Odpowiednie ułożenie kabli w szafie serwerowej jest ważne z punktu widzenia funkcjonalności i bezpieczeństwa. Przemyślany cable management pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze, czas i sprawić, że Twoja szafa serwerowa będzie po prostu wyglądała profesjonalnie. Poznaj nasze praktyczne wskazówki na rozprawienie się z plątaniną przewodów!
Czym są szafy serwerowe i dlaczego odpowiednia organizacja przewodów jest w nich tak ważna?
Serwerowe szafy rack to meble o szczególnym przeznaczeniu. Służą do przechowywania krytycznych elementów infrastruktury sieciowej, w tym serwerów, przełączników i routerów. W zależności od dostępnego w pomieszczeniu miejsca, stosuje się szafy wiszące lub stojące. Niestety, zarządzanie kablami jest często pomijane na etapie projektowania serwerowni.
Zarządzanie kablami w szafach serwerowych staje się ogromnym wyzwaniem dla techników IT oraz instalatorów sieci w większości centrów danych. Powód, dla którego przewody potrzebują przemyślanej organizacji, jest prosty: źle poprowadzone mogą z czasem prowadzić do szeregu problemów i stwarzać zagrożenie dla pracowników, jak również samego sprzętu serwerowego.
Przy tworzeniu konfiguracji szaf serwerowych należy więc położyć szczególnie duży nacisk na organizację przewodów. Pomieszane i poplątane kable mogą utrudnić właściwy przepływ powietrza, co odbije się negatywnie na wydajności krytycznego sprzętu, który potrzebuje określonej ilości przestrzeni, by system chłodzenia mógł działać efektywnie. Z dalszej części artykułu dowiesz się, jak poprawnie układać kable w szafie rack.
Jak zorganizować przewody w szafie serwerowej?
Oto kilka rzeczy, o których warto pamiętać, aby organizacji przewodów.
Odpowiednia długość przewodów
Sposób poprowadzenia kabli zależeć będzie w dużym stopniu od wielkości szafy. Zdecydowana większość serwerowni wykorzystuje szafki serwerowe rack zaprojektowane w standardzie 19 cali (482,6 mm). Głębokość stelaża jest zwykle w pewnym stopniu regulowana. Mebel składa się z półek i znormalizowanych segmentów zwanych jednostkami szafy serwerowej („U”), z których każda ma wysokość 1,75 cala (44,45 mm).
Szafa serwerowa (wisząca i stojąca) może zawierać od jednej do kilkudziesięciu jednostek – im więcej półek zamontujesz, tym mebel będzie wyższy. Dlatego też pierwszym krokiem jest określenie optymalnej długości przewodów na podstawie wymiarów szafy. Warto uwzględnić margines błędu, gdyż poszczególne kable nie powinny odstawać, ani też być bardzo naprężone.
Zamontowanie prowadnic
Wszystkie standardowe szafy serwerowe pozwalają na zamontowanie prowadnic, które umożliwią schludne prowadzenie kabli krosowych o dużej średnicy i zapobiegną przypadkowemu uszkodzeniu przewodów podczas otwierania i zamykania. Pionowe oraz poziome prowadnice montuje się do ścianek bocznych mebla za pomocą dostarczonych w zestawie wkrętów, a następnie umieszcza w nich przewody.
Stosowanie etykiet na przewodach
We właściwej organizacji kabli pomocne będą etykiety samolaminujące, które pozwolą oznaczyć przekrój i kategorię przewodów. Dzięki etykietowaniu nie będziesz musiał zastanawiać się, do którego routera czy switcha prowadzi dany kabel, jeśli wystąpi awaria lub pojawi się konieczność wymiany pojedynczego komponentu.
Szafy serwerowe rack – zamów na GigaSerwer.pl!
Jeśli myślisz o gruntownym przemeblowaniu serwerowni lub stajesz przed wyzwaniem podłączenia urządzeń sieciowych, skorzystaj z pomocy profesjonalistów. Szafy serwerowe rack od GigaSerwer to profesjonalne rozwiązanie w zakresie organizacji okablowania oraz ochrony krytycznego sprzętu IT. Wybieraj spośród modeli stojących i wiszących, które możesz łatwo wyposażyć w dodatkowe półki.