Rozwój technologii niesie za sobą wiele udogodnień. Smartfony dają nam wiele możliwości, należy jednak pamiętać, że korzystanie z nich może narazić nas na niebezpieczeństwo. Zagrożenia, na jakie jesteśmy nieświadomie narażeni każdego dnia, dotyczą głównie naszych wrażliwych danych. Jak tego uniknąć?
Podstawowe zasady bezpieczeństwa na Androidzie
Pierwszym krokiem do ochrony naszych danych jest ustawienie blokady ekranu. W zależności od modelu posiadanego smartfona mamy do dyspozycji wiele możliwości m.in. czytnik linii papilarnych czy ustawienie kodu blokady ekranu. To rozwiązanie nie gwarantuje nam jednak 100% ochrony. Może jednak zapewnić nam dodatkowy czas na podjęcie dalszych kroków, takich jak zdalna blokada smartfona. System Android umożliwia użytkownikom zablokowanie telefonu w przypadku kradzieży lub zgubienia sprzętu. Jest to jednak możliwe jedynie wtedy, gdy telefon jest włączony i podłączony do Internetu. Warto także sprawdzić, czy w posiadanym przez nas sprzęcie istnieje możliwość ustawienia blokady poszczególnych aplikacji.
Cyber-kradzieże
Powyższe rady mogą uchronić nas w sytuacji, gdy nasz telefon wpadnie w niepowołane ręce. Należy jednak pamiętać, że w każdej chwili możemy stać się ofiarami cyberprzestępstw. Smartfon podłączony do ogólnodostępnej sieci np. w restauracji staje się łatwo dostępny dla kogoś, kto mógłby chcieć wykraść z niego nasze wrażliwe dane. Najprostszym sposobem na uniknięcie kradzieży danych w ten sposób jest unikanie podłączania się do tego rodzaju sieci. Jeśli jednak musimy z niej skorzystać, warto posiłkować się VPN – usługą, która szyfruje dane przesyłane z naszego urządzenia. Dzięki temu, nawet jeśli ktoś pokusi się na kradzież naszych danych, będą one zaszyfrowane. Więcej informacji na temat tego rodzaju zabezpieczenia można znaleźć w rankingu najlepszych VPN na TopVPN.pl.
Aplikacje z Google Play i inne treści
Jeśli nasz smartfon został już zabezpieczony hasłem i korzystamy tylko z zaufanych sieci (i usługi VPN dla Androida) nadszedł czas, aby przyjrzeć się temu, co pobieramy na swoje urządzenie. System Android pozwala nam na ściąganie wielu różnych aplikacji. Pierwszym krokiem podczas bezpiecznej instalacji powinno być sprawdzenie źródła, z jakiego dana aplikacja pochodzi. Google Play dostępne w każdym androidowym smartfonie posiada Play Protect, czyli własny skaner złośliwego oprogramowania. Dzięki niemu przed zainstalowaniem aplikacji możemy sprawdzić, czy na pewno jest ona bezpieczna i pozbawiona wirusów. Ściąganie aplikacji bądź innych treści (plików graficznych, MP3, wideo itp.) z nieznanych źródeł niesie za sobą ryzyko zainfekowania naszego telefonu. Jeśli decydujemy się na pobieranie takich danych, warto zaopatrzyć się w dobre oprogramowanie antywirusowe. Pamiętajmy jednak, że te o wysokiej skuteczności są zazwyczaj płatne.
Bieżąca kontrola Androida
Aktualizacje systemu, które często odkładamy na później, są równie ważnym czynnikiem wpływającym na bezpieczne użytkowanie smartfona. Często dotyczą także zabezpieczeń, gdyż te przydatne funkcje smartfonów rozwijają się równie szybko co złośliwe i niechciane oprogramowania. Warto także co jakiś czas zrobić porządki w zawartości naszego telefonu i odinstalować bądź usunąć pliki lub aplikacje, z których już nie korzystamy. Pozwala to lepiej kontrolować komu i gdzie udostępniamy swoje dane. W ustawieniach telefonu można w każdej chwili sprawdzić, do jakich informacji ma dostęp każda zainstalowana aplikacja. W niektórych przypadkach można zdecydować, jaki obszar informacji chcemy udostępnić, a do którego nie chcemy pozwolić na dostęp. Należy jednak pamiętać, że po odłączeniu niektórych dostępów, aplikacja może nie działać prawidłowo.
Wygoda czy bezpieczeństwo?
Istnieje wiele funkcji, dzięki którym korzystanie ze smartfona staje się bardzo wygodne. Jeśli jednak stawiamy bezpieczeństwo ponad wygodę, powinniśmy zrezygnować z niektórych z nich. Należy do nich między innymi automatyczne uzupełnianie haseł. W chwili zgubienia lub kradzieży sprzętu może ułatwić to dostęp do korzystania w naszym imieniu z aplikacji czy serwisów. To samo dotyczy pozostawania zalogowanym na przykład na Facebooku lub skrzynce mailowej. Zapisywanie haseł lub innych ważnych danych w notatkach może także przysporzyć nam problemów w chwili, gdy nasz telefon dostanie się w niepowołane ręce. Wzbraniajmy się więc przed takimi praktykami, a jeśli już to robimy, to zadbajmy o to, aby nie podpisywać haseł w sposób prosty do rozszyfrowania np. Facebook login XYZ hasło 123.
Podsumowując, korzystajmy ze smartfonów z głową. Postarajmy się dbać o bezpieczeństwo naszych danych, zanim znajdziemy się w sytuacji, która odbierze nam komfort użytkowania sprzętu lub narazi nas na niebezpieczeństwo.