Konferencje
Mobile Trends

Jak podłączyć kamerę internetową do pojazdu na stałe?

Kamera samochodowa to bez wątpienia przydatne urządzenie dla każdego kierowcy. Wideorejestrator w pojeździe dokumentuje zdarzenia na drodze i pomoże w ustaleniu sprawcy kolizji, wykroczenia drogowego lub aktu wandalizmu. Jak zamontować kamerkę internetową w aucie na stałe? Wszystkiego dowiesz się w tym artykule.

Montaż kamery samochodowej

Wideorejestrator jest przydatnym urządzeniem na pokładzie każdego pojazdu. Pozwala on na nagrywanie otoczenia auta w czasie jazdy. Takie nagranie jest często kluczowym dowodem w sytuacjach spornych podczas wypadków lub kolizji na drodze. Nie dziwi więc fakt, że kamera internetowa staje się coraz częściej podstawowym wyposażeniem samochodów.

W przeszłości wideorejestratorem była zwykła kamera internetowa montowana na przedniej szybie auta lub w okolicy lusterka w kabinie z zasilaniem przez kabel USB. Nagrywanie obrazu z przodu odbywało się na kartę SD. 

Obecnie na rynku mamy bogatą ofertę urządzeń o zróżnicowanych parametrach i właściwościach, które w realny sposób pomagają kierowcy na drodze. Powodzeniem cieszą się kamery-lusterka oraz zestawy kamer samochodowych na przód i tył, które rejestrują obraz wokół auta. 

Wiele modeli ma możliwość nagrywania obrazu na nośnik w chmurze, co pomaga np. podczas kradzieży auta. Istnieją też kamery samochodowe z odbiornikiem GPS i nagrywaniem dźwięku. Takie urządzenia ma w swojej ofercie na przykład firma Nextbase.

Kamerę internetową montuje się na uchwytach zbliżonych do tych dedykowanych telefonom komórkowym. Najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest montaż na przedniej szybie auta tuż za lusterkiem wstecznym z prawej strony za pomocą przyssawki lub taśmą dwustronną. 

Przy montażu kamery na przyssawkę zaleca się ją podgrzać suszarką, aby skutecznie przylegała do szyby. Taśma dwustronna zapewnia już w miarę stałe i skuteczne mocowanie. Renomowani producenci, jak na przykład wspomniany wcześniej Nextbase oferują taśmę 3M, która jest łatwa w demontażu, jednak nie jest to regułą. Produkty niektórych firm wymagają sporo „gimnastyki” przy demontażu. Pozbycie się śladów kleju z szyby może trwać długo. 

Warto również odtłuścić powierzchnię, do której przylepiamy uchwyt, choćby płynem do mycia szyb lub płynem do naczyń. Kamerę samochodową należy zamontować tak, aby w żadnym wypadku nie przeszkadzała kierowcy podczas jazdy oraz nie ogranicza pola widzenia, najlepiej tuż obok lustra.

Przewód zasilający kamerę warto zamaskować pod elementami tapicerki auta. Renomowane firmy załączają specjalne narzędzie, które ułatwia to zadanie.  Warto przemyśleć jego przebieg w zależności od tego, gdzie znajduje się źródło zasilania. Może to być gniazdo zapalniczki samochodowej, power bank samochodowy, adapter zasilania lub nawet gniazdo OBD2.

Po co podłączać kamerę samochodową na stałe?

Typowym podłączeniem kamery samochodowej do zasilania jest podpięcie jej do adaptera USB gniazda zapalniczki samochodowej lub portu USB samochodu. Pamiętajmy, że często port USB samochodu jest portem dającym niewielkie natężenie prądu. Służy on z reguły do odtwarzania multimediów (muzyki) z pendrive’a, a nie do ładowania urządzeń. Stąd też takie zasilanie kamery samochodowej może się nie sprawdzić. 

Warto rozważyć podłączenie kamery samochodowej do instalacji na stałe. Przemawia za tym wiele względów. Co do zasady, wideorejestratory są projektowane w taki sposób, by zawsze wspierały też zewnętrzne źródło zasilania, na przykład zapalniczkę czy port USB.

W pierwszej kolejności zmniejszamy w ten sposób ilość dodatkowych kabli w otoczeniu kierowcy. Wielu z nas podłącza już telefon do ładowarki samochodowej. Często podłączane są dwa telefony — kierowcy i pasażera. Istnieją już nawet samochodowe uchwyty do telefonów spełniające rolę ładowarki (przewodowej lub bezprzewodowej). 

Rejestrator jazdy zasilany dodatkowym kabelkiem poprowadzonym na zewnątrz może być pewną niedogodnością, która możemy łatwo wyeliminować, podłączając urządzenie do instalacji samochodowej i maskując przewody na stałe.

Zasilanie do kamery samochodowej, które pochodzi z akumulatora samochodowego, pozwala na nagrywanie filmu również podczas postoju auta. O trybach parkingowych przeczytasz za chwilę.

Tryb parkingowy a podłączenie kamery samochodowej

Tryb parkingowy to przydatna funkcja wielu kamer samochodowych, która umożliwia nagrywanie zdarzeń również podczas postoju auta z wyłączonym zasilaniem zewnętrznym. Oczywiście podstawowym problemem trybu parkingowego wideorejestratora jest zasilanie urządzenia przy wyłączonym silniku. 

