Konferencje

Jak sprawić, aby sklep internetowy był bardziej konkurencyjny?

Jeszcze do niedawna niewiele osób robiło zakupy w sklepach internetowych, dziś jednak w sieci kupujemy niemal wszystko, co tylko możliwe – odzież, kosmetyki, żywność czy elektronikę. To zaś sprawia, że w internecie powstaje coraz więcej sklepów, przez co konkurencja na rynku robi się naprawdę spora. Należy więc uczynić swój sklep bardziej konkurencyjnym, tak aby klienci chętniej robili w nim zakupy.

Dobra reklama sklepu internetowego

Wielu osobom wydaje się, że sklepu internetowego nie trzeba reklamować, bowiem zainteresowany zakupami klient prędzej czy później znajdzie właściwy adres. Tymczasem już samo pozycjonowanie sklepu należałoby uznać za reklamę – im wyżej witryna znajduje się w wyszukiwarce internetowej, tym większa szansa, że klient zechce ją odwiedzić. Co więcej, właściciele sklepów powinni zadbać o to, aby potencjalny klient, poszukując nieco innych towarów bądź zaglądając do sieci w zupełnie innym celu, finalnie odnalazł sklep i zrobił w nim zakupy. W tym kontekście pomocna może okazać się poczta elektroniczna, za pomocą której wysyła się do klientów reklamy. Dobra reklama to dziś podstawa w każdej branży. Warto zwrócić uwagę na to, że konkurencja na rynku sklepów internetowych jest naprawdę spora, dlatego też coraz trudniej trafić do klienta. Nie ma też większego sensu oczekiwać, że klient sam odnajdzie dany sklep – tak było jeszcze kilka lat temu, gdy handel w sieci nie był zbyt popularny. Dziś jednak sprawa wygląda zupełnie inaczej i to sklepy internetowe szukają klientów, a nie na odwrót.

Funkcjonalność sklepu

Właściciele sklepów internetowych powinni zwrócić szczególną uwagę na ich funkcjonalność. Klienci lubią rozwiązania praktyczne, dzięki którym o wiele łatwiej będzie im robić zakupy. Podstawą w dzisiejszych czasach jest możliwość dokonywania płatności za zakupy na różne sposoby – dobrze postawić nie tylko na tradycyjny przelew, ale również inne formy dokonywania zapłat, które będą o wiele wygodniejsze dla klienta. Warto rozważyć również zakup dodatkowych modułów, dzięki którym nasz sklep będzie nie tylko bardziej funkcjonalny, ale też o wiele łatwiej będzie nim zarządzać. Jeśli jest on zbudowany na platformie PrestaShop, to za niewielką kwotę, bez większego problemu możemy zakupić interesujące nas moduły. Pamiętajmy, że presta shop daje wiele możliwości, które powinniśmy dopasować do potrzeb własnych – nie ma konieczność kupowania wszystkich pakietów, wystarczą pojedyncze, które najlepiej sprawdzą się w naszym sklepie. Dzięki temu płacimy tylko za to, co jest nam potrzebne w budowaniu marki. Pamiętajmy, że w dzisiejszych czasach klienci nie marnują czasu na rozwiązywanie problemów czy wyszukiwanie konkretnych produktów na własną rękę. Jeśli sklep internetowy nie jest funkcjonalny i klient nie potrafi się w nim odnaleźć, będzie szukał innego, w którym bez problemu zrobi zakupy. W związku z tym warto przyjrzeć się, jak dokładnie działa nasz sklep – dobrze jest spojrzeć na niego nie tylko z perspektywy właściciela, który wdraża wszelkie rozwiązania, ale przede wszystkim z perspektywy klienta. 

Udostępnij
Zobacz także