Konferencje

I/O 2017: Nowości od Google dla użytkowników mobilnych

Organizowana przez Google konferencja deweloperska I/O 2017 odbyła się w dniach 17 – 19 maja. Jak co roku Mountain View przygotowało sporo informacji (aż 101), zarówno dla deweloperów aplikacji jak i zwykłych zjadaczy chleba. Przyjrzyjmy się najciekawszym nowościom, które przydadzą się w codziennym użytkowaniu systemów Google.

2 miliardy urządzeń z Androidem

Android zasila już ponad 2 miliardy urządzeń każdego miesiąca. To więcej sprzętów niż PC-tów z Windowsem, których liczbę szacuje się na około 1,5 miliarda. Z resztą, świetne wyniki odnotowują wszystkie usługi Google, w tym Google Drive (800 mln użytkowników miesięcznie), Google Zdjęcia (500 milionów aktywnych użytkowników), Google Assistant (znajduje się na już ponad 100 mln urządzeń i trafił także na iPhone’y) oraz Google Play (ponad 82 miliardy instalowań aplikacji w 2016 roku i ponad miliard użytkowników miesięcznie).

Aktualizacje i nowości w usługach Google

Google wydrukuje ci książeczkowy album zdjęciowy

Apropos Zdjęć Google, oprócz dwóch nowości w postaci sugestii udostępnień zdjęć znajomym, dzielenia bibliotek zdjęciowych z partnerami, w usłudze pojawi się też opcja automatycznego stworzenia książeczkowego albumu zdjęciowego za cenę 10 dolarów. Do tej pory, sztuczna inteligencja jedynie tworzyła albumy w usłudze (np. na podstawie wspólnej dla danych zdjęć lokalizacji), od teraz pozwoli je także drukować.

Inteligentne odpowiedzi w Gmailu przyspieszą mailing

Inteligentne odpowiedzi, które znamy już z aplikacji Google Allo i systemu Android Wear, pojawią się również w aplikacji Gmaila na Androida oraz iOS. „Smart replies” pozwolą zaoszczędzić nieco czasu w w typowym, schematycznym mailingu dotyczącym np. pracy. Po wybraniu zasugerowanej przez algorytmy, szybkiej odpowiedzi na otrzymany e-mail (np. „pracuję nad tym”) możemy natychmiast ją wysłać lub dopisać do niej dalszą, szczegółową część wiadomości. Funkcja została udostępniona globalnie po angielsku, w następnych tygodniach dołączy do niej wersja hiszpańska i inne języki.

Lens – czyli „powiedz, co jest na zdjęciu?”

Lens to nowy serwis Google wykorzystujący SI, który rozpoznaje obiekty znajdujące się w obiektywie aparatu smartfona i pozwala wyszukać informacje na ich temat. Po wcześniejszej premierze Pinterest Lens, Google Lens nie robią już jednak takiego wrażenia. Oprócz obiektów, usługa rozpozna także firmę ze zdjęcia (np. szyld sklepu przy ulicy) lub odczyta etykietę routera, automatycznie podłączając do niego smartfona. Lens dostępne będzie najpierw przez Asystenta Google i Zdjęcia Google.

Android Go dla telefonów z poniżej 1GB pamięci RAM

Google zaskoczyło nieco ogłoszeniem specjalnej wersji Androida dla starszych i niewydajnych sprzętowo urządzeń z pamięcią RAM mniejszą lub równą 1GB i ze słabszą baterią. Android Go zostanie wyposażony w energooszczędne i transferooszczędne wersje aplikacji (np. YouTube Go). System pojawi się wraz z Androidem O, a od tej pory każdy Android będzie otrzymywał taką okrojoną, ale wydajniejszą wersję Go.

Obowiązkowo pojawiły się nowości z tematu VR i SI

Gogle Daydream VR w samodzielnej wersji

Gogle VR od Google zaprezentowano na ubiegłoroczny I/O 2016.  Ich nowa wersja będzie współpracowała z flagowcem LG oraz Samsungami Galaxy S8 i S8+. Google ogłosiło również powstanie samodzielnych gogli VR, wyposażonych we własne ekrany. Nowy sprzęt powstaje we współpracy z HTC (twórcami headsetu HTC Vive) oraz Lenovo. Oznacza to, że Google dołączy do grona firm produkujących zarówno mobilne gogle (do których wkłada się smartfon, służący za ekran) jak i samodzielne headsety. Jak poinformowano, na platformę Daydream wyprodukowano już ponad 150 aplikacji, a zmierza na nią także specjalna wersja przeglądarki Chrome (wspierająca VR i AR).

Google Assistant i Google Home

„Akcje”, czyli aplikacje przeznaczone do tej pory jedynie dla urządzenia Google Home (więcej na ten temat: tutaj) trafią także do wszystkich urządzeń z Google Assistant (z Androidem oraz iOS). Sam Google Home w ciągu najbliższych miesięcy pozwoli natomiast na prowadzenie rozmów telefonicznych (otrzyma też głosową wersję Spotify oraz wsparcie dla nowych języków – hiszpańskiego i włoskiego).

Poznaliśmy zwycięzców Google Play Awards 2017

W trakcie I/O 2017 zaprezentowano także zwycięzców konkursu Google Play Awards 2017. Lista finalistów znajduje się pod adresem: blog.google/products/google-play/winners-2017-google-play-awards-are
Via:
venturebeat.com
Źródło:
android-developers.googleblog.com
blog.google/

Udostępnij
Zobacz także