Jak wybrać telewizor? Na jakie parametry należy zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że ostatecznie kupujemy urządzenie, które spełni nasze oczekiwania? Podpowiadamy w dzisiejszym wpisie.
- Jak wybrać dobry telewizor?
- Co to jest Smart TV?
- Telewizor LED, OLED czy QLED?
Jak wybrać dobry telewizor? Na co zatem trzeba zwrócić uwagę, szukając dobrego urządzenia? Co to jest właściwie Smart TV? Dlaczego warto kupować telewizory z modułem Wi-Fi? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w niniejszym artykule. Zapraszamy do szybkiej lektury już teraz!
Jak wybrać dobry telewizor?
Jak wybrać dobry telewizor, aby spełniał nasze oczekiwania? Przede wszystkim należy zastanowić się nad tym, czego dokładnie potrzebujemy. A następnie do naszych oczekiwań dopasować parametry interesujących nasz urządzeń.
Pierwszy parametr, który jest ważny, to oczywiście przekątna. Właściwość tę dopasowuje się do wielkości całego pokoju. Jak łatwo dobrać przekątną do rozmiaru pomieszczenia? Jest na to bardzo prosty sposób. Jeśli interesują Cię telewizory o rozdzielczości 4K, przekątną wybranego urządzenia pomnóż razy 3. W przypadku sprzętu Full HD przekątną mnoży się razy 5. Wynik w centymetrach poinformuje się, jaka jest sugerowana odległość sofy — na której będziesz siedział, oglądając ulubione filmy — od telewizora. Na przykład wybierając telewizor 40” 4K, otrzymujemy ostatecznie wynik 120 cm. Czyli najlepszą odległością, gwarantującą komfortowe oglądanie filmów i seriali będzie w tym przypadku 1,2 m. Jeśli Twoja sofa stoi mniej więcej w takiej odległości od ściany, przy której postawisz lub na której powiesisz telewizor, wybierz urządzenia o przekątnej 40”.
Wpływ na jakość obrazu ma między innymi rozdzielczość. Do codziennego oglądania telewizji poleca się telewizory o rozdzielczości HD Ready oraz Full HD. Polecamy jednak decydować się na to drugie rozwiązanie z tego względu, że aktualnie jest wiele cyfrowych kanałów, które oferują ten standard. Coraz większą popularnością cieszą się urządzenia 4K. To telewizory z rozdzielczością Ultra HD, która jest już praktycznie standardem na serwisach VoD oraz grach wideo. Jeśli zależy Ci na tym, aby kupić telewizor, który będzie służył latami, sprzęt 4K będzie w tym przypadku najlepszą opcją. Na rynku dostępne są także urządzenia z dwukrotnie wyższą rozdzielczością, a mianowicie 8K.
Do ważnych parametrów zalicza się również odświeżanie ekranu, format obrazu oraz współczynnik kontrastu. Zależy Ci na tym, aby czuć się niemalże jak w kinie, oglądając ulubione filmy i seriale? Wybierz urządzenie w formacie obrazu 16:9. Natomiast jeśli chodzi o odświeżanie ekranu, warto decydować się na modele, w których wartość ta wynosi 120 Hz – szczególnie jeśli lubisz dynamiczne filmy lub dużo grasz w gry wideo.
Zanim zdecydujesz się na telewizor LG czy innej marki, koniecznie sprawdź, jakie ma dodatkowe funkcje. Zwróć uwagę między innymi na tryby wyświetlania obrazu czy opcje, których celem jest poprawianie płynności obrazu.
Co to jest Smart TV?
Dziś niemalże każdy telewizor Samsung oraz urządzenia innych marek oferują Smart TV. Czym jest właściwie ta funkcja? To nic innego jak swego rodzaju multimedialne centrum rozrywki. Wystarczy podłączyć telewizor do Internetu, aby uzyskać dostęp do różnego rodzajów programów i aplikacji. Jeśli jesteś zainteresowany takimi rozwiązaniami, koniecznie wybierz telewizor z wbudowanym modułem Wi-Fi lub z gniazdem Ethernet.
