Konferencje

Kamera IP w domu – dlaczego jej potrzebujesz?

Dom powinien chronić i dawać poczucie bezpieczeństwa. Jeżeli chcesz zapewnić spokój – sobie i swoim najbliższym – a dodatkowo zależy Ci na zabezpieczeniu mienia, pomyśl o monitoringu domu oraz swojej posesji. Nowoczesne kamery IP pozwolą Ci na stały wgląd w to, co dzieje się tu zarówno podczas Twojej obecności, jak i wtedy, kiedy jesteś w pracy czy na wakacjach.

Po co Ci kamera w domu?

Kamera stale rejestrująca ruch pozwoli na kontrolowanie tego, co dzieje się na posesji czy w budynku, szczególnie w momencie, kiedy przebywasz poza domem. Oczywiście zapobieganie włamaniom i kradzieżom to główny powód, dla którego decydujemy się na system monitoringu. Urządzenia zamontowane np. na elewacji budynku czy na budynkach gospodarczych to świetny straszak na złodziei. 

Możesz zaplanować monitoring albo w danej strefie wnętrza, albo we wszystkich pomieszczeniach, szczególnie w holu. Dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza w przypadku niemowlaków i małych dzieci, jest kamera w pokoju dziecięcym. Dzięki niej rodzic może upewnić się, czy maluch śpi oraz że nic mu nie grozi.

Kolejny argument za posiadaniem kamery jest możliwość szybkiego przeciwdziałania skutkom zalania, pożaru, zostawienia włączonego żelazka itd. Kiedy tylko na nagraniu z monitoringu zobaczysz coś niepokojącego, możesz błyskawicznie zawiadomić odpowiednie służby lub wrócić szybciej z pracy.

Jeżeli zaś chodzi o kamery na zewnątrz budynku, na pewno zdadzą egzamin w strefie wejściowej oraz w okolicy bramy wjazdowej. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak objęcie monitoringiem całej posesji oraz ogrodzenia – aby natychmiast zauważyć wtargnięcie nieproszonych gości na jej teren.

Jaka kamera będzie najlepsza?

Wybierając system monitoringu, zastanów się, w jaką technologię warto zainwestować: analogową czy IP. Aktualnie najpopularniejsze są kamery IP, czyli takie, które działają w oparciu o protokół IP, Internet Protocol. Przesyłają obraz dzięki podłączeniu do sieci. Dzięki temu zyskujesz dostęp do plików, czyli jednocześnie wgląd w monitoring, niezależnie od tego, gdzie się aktualnie znajdujesz. Ponadto w czasie rzeczywistym. Wystarczy Ci dostęp do internetu oraz dowolne urządzenie, jak laptop, smartfon czy tablet. 

Poza tym zwróć uwagę na jakość obrazu. Nowoczesne kamery megapikselowe zapewniają znacznie lepszą jakość obrazu i wyższą rozdzielczość niż tradycyjne modele – do 12MP.

Jak jeszcze zabezpieczyć dom przed włamaniem?

Jeżeli Twoim głównym celem jest zabezpieczenie domu i posesji przed włamywaczami, potraktuj kamery IP jako element kompletnego systemu bezpieczeństwa. System antywłamaniowy może być połączony z modułem zarządzania budynkiem, a jednocześnie z internetem. Zaawansowane rozwiązania pozwalają na zdalne sterowanie oświetleniem, roletami, a nawet muzyką, dzięki czemu „oszukasz” ewentualnego złodzieja, nawet jeśli w tym czasie przebywasz na wyjeździe.

Tym, czego jeszcze potrzebujesz, na pewno są zabezpieczenia antywłamaniowe, np. czujniki ruchu, a do tego przeciwwłamaniowe okna i drzwi. Kluczowe jest stworzenie trudnej do sforsowania bariery – takiej, która spowolni złodzieja w oczekiwaniu na przyjazd policji. Oprócz tego pomyśl o wykupieniu ubezpieczenia domu, które pokryje skutki ewentualnego wtargnięcia i kradzieży.

Kamery megapikselowe oraz monitoring w domu i na posesji działają przede wszystkim prewencyjnie. Jednocześnie okazują się bardzo pomocne w sytuacji, gdy już dojdzie do wtargnięcia. Zapisy z urządzeń pomogą Ci ustalić wizerunek sprawcy, listę skradzionych sprzętów i przedmiotów oraz numer rejestracyjny pojazdu. Dzięki temu dochodzenie swoich roszczeń w sądzie będzie o wiele łatwiejsze.

Udostępnij
Zobacz także