Konferencje

Jaki laptop do gier jest najlepszy? Jak go wybrać?

Już od dawna komputery stacjonarne przestały być koniecznością, jeśli chodzi o gry komputerowe. Laptopy świetnie radzą sobie podczas codziennych rozgrywek. Przed rozrywką czas jednak na trudne zadanie – wybór dobrego laptopa gamingowego. Podpowiadamy, na jakie parametry zwrócić uwagę, żeby wybrać najlepszy model dla siebie.

Cechy dobrego laptopa do gier – w pigułce

Zobaczmy w skrócie, co jest wyznacznikiem dobrego laptopa gamingowego. Odpowiedni sprzęt do gier powinien posiadać:

  •  jasny i matowy ekran,
  • podświetlaną klawiaturę,
  • wydajny układ graficzny,
  • szybki dysk SSD,
  • pojemną pamięć RAM,
  • odpowiedni układ chłodzący.

Wyświetlacz w laptopie gamingowym

Powinien być duży, jasny i matowy. Najczęściej modele do gier zaopatrzone są w ekran o przekątnej 15,6 lub 17,3 cala, choć zdarzają się jeszcze większe. Niemal koniecznością jest też matowa matryca wyświetlacza. Tłumi odbicia światła, pozwalając mocniej skupić się na rozgrywce. Matowy ekran przyczynia się też do mniejszego zmęczenia oczu.

Klawiatura gamingowa

Co jest w niej najważniejsze? Najpierw odszukaj funkcję anti-gosting, która umożliwia przyciśnięcie kilku klawiszy naraz, co niejednokrotnie przyda Ci się podczas gry. Dodatkowymi pomocami jest m.in. podświetlenie klawiatury, ułatwiające prowadzenie rozgrywek przy zgaszonym świetle. Z praktycznego punktu widzenia dobrze jest odnaleźć model z mechaniczną klawiaturą. Mają dużą żywotność klawiszy i możliwość wymiany tylko jednego z nich.

Przykładem świetnie zaprojektowanej klawiatury są te w modelach laptopów MSI. Zobacz laptop gamingowy MSI z podświetlaną klawiaturą i ekranem o przekątnej 17,3”.

Karta graficzna

Jej dobra jakość to podstawa laptopa gamingowego. Od karty graficznej zależy płynność gier, co można zauważyć szczególnie w przypadku coraz nowszych pozycji. Jeśli zaś chodzi o pamięć – im więcej, tym oczywiście lepiej. 4 GB to absolutne minimum, ale jeśli masz taką możliwość, wybierz model z lepszą pamięcią, a zobaczysz różnicę w ustawieniach detali i dostępnej rozdzielczości.

Procesor w laptopie do gier

Mocny procesor w laptopie gamingowym równa się co najmniej czterem fizycznym rdzeniom. Taki procesor jest jednocześnie wydajny i energooszczędny, co pozwala na dość długie rozgrywki bez konieczności ładowania baterii. Graczom wybierającym średnie ustawienia wystarczy procesor i5. W przypadku intensywniejszych tytułów lub np. stremowania trzeba zaopatrzyć się w mocniejszy procesor i7.

Układ chłodzący

Na koniec parametr, który z racji dużej mocy potrzebnej laptopowi gamingowemu, również jest niezwykle istotny w tego typu urządzeniach. Mowa o wydajnym układzie chłodzenia, który, jako jeden z czynników, wpływa na stabilną pracę sprzętu. Dobrze, gdyby układ był rozdzielony na dwa moduły: jeden dedykowany CPU, a drugi GPU.

Na jaki model laptopa do gier się zdecydować? Zobacz oferty laptopów gamingowych i wybierz ten, który odpowiada Twoim preferencjom i zawiera opisane w artykule parametry.

Udostępnij
Zobacz także