Dzięki połączeniu z siecią otrzymasz dostęp do wszystkich serwisów VOD – w tym do Netflixa, TVN Player czy HBO Max. Ponadto bez problemu posłuchasz swojej ulubionej muzyki przez Tidal lub Spotify. Możliwość połączenia telewizora z Internetem daje również inne korzyści. Przede wszystkim bez problemu będziesz mógł zaktualizować oprogramowanie swojego urządzenia, poprawiając tym samym stabilność całego systemu i zyskując nowe – jeśli zostały wprowadzone – możliwości oraz funkcje.
Telewizor LED, OLED czy QLED?
W pierwszej części nie wspominaliśmy jeszcze o rodzaju ekranu. Wyróżnia się aktualnie telewizor LCD, OLED czy QLED. Te pierwsze modele wyróżniają się tym, że posiadają warstwę tak zwanych ciekłych kryształów. To one odpowiadają za przepływ światłą i zmianę jego ewentualnej polaryzacji. To następnie prowadzi do przepuszczania z podświetlenia światła albo blokowania. Z tego względu, że wspomniane kryształy nie świecą, w matrycy LCD dodatkowo trzeba zamontować źródło światła. Dziś w tym celu używa się diod LED, które instaluje się albo na całej powierzchni ekranu, albo tylko na jego krawędziach. Potocznie przyjęło się nazywać takie urządzenia telewizorami LED. W praktyce jednak są to sprzęty z podświetleniem LED i ekranem LCD.
Nieco nowszym rozwiązaniem jest technologia OLED. W urządzeniach OLED nie trzeba montować dodatkowego źródła światła, gdyż system ten bazuje na emisyjnym wyświetlaczu. Można rzec, że praktycznie każdy piksel emituje swoje własne światło. Czym różni się telewizor OLED od LED? Przede wszystkim głębszą czernią, ponieważ piksele mogą się całkowicie wygaszać. Ponadto nieskończonym kontrastem i bardzo małym spadkiem jakości, jeśli patrzy się na telewizor pod pewnym kątem. Telewizory OLED doskonale sprawdzą się w ciemnych pokojach. Niestety urządzenia tego rodzaju nie są pozbawione wad. W przeciwieństwie do modeli LCD mają nieco niższą maksymalną jasność w tak zwanym trybie HDR.
Do jasnych pomieszczeń najbardziej poleca się aktualnie telewizory QLED. Czym są urządzenia z technologią QLED? Właściwie niczym innym jak rozwiązaniem LCD z podświetleniem LED i z dodatkiem w postaci kropek kwantowych. Technologia ta nie tylko poszerza paletę kolorów, ale także pozwala uzyskać mocniej nasycone barwy w porównaniu z innymi systemami. Do zalet zalicza się także większą jasność, która sprawia, że w trybie HDR lepiej odwzorowywane są różnego rodzaju treści. O ile takie udogodnienia jak HDR (High Dynamic Range) czy wysoka częstotliwość odświeżania ekranu nie są niezbędne, abym można było komfortowo oglądać filmy, to nowoczesny Android TV i duża przekątna ekranu na pewno się przydadzą. Telewizory LED oferowane są w wielu rozmiarach, więc przekątna ekranu cal może zostać dopasowana do miejsca, w którym klient chce powiesić nowy sprzęt. Tanie telewizory hd pozwolą natomiast zaoszczędzić, jednak warto pamiętać, że telewizor kupuje się raz na wiele lat. Warto więc postawić na jakość i wybrać porządny telewizor. Jeżeli ktoś może sobie pozwolić na to, aby kupić model z najwyższej półki, powinien sprawdzić telewizor LG OLED lub Samsung Business TV. Na szczęście tańsze telewizory LCD lub mini LED wyposażone w Dolby Vision również sprawdzą się jako wymarzony telewizor. Wbudowane aplikacje typu Rakuten TV, Netflix i inne usługi VOD sprawią, że telewizory plazmowe będą chętnie używane przez domowników. Inteligentne telewizory pozwalają instalować przeróżne aplikacje. Chociaż prawdą jest, że nie częstotliwość odświeżania ekranu jest najważniejsza (wyższe wartości sprawdzą się przy grach), to warto telewizor kupić, który będzie obsługiwał przynajmniej 50-60. Tak częstotliwość odświeżania ekranu w połączeniu z Auto Low Latency Mode oferują nowoczesne telewizory. W sklepie online można kliknąć zwiń smart TV, aby uzyskać dodatkowe informacje.