Konferencje

Jak powstawała aplikacja STOP COVID ProteGo Safe?

W marcu mija rok naszych zmagań z pandemią COVID-19. Mija też rok od rozpoczęcia prac nad aplikacją, o której w Polsce słyszeli już chyba wszyscy. Chodzi oczywiście o STOP COVID ProteGo Safe – aplikację do przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa, która – jak do tej pory – ma prawie 2 mln pobrań. Jakie były jej początki? Jakie są jej funkcjonalności?

Historia STOP COVID ProteGo Safe zaczyna się 13 marca 2020 roku. Tego dnia zrodził się pomysł podjęcia działań, które wspierałyby ludzi, służby medyczne w walce z wirusem i pomagałyby ograniczyć społeczną niepewność. Mateusz Romanów – współwłaściciel kreatywnej agencji digitalowej 25wat – zaczął gromadzić wokół siebie naukowców i przedsiębiorców z Wrocławia, którym bliska była idea: nie narzekajmy, lecz działajmy. Tak powstała prężna, oddolna inicjatywa SafeSafe, w ramach której w kulminacyjnym momencie współpracowało ze sobą 120 osób – specjalistów z wielu dziedzin: projektantów, medyków, farmaceutów, psychologów, ekonomistów, prawników, programistów i testerów oprogramowania.

To dzięki zaangażowaniu wielu osób powstała społeczna aplikacja SafeSafe, fot. materiały prasowe 25wat

W wyniku społecznej kooperacji po 14 dniach światło ujrzała pierwsza wersja aplikacji SafeSafe App – pierwowzoru dzisiejszej STOP COVID ProteGo Safe. Już na poziomie prototypu trzon aplikacji do przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się COVID-19 stanowiły 3 główne funkcjonalności:

  • samoobserwacja i samoocena stanu zdrowia – profesjonalna ankieta oceny ryzyka infekcji COVID-19, opracowana przez lekarzy na bazie wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Instytutu Roberta Kocha;
  • dziennik zdrowia – możliwość zapisywania codziennych obserwacji stanu zdrowia oraz miejsce do stworzenia dokumentacji medycznej, np. na temat chorób przewlekłych;
  • profilaktyka – wskazówki, gdzie szukać pomocy specjalistycznej, o czym pamiętać, jak się zabezpieczać przed infekcją.
Od SafeSafe do STOP COVID ProteGo Safe, fot. materiały prasowe 25wat

Jeśli prawdą jest, że w każdym kryzysie jest ukryta szansa, to tamten trudny czas rzeczywiście zmobilizował nas do działania i stał się bodźcem do stworzenia innowacyjnego rozwiązania. W ekspresowym tempie powstała darmowa aplikacja do oceny ryzyka zarażeniem COVID-19, która jako SafeSafe App była pierwszym tego typu rozwiązaniem w Polsce, a później – jako ProteGo Safe – drugą taką aplikacją w UE – mówi Mateusz Romanów, CEO, co-founder firm 25wat i Tytani24,pomysłodawca inicjatywy i lider zespołu pracującego przy aplikacji.

SafeSafe App

Powstaje w marcu 2020 roku, w pierwszych dniach koronawirusowej zawieruchy w Polsce. SafeSafe App jest oddolną inicjatywą non profit, mimo to – dzięki ludziom poświęcającym jej każdą wolną chwilę – rozwija się błyskawicznie. Już po 72 godzinach od zainicjowania akcji nad prototypowym modelem pracuje ponad 50 osób (w kulminacyjnym momencie – 120). Główne cele aplikacji to: przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się COVID-19, minimalizacja niepewności społecznej, wsparcie medyków przez zmniejszenie liczby pacjentów.

Pierwsza wersja SafeSafe App jest gotowa po 14 dniach. Instaluje się ją bezpośrednio ze strony internetowej www.koronazglowy.com. Jest wykonana w technologii PWA (działa jak witryna internetowa). Jest darmowa, bezpieczna i w pełni anonimowa. Nie gromadzi danych osobowych użytkownika na zewnętrznych serwerach. Wszystkie wprowadzone informacje zapisuje tylko na urządzeniu, na którym zostanie zainstalowana.

Jej podstawowe funkcjonalności to: szybka analiza stanu zdrowia na podstawie ankiety oceny ryzyka, dziennik zdrowia, a także baza wiedzy na temat profilaktyki i środków zaradczych, dzięki którym można zminimalizować ryzyko infekcji.

Do momentu przeistoczenia w ProteGo Safe i przejścia pod rządową kuratelę SafeSafe App ma 150 tys. pobrań.

