Konferencje

Jakie cechy musi mieć monitor dla graczy, aby sprostać wszystkim graficznym wyzwaniom?

Fani gier komputerowych doskonale wiedzą, jak ważny jest odpowiedni dobór sprzętu. Dobry komputer gamingowy to nie tylko odpowiednio szybki procesor, wysokiej jakości karta graficzna czy dużo pamięci. Nader istotną rolę odgrywa również monitor.

Gry komputerowe oferują wspaniały sposób na spędzenie wolnego czasu. Nie tylko zapewniają rozrywkę i frajdę, ale też rozwijać mogą różne umiejętności, a coraz częściej podejmują też ważne tematy społeczne, czyli skłaniają do przemyśleń. Do gier nadają się zarówno komputery stacjonarne, jak i przenośne – dużą popularnością na rynku cieszą się laptopy gamingowe. Oczywiście, abyśmy mogli cieszyć się grami, komputer posiadać musi nie tylko odpowiednio mocne do ich obsługi podzespoły, ale też wyposażenie specjalnie dla graczy. Zaliczają się do niego chociażby myszki gamingowe. Kompletując sprzęt, fani gier szczególną uwagę zwrócić muszą również na monitory.

Bez monitora ani rusz

Monitor jest jednym z najważniejszych elementów wchodzących w skład komputera – w zasadzie niezbędnym. Wybór odpowiedniego zwiększa komfort pracy, a dla graczy ma szczególne znaczenie, gdyż pozwala im cieszyć się pełnią przyjemności, jaką zapewnia strona graficzna. No właśnie, wybierając monitor, pamiętać trzeba, że urządzenia te są silnie zróżnicowane pod względem parametrów technicznych oraz wyglądu. Dzięki temu można precyzyjnie dobrać model do własnych potrzeb – inne parametry musi posiadać monitor gamingowy, a innych oczekiwali będziemy od sprzętu do pracy. Na jakie cechy urządzenia powinni więc zwrócić uwagę gracze?

Monitor do gier – cechy

Monitor do gier spełniać musi o wiele wyższe wymagania niż model przeznaczony do pracy biurowej. Zwłaszcza w sytuacji, kiedy jesteśmy zapalonymi graczami i sięgamy po bardziej zaawansowane gry. Wówczas zwykły monitor nie da nam efektu wow. Dlatego warto postawić na produkt o stosownych cechach.

Ekran

Monitor komputerowy może mieć płaski lub zakrzywiony ekran. W przypadku modelu gamingowego ten drugi typ sprawdzi się zdecydowanie lepiej. Zapewni bowiem niesamowicie realne doświadczenia wizualne i doskonałą głębię obrazu. Delikatne zagięcie krawędzi bocznych skutecznie eliminuje zniekształcenie perspektywy i proporcji, które czasami widać na płaskich ekranach. Tego typu monitor gamingowy pomaga w postrzeganiu przestrzennym, co jest kluczowe w realistycznych grach. Ma tylko jedną wadę – nadaje się wyłącznie do pojedynczego stanowiska gry.

Matryca

Najlepsze do gier są monitory z matrycą IPS, zapewniającą intensywne kolory, a także szeroki kąt patrzenia zarówno w pionie, jak też w poziomie. Matryca powinna też być matowa lub antyrefleksyjna – taki monitor gamingowy świetnie sprawdzi się i przy włączonej lampie, i naprzeciw odsłoniętego okna.

Rozdzielczość

Rozdzielczość to parametr, od którego zależy jakość i czytelność obrazu. Im wyższa rozdzielczość monitora, tym lepiej wykorzystać można parametry komputera. Absolutnym minimum dla każdego gracza jest monitor Full HD (1920×1080 pikseli) – gwarantuje odpowiednią szczegółowość na ekranach o przekątnej 22, 23, 24 lub 27 cali. Można również zainwestować monitor WQHD (2560×1440 pikseli) albo 4K. Wówczas zachwyt grami będzie jeszcze większy, ale pamiętajmy, że aby w pełni wykorzystać potencjał takich monitorów, musimy dysponować naprawdę mocnym komputerem.

Czas reakcji odświeżania

Czas reakcji określa, ile trwa zmiana stanu piksela, czyli wyświetlenie kolejnej ramki. Musi on być niższy od czasu wyświetlania pojedynczej klatki przy maksymalnej częstotliwości odświeżania. Najlepiej, kiedy wynosi on 1ms, ale nawet 4ms gwarantują już komfortową grę, bez smużenia czy rozrywania klatek.

Z kolei częstotliwość odświeżania określa, ile niepowtarzalnych obrazów monitor wyświetla w ciągu jednej sekundy. Im ten parametr wyższy, tym lepiej, oznacza bowiem bardziej płynne wrażenie ruchu i niezwykle ostry obraz, oczywiście przy krótkim czasie reakcji.

Sprawdzenie wszystkich tych parametrów pozwoli wybrać odpowiedni do swoich potrzeb monitor gamingowy.

Udostępnij
Zobacz także