Konferencje

Jak wybrać pendrive do smartfona lub tabletu?

Obecnie nowoczesne urządzenia są nieodłącznym elementem życia człowieka. Coraz częściej na smartfonach oraz tabletach przechowujemy cenne pliki – zdjęcia z wycieczek, filmy, jak również wszystkie istotne dokumenty. Czasami jednak chcielibyśmy je udostępnić naszym bliskim w prosty sposób lub po prostu zgrać na inne urządzenie, np. laptopa. Możliwości z poziomu smartfona mamy bardzo dużo. Jedną z nich jest wykorzystanie pendrive’a. Jednak jak wybrać odpowiedni model i na co przede wszystkim zwrócić uwagę?
Aktualnie praktycznie każdy smartfon ma odpowiednie wyjście – microUSB (z wyjątkiem telefonów iPhone). Główne zastosowanie takiego gniazda to przede wszystkim możliwość ładowania urządzenia oraz podpięcia go pod laptopa. Jednak po spełnieniu kilku warunków, możliwe jest podpięcie do niego np. pendrive’a.

W jakim przypadku można podpiąć pendrive’a do smartfona lub tableta?

Zanim zdecydujesz się na zakup pendrive’a, koniecznie należy sprawdzić, czy dane urządzenie ma możliwość podłączenia dodatkowych akcesoriów. Dostępność odpowiedniego portu nie jest jednoznaczna z możliwością podłączenie pendrive’a. Konieczne jest posiadanie portu USB OTG (One-The-Go). Tego typu rozwiązanie jest jednak niedostępne w przypadku telefonów od Apple (telefony z Windows po wprowadzeniu Windows 10 mają już taką możliwość). Obecność USB OTG najlepiej sprawdzić w specyfikacji technicznej posiadanego urządzenia. Najnowsze tablety oraz smartfony mają już w standardzie złącze USB OTG. Telefony Apple – zamiast złącza On-The-Go mają port Lightning umożliwiający przesyłanie danych pomiędzy iPhonem a komputerem Mac.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Kolejną kwestią są porty. W smartfonach jest to typ microUSB, natomiast w pendrivie port USB. Producenci pendrive’ów do smartfonów przewidzieli tę sytuację, dlatego wyposażyli najnowsze urządzenia w dwa wejścia – z jednej strony tradycyjny port USB, a z drugiej microUSB. Dzięki takiemu rozwiązaniu można korzystać z pendrive’a również na komputerze. Ułatwia to w dużym stopniu możliwość przenoszenia plików pomiędzy urządzeniami. Warto także sprawdzić, w jaki interfejs został wyposażony pendrive. Zdecydowanie szybszy transfer plików dostępny jest przy USB 3.0 niż USB 2.0.  Pendrive’y w sklepie Sferis.pl dostępne są zarówno w jednej, jak i drugiej opcji.

Zanim kupisz – zastanów się czego oczekujesz od urządzenia

Wybór pendrive’ów do smartfonów może być problemem. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które różnią się między sobą pojemnością, kształtem, kolorem czy rozmiarem. Pamięci przenośne zaczynają się już od podstawowych pojemności 4GB. Znane marki takie jak np. Kingston oferują urządzenia o pojemności nawet 512 GB. Dzięki temu można wybrać model dopasowany do własnych wymagań.
Przed wyborem pendrive’a warto dokładnie sprawdzić jego specyfikację. Zwróć uwagę na kilka podstawowych informacji – czy posiada OTG oraz jaką szybkość przesyłania danych gwarantuje. Kolejnym etapem jest wybór producenta oraz przedziału cenowego. Ceny są bardzo płynne, a pendrive o pojemności 8 lub 16 GB można kupić już za kilkadziesiąt złotych.
Pendrive’y cenionych marek w dobrej cenie znajdziesz na stronie https://www.sferis.pl/pendrive-2168. Jeżeli nie wiesz jaki model wybrać możesz także skonsultować się z doradcą, który odpowie na Twoje pytania i pomoże wybrać sprzęt dopasowany do potrzeb. Wówczas będziesz mieć pewność, że dobrze zainwestowałeś.

Udostępnij
Zobacz także