Konferencje
Mobile Trends

iPhone 6 Plus oraz Motorola Nexus 6 największymi rozczarowaniami roku 2014 – Michał Szczepanik

Michał Szczepanik – badacz, projektant i programista, o doświadczeniu obejmującym pracę z prawie wszystkimi mobilnymi technologiami. Z mini-wywiadu można dowiedzieć się, co w jego opinii stanowiło największą mobilna porażkę minionego roku oraz z jakich urządzeń mobilnych najchęniej korzysta na co dzień. Michała Szczepanika będziecie mogli usłyszeć już 11. lutego podczas Development Day.
Co Twoim zdaniem okazało się mobilną „porażką” roku 2014 i dlaczego?
Według mnie największą porażka 2014 roku są dwa flagowe modele smartphone’ów. Mam na myśli modele iPhone 6 Plus oraz Motorola Nexus 6. Oba te modele zawiodły zaraz po premierze, iPhone wyginał się pod naporem niedużych sił, a Nexus 6 mimo nieznacznych różnic w wydajności względem Nexusa 5 znacznie przewyższa go ceną. Spowodowane jest to głównie jego wyświetlaczem i gabarytami, które czynią z niego nieporęcznego phablet’a. Do tej pory linia smartphone’ów Nexus należała do tanich i wydajnych urządzeń z Androidem, ta zmiana w przypadku Nexusa 6 raczej nie wyjdzie na dobre.
Który z systemów operacyjnych gości na Twoim telefonie? Dlaczego akurat ten?
Zwykle korzystam z zestawu urządzeń, czyli dwóch smartphone’ów z Androidem oraz iPada Mini. Na telefonie preferuję Androida, gdyż ma dużo większe możliwości dostosowania interfejsu pod swoje potrzeby i dzięki temu można szybko sprawdzić wiele informacji. Jeżeli chodzi o pilne wykonanie jakiś czynności, które nie zawsze na telefonie są wygodne, np. przeglądanie stron internetowych lub odpisywanie na maila – w tym przypadku preferuję iPada. Według mnie rynek tabletów należy do iOS, gdyż dużo więcej aplikacji na nim jest dopracowanych pod tabletowe rozdzielczości i możliwości. Znaczną różnice widzę też jeżeli chodzi o oszczędność baterii.
Wygłosisz prelekcję na Mobile Trends Conference 2015. O czym będzie Twoje wystąpienie?
Tematem mojej prelekcji jest inżynieria odwrotna aplikacji Androidowych. Pragnę na niej pokazać, jak można wydobyć istotne informacje z pliku .apk i jakie dane w kodzie warto zabezpieczać. Wiele aplikacji w Play Store jest praktycznie nie chronionych i przy użyciu prostych narzędzi można skopiować ich kod i rozwiązania, a także bardzo często wydobyć dane o protokole komunikacyjnym i użytkownikach.

Michał Szczepanik

Badacz, projektant, programista, z doświadczeniem w pracy z prawie wszystkimi mobilnymi technologiami. Koncentruje się na bezpiecznych i pięknych rozwiązaniach.Założyciel WroDroid – Wrocławskiej grupy developerów technologii mobilnych. Obecnie lider zespołu programistów w firmie BLStream.

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także