Konferencje

Jakie słuchawki nauszne kupić? Na co zwracać uwagę przy ich wyborze?

Słuchawki to jedno z tych akcesoriów muzycznych, które umożliwia słuchanie ulubionych dźwięków w dowolnym miejscu i czasie – na spacerze, w podróży, podczas jazdy rowerem lub uprawiania sportu czy w zaciszu domowym. To właśnie dzięki nim można odciąć się od otaczającego świata i całkowicie poddać dźwiękom, które są generowane przez membrany.

Ale to nie wszystko. Dodatkowo słuchawki zapewniają odrobinę prywatności, a jednocześnie umożliwiają oglądanie filmów, granie w gry lub słuchanie muzyki bez przeszkadzania osobom będącym w bliskim otoczeniu. Dlatego też są tak uniwersalne i funkcjonalne. Jednak ich wybór wcale nie jest prosty – tym bardziej, iż na rynku dostępnych jest bardzo wiele modeli. Na co zatem zwracać uwagę przy ich zakupie? Oto kilka istotnych kwestii.

Przewodowe czy bezprzewodowe?

Jednym z podstawowych dylematów stojących przed osobą chcącą kupić słuchawki nauszne jest ten, czy słuchawki mają być przewodowe czy bezprzewodowe. Te pierwsze charakteryzują się dobrym i nieprzerwanych dźwiękiem, który pozbawiony jest jakichkolwiek zakłóceń. Dlatego też ten typ słuchawek doskonale sprawdzi się w domu – na przykład do oglądania telewizji lub do gier komputerowych. Jego największym mankamentem jest sam kabel, który ma tendencję do plątania się i często bywa za krótki. Dlatego też alternatywą dla słuchawek przewodowych są te bezprzewodowe, które charakteryzują się lekką i kompaktową budową, a dodatkowo są mobilne i niezwykle wygodne w użytkowaniu. I chociaż mogą posiadać nieco gorszą jakość dźwięku od słuchawek przewodowych, to i tak są bardzo popularne. Mówiąc o słuchawkach bezprzewodowych trzeba też wspomnieć o tym, iż tego typu urządzenie może się rozładować (i to zazwyczaj w najmniej oczekiwanym momencie).

Otwarte czy zamknięte?

Inną kwestią ważną w kontekście wybierania słuchawek jest ich konstrukcja. W tym przypadku dwa najpopularniejsze modele to słuchawki otwarte lub zamknięte. Słuchawki otwarte to modele posiadają liczne otwory w formie siatki. Dzięki temu takie słuchawki nie tylko zapewniają dobrą wentylację, ale także możliwość uzyskania bardzo realistycznego dźwięku. Ta druga cecha wynika z tego, iż słuchawki nie do końca izolują dźwięki z otoczenia. I na odwrót – osoby będące w bliskiej odległości słyszą dźwięki dobiegające ze słuchawek. Dlatego też słuchawki otwarte sprawdzą się do użytku domowego, ale mogą nie być komfortowe podczas używania ich w hałaśliwych miejscach. Natomiast słuchawki zamknięte to przede wszystkim gwarancja doskonałej izolacji dźwięków z zewnątrz. Ta cecha pozwala na odseparowanie się od otoczenia i całkowite oddanie się słuchaniu ulubionych dźwięków. A co jeśli konkretnej osobie nie pasuje żadna z opcji? Podobnie jak w przypadku słuchawek przewodowych i bezprzewodowych także i tu producenci zapewnili opcję pośrednią. Są to tak zwane słuchawki półotwarte, które są kompromisem pomiędzy dobrą cyrkulacją powietrza a odizolowaniem się od otoczenia. Ten typ słuchawek jest najbardziej uniwersalny.

Inne istotne cechy słuchawek, na które trzeba zwrócić uwagę przy ich zakupie są parametry i przeznaczenie. Częstotliwość, impedancja, dynamika, aktywna redukcja szumów, mikrofon czy składana konstrukcja – tego wszystkiego nie wolno pominąć przy wyborze konkretnego modelu. Dodatkowo trzeba zwrócić uwagę na ich przeznaczenie. Zupełnie inne słuchawki sprawdzą się do użytku domowego, a jeszcze inne do pracy czy do gier komputerowych. Na szczęście rynek tego typu akcesoriów jest tak różnorodny, iż z wyborem konkretnego modelu nie powinno być żadnego problemu.

Jak wybrać słuchawki dla dziecka?

Osobną kwestią jest wybór słuchawek dla dziecka. W dzisiejszych czasach ulice pełne są młodszych i starszych dzieci korzystających z tego rodzaju gadżetów. Podpinają je zazwyczaj do smartfona lub tableta i słuchają ulubionych piosenek, podcastów lub zwyczajnie oglądają filmy w drodze do szkoły. Wielu rodziców zapewne zadaje sobie pytanie czy to bezpieczne? Rzeczywiście, narząd słuchu u dzieci jest niezwykle wrażliwy. Dodatkowo są one codziennie narażone na zwiększony hałas. Każdy, kto przypomni sobie szkolną przerwę powinien doskonale wiedziec o jakim natężeniu dźwięku mowa. Do tego, w przypadku młodszych dzieci, dochodzą hałaśliwe zabawki. Dotyczy to wszelkiego rodzaju figurek i maskotek emitujących głośne dźwięki, muzykę czy „śpiewających” piosenki. Na szczęście producenci słuchawek dla dzieci przewidzieli problem zdrowia narządu słuchu i wprowadzili limiter, ograniczający ich głośność do 85 dB. Poza tym, dla młodszych dzieci lepiej nadadzą się słuchawki nauszne niż douszne. Mniej obciążają słuch, łatwiej utrzymać je w czystości i nałożyć na uszy. Dostępne są one w niezliczonej ilości kolorów, motywów z gier i fimów, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Sporną kwestią pozostaje to, czy słuchawki powinny być przewodowe, czy też bezprzewodowe. Z jednej strony podczas uprawiania sportu czy innych zabaw łatwiej będzie dziecku ruszać się bez plączącego się kabla. Z drugiej zaś, zdecydowanie łatwiej je zgubić i należy pamiętać o ich ładowaniu. Dlatego decyzja co do tej kwestii powinna zależeć głównie od wieku dziecka.

Udostępnij
Zobacz także