Konferencje
Mobile Trends

Jak nauczyć się języka obcego? Aplikacje mobilne przychodzą z pomocą!

Regularna nauka języka obcego to duże wyzwanie. Choć prawdopodobnie nic nie zastąpi nam w tym zakresie kursu językowego z prawdziwego zdarzenia, w poznawaniu nowych słówek, zasad gramatyki i w osłuchiwaniu z językiem obcym, mogą pomóc aplikacje mobilne.

Seans ze słownikiem w dłoni

Możliwe, że wiele razy słyszeliście o kolegach i koleżankach, którzy angielskiego (lub innego dowolnego języka obcego) poduczyli się grając w gry komputerowe lub oglądając seriale. Osłuchiwanie się z językiem obcym w takiej naturalnej formie rzeczywiście bywa pomocne w jego skutecznej nauce.

       

Z niemieckim możecie oswoić się na przykład oglądając serial Dark dostępny w aplikacji mobilnej Netflixa. Hiszpańskiego poduczą się natomiast widzowie seriali Narcos czy Dom z Papieru. W oglądaniu i zrozumieniu takich filmów w oryginalnej wersji językowej, pomogą także… cyfrowe słowniki. Aplikacja mobilna Tłumacz Google zawiera szczegółowe definicje słówek i bardziej złożonych zwrotów. Pozwala także na bieżąco tłumaczyć napisy widoczne na wykonanych smartfonem zdjęciach. Wystarczy skierować w ich stronę obiektyw aparatu, zrobić zdjęcie i voilà!

Czytaj i słuchaj po angielsku

Innym sposobem na poszerzenie słownictwa w danym języku obcym jest czytanie obcojęzycznej prasy i słuchanie zagranicznych mediów. Doskonałym do tego narzędziem jest aplikacja mobilna Squid, która agreguje newsy z lokalnych serwisów informacyjnych. Co tydzień pojawia się w niej również krótki artykuł napisany w języku angielskim. Użytkownicy mogą poznać za jego pośrednictwem nowe słówka i wykonać związane z nimi ćwiczenia. Z kolei na popularnym kanale YouTube, BBC learning English (oraz w aplikacji mobilnej o tej samej nazwie), dostępna jest rozległa baza materiałów wideo skoncentrowanych na nauce idiomów, trudnych wyrażeń z języka angielskiego. Nagrania przybierają formę rozmów radiowych speakerów, którzy dyskutują na temat bieżących wydarzeń społecznych lub przykładów sytuacji „z życia wziętych”.

 

Nauka przez zabawę

Internetowe kursy i aplikacje językowe często próbują zamienić naukę języka w zabawę. Robią to na przykład chwaląc kursanta za dokonane postępy w nauce i motywując do podjęcia kolejnych kroków. Przykładem tego jest aplikacja Babbel. Na samym początku pozwoli nam ona wybrać preferowany do nauki język (angielski lub niemiecki) oraz poziom zaawansowania. Możemy wybrać na przykład opcję niemiecki dla początkujących. Zadania w ramach kolejnych lekcji polegają przede wszystkim na powtarzaniu zwrotów z języka obcego oraz ćwiczeniu ich wymowy. Baza do powtórzeń składa się natomiast z rozmówek opartych na codziennych sytuacjach komunikacyjnych. Co ciekawe, aplikacja jest w stanie zweryfikować poprawność wymowy u kursanta kiedy ten powtórzy dany zwrot po lektorze. W regularności nauki pomóc mogą przypomnienia, które Babbel wyświetli użytkownikowi o wskazanych przez niego porach np. przy śniadaniu, w przerwie obiadowej czy późnym wieczorem.

 

Nauka przez… zapamiętywanie słówek

Jednym ze sposobów na poszerzenie słownictwa z danego języka obcego jest korzystanie z cyfrowych fiszek. Użytkownik może zapisywać na nich poznane wcześniej słówka, które będzie powtarza aż do skutku. Pozwalają na to aplikacje takie jak Quizlet czy Fiszkoteka. Ta pierwsza umożliwia naukę gotowych zestawów słówek oraz stworzonych samodzielnie, przy czym nauka ta przypomina raczej udział w quizie. Bardziej tradycyjną formą powtórki słówek oferuje Fiszkoteka. Za jej pośrednictwem użytkownik otrzymuje dostęp do ogromnej, stworzonej przez użytkowników bazy słówek w prawie 30 różnych językach.

 

Opisane powyżej narzędzia charakteryzują się ciekawymi pomysłami z zakresu metodyki oraz z reguły, bardzo przyjaznymi interfejsami użytkownika. Przy odpowiedniej motywacji ;), powinny wspomóc Cię w sukcesywnej nauce języków obcych.

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także