tradycyjny lub światłowodowy, może być internet LTE, radiowy. Możliwości wbrew pozorom jest sporo, a to, która z nich będzie najlepsza, w dużej mierze zależy od tego, gdzie się mieszka i jaki się wiedzie styl życia.

Internet stacjonarny wciąż rządzi

W dalszym ciągu większość osób decyduje się na internet stacjonarny. Największe zalety tego rozwiązania to brak limitu danych i stabilne łącze. Tam, gdzie jest to możliwe, właściciele gospodarstw domowych decydują się na internet światłowodowy. Jest on niewiele droższy od tradycyjnego, za to może mieć dowolną prędkość i jest niezawodny. Niestety na razie nie jest on w każdej lokalizacji. Minusem internetu stacjonarnego jest to, że zawsze pozostanie w tym samym miejscu. To znaczy, że wyjeżdżając, jesteśmy bez sieci. Przeprowadzając się albo się przepisuje umowę na nowego właściciela, albo pokrywa koszty przedterminowego zerwania umowy, a te czasem wynoszą tyle, co abonament za cały okres użytkowania… Jednak jeśli nie planuje się poważnych życiowych zmian, a z internetu korzysta się głównie w domu, jest to najlepsza opcja. Chcąc porównać oferty krajowych i lokalnych dostawców internetu, można skorzystać ze specjalnych porównywarek, jak Pan Wybierak.

Internet mobilny

To z kolei świetna propozycja dla osób aktywnych, które dużo podróżują lub pracują w delegacji. Router jest na tyle mały, że bez problemu zmieści się w każdej torbie, a z internetu można korzystać dosłownie wszędzie. Poza tym, jeśli się wynajmuje mieszkanie, to nie zawsze właściciel pozwala podpiąć internet kablowy, więc internet mobilny jest świetną alternatywą. I ponownie warto wziąć pod uwagę koszty zerwania umowy na internet kablowy w razie przeprowadzki, a przy wynajmowanym mieszkaniu czy pokoju nie jest to łatwe do przewidzenia. W przypadku internetu mobilnego po prostu się go przenosi w inne miejsce. Poza tym, chociaż zasięg jest zmienny, jest w niemal całym kraju.
Minusy tego rozwiązania? Na pewno limit danych, czego nie ma przy internecie kablowym. Tak samo gorsza może być prędkość. Do przeciętnego korzystania z sieci jest wystarczający. Przeglądanie poczty, portali społecznościowych czy popularnych serwisów nie będzie trudnością, ale jeśli ktoś lubi oglądać dużo filmów online lub grać w bardzo zaawansowane gry online, może pojawić się kłopot.

Internet radiowy

Internet radiowy jest opcją najrzadziej wybieraną. Jest nie najlepszej jakości i jego jakość często jest zależna od pogody. Decydują się na niego najczęściej osoby, które przez wzgląd na miejsce zamieszkania, nie mogą skorzystać z żadnej z ofert powyższych. To czasem jedyna opcja na wsi.
Więcej informacji znajdziesz na https://panwybierak.pl/oferty/internet/46

Udostępnij
Zobacz także