Konferencje
Mobile Trends

iOS10 nie pozwoli do końca usunąć wbudowanych aplikacji, ale możliwe że i tak zajmie mniej miejsca w pamięci urządzenia

u
W trakcie Keynotu WWDC 2016 Apple zaprezentowało iOS 10. Jedną z najważniejszych cech nowego systemu operacyjnego miała być możliwość odinstalowania wbudowanych aplikacji takich jak Kalendarz, Kompas, iBooks czy Stocks. Jak się jednak okazało aplikacje będzie można nie tyle usunąć, co poukrywać ich ikony widoczne zwykle na ekranie głównym. Istnieje jednak szansa na to, że nowy iOS 10 i tak zwolni nieco miejsca w pamięci urządzeń mobilnych Apple.
Dziesiąta wersja OSu dla urządzeń Apple to przede wszystkim usprawnienia związane z aplikacjami Messages, Photos, Maps oraz głosową asystentką Siri, która wreszcie porozmawia z użytkownikiem również wewnątrz niesystemowych aplikacji. W iOS 10 znalazło się również miejsce dla nowych możliwości wykorzystania 3D touch.

Nowy iOS ukrywa aplikacje, a nie w pełni je usuwa

Sprawa z preinstalowanymi aplikacjami wygląda inaczej niż wynikałoby z pierwszych zapowiedzi. Szef oprogramowania w Apple – Craig Federighi – wyjaśnił, że użytkownicy będą mogli za jednym zamachem pozbyć się ikony aplikacji, danych użytkownika i innych śladów bytności apki na urządzeniu, jednak rdzeń aplikacji wciąż pozostanie ukryty w pamięci i w każdym momencie będzie można ją przywrócić bez potrzeby pobierania z App Store. Przede wszystkim użytkownicy iOS 10 dostaną więc możliwość pozbycia się z ekranu głównego nieużywanych przez siebie preinstalowanych aplikacji (wystarczy przytrzymać palec nieco dłużej na ekranie, wcisnąć widoczny w rogu każdej ikonki x i wrócić do ekranu głównego przyciskiem home).
aplikacje które można usunąć
Nawet jeśli aplikacje byłyby trwale usuwalne, to biorąc pod uwagę zadeklarowaną przez Apple ilość miejsca jaką w sumie zajmują (150MB), to usunięcie tych aplikacji nie zmieniłoby wiele. Możliwe jednak, że użytkownicy urządzeń Apple zykają więcej wolnego miejsca w pamięci flash inną drogą – dzięki skompresowaniu plików systemowych iOS 10.

iOS 10 na diecie?

Jak donoszą użytkownicy Reddita, testujący najnowszą wersję systemu Apple, na iPhonie z 128 GB pamięci wewnętrznej iOS 10 zajmuje aż o 9GB mniej pamięci wewnętrznej niż poprzednia wersja systemu (iOS 9.3.2). Poszczególni użytkownicy zauważali, że również na ich iUrządzeniach, po zainstalowaniu iOS 10, zwolniło się nieco miejsca (w zależności od rodzaju sprzętu). W pozytywnym scenariuszu może oznaczać to, że Apple udało się odchudzić nieco kolejny system, w negatywnym scenariuszu – to po prostu kwestia wersji beta.

iOS 10 expands total capacity from 113 gb to 121 gb on 128 gb iPhones
byu/thehauntedmattress inios

Premiera iOS 10 ma nastąpić jesienią tego roku

Obecnie dostęp do najnowszego systemu mają już deweloperzy. W lipcu rozpoczną się natomiast zamknięte testy beta dla zarejestrowanych użytkowników. Niestety iOS 10 nie trafi do posiadaczy iPhonów starszych niż iPhone 5, właścicieli iPadów 2, 3 oraz pierwszych iPadów mini.
iOS10 - urządzenia
Źródło:
www.support.apple.com
www.theverge.com
 

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także