Najpopularniejszym od wielu lat systemem CMS (Content Management System) na świecie pozostaje WordPress. Jego atrakcyjność wynika m.in. z ciągłego ewoluowania, prostoty obsługi czy ilości darmowych dodatków. Żeby twoja strona prowadzona na WP dobrze działała, powinieneś wybrać hosting, który jest zoptymalizowany pod ten system. Jaki będzie najlepszym rozwiązaniem?
Popularność WordPress
Według danych W3techs z września 2019 roku WordPress wykorzystywany jest przez 61,4 proc. wszystkich serwisów WWW, które bazują na systemie CMS. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę ogół stron, również tych, które nie opierają się na CMS-ie, to dla 34,6 proc. z nich podstawą jest WP. Można zatem powiedzieć, że jest on bezkonkurencyjny. Żaden inny system nawet nie zbliża się do 10 proc. udziału w rynku. WordPress zawdzięcza taki wynik przede wszystkim dostępności wielu gotowych rozwiązań – darmowych wtyczek czy szablonów. W dniu pisania tego artykułu w bazie WP znajdowało się blisko 55 tys. wtyczek. Do tego właściciele stron mają na rynku dostęp do wielu programistów, którzy przede wszystkim pracują na tym systemie. Choć WordPress z założenia miał służyć blogowaniu, to dzięki rozszerzeniom można z jego pomocą prowadzić serwis informacyjny, forum, katalog stron czy sklep WWW. Jakie są wymagania tego systemu? Nie potrzebuje on wiele:
- PHP w wersji 7.3 lub wyższej,
- MySQL w wersji 5.6 lub wyższej bądź MariaDB w wersji 10.0 lub wyższej,
- Nginx lub Apache z modułem mod_rewrite,
- wsparcia HTTPS.
W przypadku popularnych, dużych serwisów, WordPress może już wymagać do niezawodnego działania usługi hostingowej, która jest zoptymalizowana pod ten system. Taki hosting WordPress dostępny jest m.in. w AZ.pl. Jakie korzyści przynosi taka usługa serwerowa? Oto, co ją wyróżnia:
- Dyski SSD – do dyspozycji masz powierzchnię na szybkich dyskach SSD, dzięki którym twoja strona będzie się szybciej wczytywać.
- Nielimitowany transfer – dzięki tej możliwości, nie dojdzie do sytuacji, w której nieprzewidziany wzrost liczby odwiedzających doprowadzi do niedziałania serwisu, ze względu na przekroczony limit transferu danych.
- Dostęp do konsoli WP-CLI – umożliwia szybkie i wygodne zarządzanie systemem WordPress z poziomu konsoli. Jest to rozwiązanie skierowane głównie do zaawansowanych użytkowników.
- Dostęp do SSH – czyli szyfrowany protokół komunikacyjny, który umożliwia bezpośrednie zarządzanie serwerem za pomocą komend. Rozwiązanie to pozwala na edycję plików, bez konieczności pobierania ich na dysk twardy i ponownego przesyłania na serwer po dokonaniu zmian.
- Automatyczna instalacja WordPress – to bardzo przydatne rozwiązanie, dzięki któremu zainstalujesz swój system po dosłownie paru kliknięciach myszy. Nie musisz ręcznie kopiować plików na serwer – wystarczy, że podasz kilka podstawowych informacji, a systemem CMS zainstaluje się automatycznie.
- Mechanizm Web Application Firewall – specjalny system, dzięki któremu twój WordPress będzie dodatkowo chroniony przed ewentualnymi próbami ataków.
- Wysokie parametry CPU/RAM/MaxCGI – poszczególne skróty odnoszą się kolejno do czasu użycia procesora, ilości pamięci RAM oraz liczby jednocześnie uruchomionych procesów. Żeby strona działała niezawodnie, serwer musi zapewniać wysokie parametry.
Co istotne, na serwerach zoptymalizowanych pod WP, administratorzy umożliwiają zainstalowanie strony WWW działającej wyłącznie na tym skrypcie. Żeby jednak serwis pracował niezawodnie, należy nie tylko wybrać serwer o odpowiednich parametrach, ale również dbać o aktualizowanie wtyczek, szablonów i samego CMS-a. To umożliwi bezpieczne prowadzenie strony opartej na systemie, który będzie dopasowany pod obecnie dostępne rozwiązania.