Konferencje
Mobile Trends

Jak dobrać ładowarkę do telefonu?

W czasach ogromnej popularności urządzeń mobilnych, nie sposób obejść się bez pewnego niewielkiego akcesorium – ładowarki. Mimo to do jej doboru nie zawsze przywiązujemy zbyt dużą wagę – zwłaszcza gdy otrzymujemy ją w zestawie wraz z smartfonem. Jeśli model dołączony przez producenta nie spełnia naszych oczekiwań lub potrzebujemy kupić nowe akcesorium, warto jednak wiedzieć, na jakie parametry zwrócić uwagę. Podpowiadamy, jak dobrać ładowarkę do telefonu.

Rodzaje ładowarek do telefonów

Wyróżniamy kilka podstawowych typów ładowarek do smartfonów: ładowarki sieciowe, samochodowe oraz indukcyjne. Czym charakteryzuje się każdy z wymienionych rodzajów?

  • Ładowarki sieciowe pozwalają na ładowanie telefonu za pomocą prądu bezpośrednio z gniazdka elektrycznego. Z ładowarek sieciowych możemy więc korzystać wszędzie tam, gdzie mamy dostęp do gniazdka – w domu, pracy czy pociągu.
  • Ładowarki samochodowe umożliwiają ładowanie smartfona z gniazda zapalniczki w aucie. W zależności od modelu, ładowarka samochodowa ma jedno lub dwa wejścia USB, dzięki czemu można używać jej do zasilania różnych urządzeń mobilnych.
  • Ładowarki indukcyjne to akcesoria o kształcie płaskiego krążka, których działanie bazuje na zjawisku indukcji elektromagnetycznej. By rozpocząć ładowanie, wystarczy położyć telefon na ładowarce.

Jak wybrać ładowarkę do telefonu? Najważniejsze parametry

Bez względu na to, czy szukamy ładowarki sieciowej, czy zastanawiamy się, jak dobrać ładowarkę samochodową do telefonu, istnieje kilka aspektów, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie. Zatem jak wybrać ładowarkę do smartfona? Kluczowe parametry, jakimi trzeba się kierować, to:

  • typ złącza – przed zakupem ładowarki do telefonu, musimy sprawdzić, jaki rodzaj wejścia znajduje się w posiadanym przez nas urządzeniu. W zależności od modelu czy producenta, może to być złącze micro USB, USB typ C czy Lightning;
  • napięcie ładowania i natężenie prądu – napięcie ładowania jest podawane w woltach (V), natomiast natężenie prądu wyraża się w amperach (A). Na rynku dostępne są ładowarki o parametrach wyższych niż w akcesoriach dołączanych do przez producentów, co skraca czas uzupełniania energii w smartfonie. Niemniej przed zakupem należy upewnić się, że nasz telefon może być ładowany akcesorium o wyższym natężeniu;
  • liczba wejść USB – ładowarki sieciowe do telefonu, które otrzymujemy wraz z urządzeniem, z reguły mają jedno wejście USB. W sklepach nie brakuje jednak akcesoriów z większą liczbą złączy, dzięki czemu przy użyciu jednej ładowarki możemy ładować jednocześnie kilka urządzeń mobilnych;
  • odpinany kabel USB – kupując ładowarkę do telefonu wraz przewodem, warto zwrócić uwagę, by kabel był odpinany. Takie rozwiązanie pozwala na ładowanie wielu różnych urządzeń, o ile posiadamy pasujący do nich przewód ładujący.

Dodatkowe funkcje w ładowarkach do telefonów

Dobra ładowarka do telefonu powinna być nie tylko dobrze dopasowana do posiadanego przez nas modelu smartfona. Podczas zakupu dobrze jest również sprawdzić, czy tego typu akcesoria GSM są wyposażone w funkcje dodatkowe ułatwiające bądź przyspieszające proces ładowania.

Nowoczesne smartfony coraz częściej obsługują technologie, które odczuwalnie skracają czas ich ładowania. Jeśli nasz telefon także jest w nią wyposażony, wybierając ładowarkę, warto upewnić się, że będzie pozwalała nam tej funkcji używać. Istnieje kilka standardów szybkiego ładowania wykorzystywanych w ładowarkach, za sprawą których do urządzenia dostarczana jest jak największa ilość energii w możliwie najkrótszym czasie.

Jednym z popularniejszych rozwiązań jest Quick Charge – technologia opracowana przez firmę Qualcomm. Wśród innych standardów szybkiego ładowania wymienić należy Super Charge (w telefonach Huawei), TurboPower (w smartfonach Motorola), Dash Charge (w urządzeniach OnePlus). Co ważne, możliwość skorzystania z funkcji szybkiego ładowania wymaga zastosowania nie tylko odpowiedniej ładowarki. Konieczne jest też wsparcie ze strony procesora w telefonie – tylko w takiej sytuacji przesył prądu będzie szybszy w porównaniu do zwykłej ładowarki.

Inną funkcjonalnością, która może ułatwiać uzupełnianie energii w smartfonie, jest ładowanie indukcyjne. W celu rozpoczęcia ładowania, wystarczy podłączyć ją do zasilania, a następnie położyć na niej telefon. Wokół wytwarza się oscylujące pole elektromagnetyczne, w efekcie czego gromadzi w bliskiej odległości od cewki gromadzi się ładunek elektryczny. Wyposażony w cewkę smartfon odbiera energię pola magnetycznego, która przekształcana jest w prąd kierowany do akumulatora.

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także