Konferencje
Mobile Trends

Jaki smartfon wybrać? Doradzamy jak ułatwić wybór

Szeroki asortyment smartfonów sprawia, że wybór urządzenia jest dość trudnym zadaniem. Jednym z czynników, który determinuje wybór jest budżet, ale to za mało, żeby znaleźć optymalne dla siebie rozwiązanie. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Szukamy idealnego smartfona

Do poszukiwań należy podchodzić bardzo indywidualnie, ponieważ każdy ma inne preferencje i oczekiwania. Dla jednych najważniejsze będzie, aby urządzenie miało dobry aparat, dla innych ważne będą parametry związane z surfowaniem po sieci WWW, a dla jeszcze innych – duża i wytrzymała bateria. Zatem zadajmy pytanie: na jakie kwestie przy wyborze smartfona trzeba zwrócić uwagę?

W pierwszej kolejności warto zastanowić się nad tym, jak duże urządzenie potrzebujemy. Bardzo łatwo zauważyć, że dostępne są modele zarówno kompaktowe, które bez problemu obsługiwać można jedną ręką oraz znacznie większe, nawet tak duże, że nie ma szans, aby zmieściły się w kieszeni. Przekątna ekranu, a wraz z nią rozmiar wyświetlacza w telefonie to czynnik ważny, ale w kontekście indywidualnych oczekiwań. Istotnym parametrem technicznym jest rodzaj wyświetlacza. Najczęściej są to wyświetlacz typu IPS. Charakteryzują się tym, że jakość wyświetlanych kolorów może być nieco gorsza, jednak na plus – jasność, kontrast oraz szeroki kąt widzenia. Ze świetnych i nasyconych kolorów nie trzeba jednak rezygnować, wystarczy wybrać urządzenie z wyświetlaczem AMOLED, jednak ten wariant spotkać można raczej wyłącznie w smartfonach „z wyższej półki”. Najtańszym wariantem matryc, jakie stosowane są w propozycjach niskobudżetowych są wyświetlacze LCD oraz TFT, ale jakość jest tu adekwatna do ceny.

Na co jeszcze koniecznie zwrócić uwagę?

Jednym z parametrów, od którego zależy wygoda korzystania z urządzenia jest częstotliwość. Parametr ten odpowiada za płynność obrazu. Zasada jest w zasadzie prosta – im wyższa częstotliwość, tym lepiej. Obecnie standardem jest 60 Hz, jednak niektóre, lepszej jakości urządzenia to nawet 139 czy 144 Hz, a nawet więcej! Tak dobre osiągi nie są jednak potrzebne do standardowego korzystania, ale gracze powinni zwrócić na nie uwagę.

Odpowiedz na te 10 pytań przed wyborem smartfona:
https://www.komputronik.pl/informacje/jaki-smartfon-10-porad/

Jaki system operacyjny wybrać?

Początkowo urządzenia dostępne były z jednym z trzech systemów: popularny do dziś Android od Google, iOS od Apple oraz Windows Phone. Jednak ten ostatni jest w zasadzie reliktem przeszłości, gdyż obecnie nie pojawiają się już nowe urządzenia.

Niekwestionowanym liderem jest oczywiście Android, który w różnych wariantach instalowany jest na większości dostępnych obecnie urządzeń. Z kolei iOS jest systemem dedykowanym do smartfonów przygotowanych przez firmę Apple, a tu ceny urządzeń bywają dość wysokie.

Android jest dobrym rozwiązaniem. To system, który jest stale rozwijany i udoskonalany, a poza tym pozwala użytkownikowi na liczne personalizacje, zgodnie z indywidualnymi preferencjami.

Sprawdź ranking topowych smartfonów:
https://www.komputronik.pl/informacje/ranking-smartfonow/

Rodzaj i ilość pamięci

W specyfikacji urządzeń można łatwo zauważyć, że podawane są dwa parametry – pamięć wbudowana oraz RAM. Wybór pamięci wbudowanej zależy głównie od tego, jak wiele danych przechowywać będziemy na urządzeniu. Czy stawiamy na model do kontaktów – dzwonienie, wysyłanie wiadomości, sporadyczne przeglądanie Internetu czy wręcz przeciwnie – potrzebować będziemy liczne aplikacje, zainstalowane bezpośrednio na urządzeniu? W tym drugim przypadku lepiej stawiać na smartfony z większą pamięcią wbudowaną. Dobrze jest też zwrócić uwagę na możliwość instalacji karty pamięci, bo niestety, nie każde urządzenie posiada taką opcję. Obecnie dostępne są modele z wbudowaną pamięcią o pojemności 32 GB, 64GB oraz 128 GB, a nawet 256 GB i więcej, co jest wynikiem naprawdę imponującym jak na smartfon.

Bardzo ważnym czynnikiem jest także pamięć RAM, bez której urządzenie nie będzie działać prawidłowo. Gdy będzie jej zbyt mało – komfort korzystania ze smartfona na pewno się pogorszy. Tu pamiętać należy, że im więcej pamięci RAM, tym szybciej i płynniej działało będzie nasze urządzenie. Obecnie dostępne są modele z pamięcią RAM 3 GB (absolutne minimum), 4GB (w urządzeniach ze średniej półki cenowej) oraz z przedziału 6-12 GB (dotyczy głównie sprzętu wyższej jakości).

Aparat w smartfonie

Obecny rozwój technologii sprawia, że smartfony zastępują nam nawet portfel czy aparat fotograficzny. Ten ostatni, z każdym nowym modelem urządzenia staje się coraz lepszy, dlatego warto zwrócić uwagę na parametry aparatu. Wiele wykorzystywanych obecnie rozwiązań oferuje jasność obiektywu, stabilizację obrazu, a także autofocus. Obowiązkowym rozwiązaniem jest też możliwość dopasowania ustawień do wykonywania zdjęć w nocy czy obiektyw szerokokątny.

Polecane modele smartfonów dla dzieci tutaj:
https://www.komputronik.pl/informacje/jaki-telefon-dla-dziecka-wybrac/

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także