Tytaniczna, a przy tym całkowicie społeczna praca ludzi, których złączyła idea, aby przeciwstawić się zagrożeniu, wspomagać się i chronić siebie nawzajem, zaowocowała innowacyjnym rozwiązaniem, dostępnym dla każdego – podsumowuje Mateusz Romanów.

ProteGo Safe

Jest przełom kwietnia i maja 2020 roku, gdy SafeSafe App zmienia się w ProteGo Safe i staje się aplikacją Ministerstwa Cyfryzacji i polskiego rządu. Współpraca z administracją państwową jest konieczna i potrzebna do tego, aby zwiększyć dostępność rozwiązania oraz móc je dalej rozwijać. Bez instytucjonalnej autoryzacji ani Google, ani Apple nie chcą wprowadzać aplikacji do swoich app storów (W ten sposób cyfrowi giganci walczą z dezinformacją na temat koronawirusa).

Kolejna wersja aplikacji dostaje nowy design. Zostaje też rozbudowana o protokół Exposure Notifications (który zastępuje OpenTrace) i działa w oparciu o technologię Bluetooth. To rozwiązanie pozwala monitorować kontakty między urządzeniami, a dokładniej – umożliwia wymianę zaszyfrowanych kluczy między urządzeniami. Dlatego każdy użytkownik, u którego zdiagnozowano COVID-19, może – udostępniając klucze – anonimowo ostrzec osoby, z którymi miał kontakt.

Aplikacja nadal rozwijana jest na ogólnodostępnym kodzie (open source software). Również jej najważniejsze założenia pozostają niezmienne: jest bezpieczna, anonimowa i darmowa. Nie zbiera i nie wykorzystuje danych użytkowników, które są zgromadzone w pamięci telefonu.

ProteGo Safe pozyskuje kolejnych użytkowników, a do dotychczasowych funkcjonalności dochodzą nowe: możliwość zapisania się na test na COVID-19 bez konieczności kontaktu z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej oraz informacja o aktualnych obostrzenia w powiatach.

Flow “Moduł Bluetooth, fot. materiały prasowe 25wat

Stop COVID ProteGo Safe

Nadchodzi grudzień 2020 roku. Świat ciągle walczy z pandemią, ale poza obostrzeniami, izolacją, profilaktyką ma już nowy oręż – szczepionki. ProteGo Safe ewoluuje, zmienia nazwę na STOP COVID ProteGo Safe i staje się bogatsze o kolejne udogodnienia dla użytkowników. Do wymienionych już wcześniej dochodzą:

  • statystyki dotyczące szczepień
  • dostępność w sześciu językach (polskim, niemieckim, angielskim, rosyjskim, ukraińskim i tureckim) oraz możliwość podjęcia się roli społecznego tłumacza i przełożenia aplikacji na inny, wybrany język
  • funkcja: Ostrzeż w Europie

Ta ostatnia zostaje uruchomiona po tym, jak aplikacjastaje się interoperacyjna i zaczyna współdziałać ze swoimi europejskimi odpowiednikami. Jest to możliwe po dołączeniu przez Polskę do stworzonej przez KE Bramy Federacyjnej (EFGS) – bramy sieciowej służącej do odbierania, przechowywania i udostępniania kluczy między aplikacjami państw członkowskich Unii Europejskiej.

Odtąd użytkownicy Stop COVID ProteGo Safe mogą wysyłać powiadomienie o możliwym narażeniu na kontakt z koronawirusem do użytkowników podobnych aplikacji z kręgu państw UE. I odwrotnie – mogą otrzymywać takie powiadomienia, bez konieczności instalowania aplikacji innych krajów.

Niezmiennie jej główny celem pozostaje przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się COVID-19.

25wat to kreatywna agencja digitalowa, która wspiera firmy w cyfrowej transformacji i w szybkiej adaptacji do każdych warunków biznesowych. Działa od 2016 roku. Oferuje kompleksowe działania marketingowe z zakresu: digital i performance marketingu, UX & UI designu i web designu, produkcji foto/video, brandingu oraz PR-u. Ma status certyfikowanego partnera Google. Rozwija własny startup ARBUZZ- platformę mobilną przeznaczoną do komunikacji za pomocą rozszerzonej rzeczywistości (AR – Augmented Reality). Informacje o zrealizowanych projektach – 25wat.com.

Mateusz Romanów, CEO, co-founder firm 25wat i Tytani24, pomysłodawca inicjatywy i lider zespołu pracującego przy aplikacji.

Udostępnij
Zobacz także