Konferencje
Mobile Trends

Keylogger – co to jest i jak go uniknąć?

Świat coraz bardziej przenosi się do Internetu, a wraz z nim narastają zagrożenia, o których kilka lat temu jeszcze nikt nie słyszał. Oprogramowania szpiegowskie stają się realnym zagrożeniem. Ich instalacja na komputerze może w szybkim czasie pozbawić użytkownika kontroli nad swoim urządzeniem oraz kontami osobistymi. Jednym z takich zagrożeń jest keylogger. Co to jest, jak działa i jak nie wplątać się w jego sidła?

Keylogger – poznaj wroga

Keylogger to jeden z programów lub urządzeń szpiegowskich, które można w prosty sposób zainstalować na komputerze. Jego celem jest zapamiętanie dosłownie wszystkiego, co zostanie zapisane za pomocą klawiatury. I to tylko w przypadku prostego programu! Te bardziej zaawansowane potrafią także robić zrzuty ekranu, rejestrować historię przeglądania czy wysyłać raporty za pomocą e-maila. Co się dzieje z wszystkimi pozyskanymi danymi? Dostają się w ręce osoby, która zainstalowała keyloggera. 

Na wielu forach internetowych keylogger jest polecany jako świetne narzędzie, które pozwoli sprawdzić wiarygodność żony, męża, pracowników czy prawdomówność dziecka. Każdy, kto padł jego ofiarą z pewnością rozumie, dlaczego nie jest to etyczne rozwiązanie. Takie praktyki to jednak pikuś przy innych zagrożeniach. Instalacja keyloggera na Twoim komputerze może pozbawić Cię dostępu do kont bankowych, ważnych maili i przechwycić poufną korespondencję. Wyobraź sobie, co haker jest w stanie zrobić z takimi danymi…

Skąd keylogger się bierze na Twoim komputerze?

Najpopularniejszymi rodzajami keylogerów są programy. Można je zainstalować na różne sposoby, jednak zazwyczaj występują jako element większego oprogramowania. Przykładowo swego czasu były umieszczone w sterownikach firmy Conexant, które trafiły do laptopów HP, więcej na ten temat przeczytasz tutaj. Taki sposób infekcji komputera jest niezwykle prosty. Keyloggery podszywają się pod interfejs, co umożliwia im śledzenie dosłownie każdego klawisza. Szpiegowskie oprogramowanie może także znaleźć się na Twoim komputerze przez nieuwagę. Programy umieszczane są na stronach internetowych, w formie linków, a także jako załącznik wiadomości e-mail.

Nieco mniej popularna forma to keyloggery w formie sprzętów. Są one trudniejsze w instalacji, ponieważ wymagają podpięcia jednego urządzenia do drugiego, a następnie odpięcia. Takie keyloggery już na etapie produkcji mogą zostać umieszczone w pendrive’ach czy klawiaturach. Choć sprzęt jest trudny do zainstalowania, daje hakerowi ogromną przewagę. Jest on bowiem całkowicie niezależny od systemu. 

Poznaj sposoby na skuteczną obronę

Istnieje kilka sposobów, które pozwolą na skuteczną ochronę przed keyloggerami. Jeśli podejrzewasz, że na Twoim komputerze zainstalowano oprogramowanie sprzętowe, wówczas możesz próbować wprowadzić go w błąd. Podczas wprowadzania hasła najpierw wpisz ostatnią literę, następnie środkową, potem pierwszą itd. Warto jednak podkreślić, że ta metoda może nie działać w przypadku bardziej skomplikowanych keyloggerów.

Dużo efektywniej można bronić się przed keyloggerami w formie programów. Jeśli chcesz ochronić przed nimi swój komputer, wówczas zainstaluj jeden z zaufanych programów do usuwania złośliwego oprogramowania, aby zmniejszyć szansę na niechcianą infekcję. Na rynku jest wiele darmowych rozwiązań. Warto jednak zainwestować w jeden z płatnych, ponieważ dzięki temu będziemy mieć pewność, że jest on permanentnie wspierany i aktualizowany pod kątem nowych zagrożeń.

Innym sposobem na ochronę jest zainstalowanie oprogramowania antykeylogger. Jest ono specjalnie zaprojektowane w ten sposób, aby wykrywać, usuwać i zapobiegać programom szpiegującym. Dobrą praktyką jest także wykonywanie bieżących aktualizacji systemu operacyjnego. Dzięki temu uzyskamy dostęp do najnowszych rozwiązań w dziedzinie ochrony komputera. 

Jednakże najważniejszą barierą ochronną jest Twój mózg. Unikaj klikania w podejrzane linki, reklamy, wchodzenia na nieznane strony i pobierania załączników z nieznanego źródła. To z pewnością obniży szanse na stanie się ofiarą keyloggera.

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także