Konferencje

Jak ukryć smsa? Krótki poradnik dla użytkowników Androida

Zagadnienie bezpieczeństwa danych zgromadzonych na naszych urządzeniach mobilnych, jest podejmowane wyjątkowo często. Nie bez powodu, gdyż jest to kwestia podstawowa i niestety często zaniedbywana, o czym pisaliśmy na MobileTrends. Po artykule na temat ukrywania aplikacji, czas przedstawić Wam kilka praktycznych wskazówek odnośnie zabezpieczania wiadomości sms na urządzeniach pracujących pod kontrolą Androida.
Jedną z najczęściej pobieranych (ponad 50 mln pobrań!) i najlepiej ocenianych aplikacji, która pozwala na ograniczanie dostępu do wiadomości tekstowych, jest GO SMS Pro. Program jest dostępny za darmo w sklepie Google Play. Ten rozbudowany manager wiadomości pozwala na zdecydowanie więcej niż to, co oferuje domyślny Android czy też nakładki graficzne producentów sprzętu. W kontekście omawianej problematyki, najważniejszą funkcją GO SMS Pro jest prywatna skrzynka wiadomości, której warto przyjrzeć się bliżej.
Po instalacji i uruchomieniu opisywanej aplikacji, oczom użytkownika ukazuje się standardowe okno z listą wiadomości. Interesująca nas opcja kryje się w wysuwanym z lewej stronygosms2 menu. Po kliknięciu na ikonę prywatnej skrzynki wiadomości, rozpocznie się krótki kreator konfiguracji, w trakcie którego należy wybrać metodę blokady skrzynki (kod pin lub wzór) oraz ewentualnie podać adres email, który posłuży jako dodatkowe zabezpieczenie.
Po pierwszym otwarciu, prywatna skrzynka jest pusta. Należy więc „wciągnąć” do niej kontakty (lub też wątki rozmów), które mają być szczególnie chronione. Aplikacja przeniesie wszystkie wiadomości, jakie do tej pory otrzymaliśmy od danej osoby i zablokuje do nich dostęp. Od tego momentu będą one widoczne tylko i wyłącznie dla osoby, która ma dostęp do prywatnej skrzynki wiadomości.
Aby w pełni ukryć wiadomości przychodzące od danego kontaktu, należy jeszcze zadbać o wyłączenie powiadomień. Oczywiście omawiana aplikacja pozwala i na to. W oknie głównym prywatnej skrzynki wystarczy rozwinąć menu opcji i wybrać zakładkę „Tryb Prywatny”. Następnie jednym przesunięciem palca wyłączyć powiadomienia. Od tej chwili nasze urządzenie mobilne przestanie wyświetlać jakiekolwiek informacje na temat przychodzących do prywatnej skrzynki wiadomości.
Oczywiście GO SMS Pro pozwala na znacznie więcej. Niestety, część funkcjonalności jest dostępna w wersji premium (za kwotę 4,99 dolarów), jednak większość użytkowników z pewnością zadowoli się tym, co oferuje wersja darmowa.
Niestety, aplikacja ma też kilka wad. Jedną z poważniejszych jest niepełne tłumaczenie na język polski. Dostępne spolszczenie – jego pobranie jest proponowane zaraz po pierwszym uruchomieniu – jest fragmentaryczne. Często całe partie tekstu są w języku angielskim, a niektóre tłumaczenia (np. „O” zamiast „O programie”) jednoznacznie wskazują, że autorzy aplikacji potraktowali jej tłumaczenie bardzo nieprofesjonalnie. Inną wadą są wyjątkowo irytujące reklamy. Pojawiają się pomiędzy wiadomościami czy w miejscu powiadomień.
Na koniec warto wspomnieć o innym niedociągnięciu. GO SMS Pro można bardzo łatwo odinstalować (nie jest wymagane podanie hasła), ale w takim wypadku wszystkie wiadomości od kontaktów, które zostały wciągnięte do prywatnej skrzynki, zostaną definitywnie usunięte. Z tego powodu należy pamiętać o wcześniejszym usunięciu kontaktu z listy zabezpieczonej hasłem. Taka operacja pozwala na przeniesienie wiadomości do zwykłej skrzynki odbiorczej i uniknięcie ich skasowania.
Źródło:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.jb.gosms&hl=pl

Udostępnij
Zobacz także