Akumulatory w rejestratorach jazdy nie mają tak dużej pojemności, jak baterie w telefonach komórkowych, jednak często spotykamy się przy nich w dedykowanych bateriach dla trybu parkowania. Takie ogniwo zapewnia pracę czujnika G, a więc w razie ewentualnej stłuczki zawsze zadba o to, by kamera rozpoczęła nagrywanie. W kamerach Nextbase tryb parkowania może działać z dala od innych źródeł zasilania nawet przez tydzień!

Nie powinno być zaskoczeniem, że wystarczają one zaledwie na kilka minut pracy bez zasilania. Ponadto baterie litowo-jonowe są podatne na zużycie z biegiem czasu oraz pod wpływem zmiennych warunków atmosferycznych. Nie można też bagatelizować ewentualnego zagrożenia pożarowego. Złej jakości bateria litowo-jonowa w wideorejestratorze może „puchnąć” pod wpływem wysokiej temperatury i ewentualnie wybuchnąć. Dlatego też warto wybrać kamerę samochodową z bezpieczniejszym kondensatorem.

Jak podłączyć kamerę samochodową na stałe?

Kamerę samochodową można podłączyć na stałe do zasilania na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest zastosowanie adaptera zasilania. Adapter zasilania do wideorejestratora jest niewielkim urządzeniem, które podłączamy bezpośrednio do instalacji elektrycznej auta w skrzynce bezpieczników. 

Adapter dostarcza wymaganego napięcia elektrycznego do urządzenia również po wyłączeniu zapłonu. Adapter zasilania posiada wbudowane zabezpieczenie, które uniemożliwia całkowite rozładowanie akumulatora pojazdu. 

W przypadku wykrycia niskiego napięcia akumulatora kamera zostanie automatycznie odcięta od prądu. Dobrze jest mieć o tym świadomość gdy korzystamy ze zużytego akumulatora lub eksploatujemy auto na krótkich odcinkach, podczas których akumulator nie zdąży się naładować. Konieczny jest też w pełni sprawny alternator, który ładuje baterię samochodu. W przeciwnym wypadku po wyłączeniu silnika kamera może nie przejść w tryb parkingowy i całkowicie się wyłączyć.

Eksperci są zgodni co do tego, że najlepszym rozwiązaniem jest podłączenie kamery na stałe do gniazdek, bo jest to najbardziej stabilne połączenie, które zapewnia stały pobór mocy. W sytuacji awaryjnej można pomyśleć o dedykowanym powerbanku, jednak jest to rozwiązanie, które ma wiele mankamentów. 

To zasługa zaawansowanych ogniw litowo-żelazowo-fosforanowych — trwalszej i bezpieczniejszej alternatywy dla popularnych baterii litowo-jonowych. W pełni naładowany power bank zapewnia ciągłość pracy kamery samochodowej nawet na kilkanaście godzin w zależności od zapotrzebowania kamery na energię elektryczną w trybie parkingowym. 

Najbardziej zaawansowane banki energii do wideorejestratorów umożliwiają rozbudowę o dodatkowe moduły, gdyby pojedynczy powerbank nie zapewniał wystarczającej autonomii. Niektóre power banki są nawet wyposażone w moduł Bluetooth do komunikacji ze smartfonem poprzez aplikację mobilną, aby stale monitorować poziom naładowania ogniw. 

Taki powerbank wyposażony jest często w uniwersalny port USB klasy 3.0 dostarczający duży prąd (2A). Pozwala to na zasilanie nie tylko kamerki samochodowej, ale innych urządzeń — telefonu, routera LTE czy odbiornika GPS. Jest to niejako odpowiednik awaryjnego zasilania UPS w komputerach, które umożliwiają ich dalsze działanie nawet podczas utraty zasilania z sieci elektrycznej. 

Jedyną wadą powerbanków do wideorejestratorów jest ich cena. Obecnie dobrą dedykowaną baterię przenośną o parametrach zbliżonych do tych opisywanych powyżej kupimy za co najmniej 1000 zł. Jest to wydatek porównywalny do ceny dobrej jakości wideorejestratora samochodowego.

Podsumowanie

Wideorejestratory wpisały się już na stałe w listę preferowanych akcesoriów elektronicznych w naszych autach. Wybór urządzeń jest ogromny. To, na jaką kamerę samochodową się zdecydujemy, zależy od naszych indywidualnych wymagań oraz zasobności portfela. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest zaawansowana kamerka samochodowa z aktywnym trybem parkingowym, podłączona na dedykowanego powerbanka samochodowego spiętego bezpośrednio w instalacji elektrycznej samochodu.

O tym, że kamera powinna mieć dobry obiektyw, jak najwyższą rozdzielczość nagrywanego obrazu oraz odbiornik GPS nie trzeba chyba wspominać. Jakie parametry kamery samochodowej są najważniejsze? To temat na osobny, obszerny artykuł. Pamiętajmy także o karcie pamięci. Na karcie pamięci nie można oszczędzać — jej jakość i jak największa pojemność jest kluczowa. Karta SD zawsze podlega zużyciu, jak każdy inny przenośny nośnik pamięci.

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także