Konferencje

Księgowość online zmienia rynek

Księgowość dla wielu to cały czas ręcznie wpisywane raporty, analizy, tabelki, a przede wszystkim przepisywane faktury. Jesteśmy jednak świadkami zmiany na rynku. Została ona wymuszona przez kilka czynników, które powoli uświadomiły księgowym, że tradycyjny program do obsługi księgowej już nie wystarczy. Dziś nie ulega wątpliwości, że program do księgowości online to przyszłość, która czeka wszystkie biura rachunkowe.

KPiR i pełna księgowość online

Jednym z czynników, który wymusił zmiany na rynku księgowym, jest na pewno kierunek, jaki wskazuje od kilku miesięcy Ministerstwo Finansów. Chodzi o cyfryzację księgowości. Kolejne obszary rozliczeń z fiskusem zostają przenoszone do chmury, co zaczęły dostrzegać także biura rachunkowe. Dziś każde z nich jest już podłączone do Internetu, a właściciele zdają sobie sprawę z konieczności posiadania nowoczesnego sprzętu, a przede wszystkim rozumieją jak ważny jest program do księgowość online.

Co prawda cały czas wielu księgowych uważa, że to odległa przyszłość. KPiR online, czy pełna księgowość online nadejdą według nich za kilka, kilkanaście lat… W rzeczywistości wszystko wskazuje na to, że decydujące będą nawet już najbliższe miesiące. Kolejne działania Ministerstwa Finansów zmierzające np. do stworzenia centralnego rejestru faktur właściwie wymuszają na biurach rachunkowych zmianę. Tak jak dla wielu firm podstawą jest już dzisiaj kasa fiskalna online, tak dla biur podstawą będzie program do księgowości online. Tym bardziej że konieczność zmiany pokazała również pandemia Covid 19.

Program do księgowości online lekarstwem na Covid

Mimo wprowadzenia restrykcyjnych obostrzeń związanych z pandemią, księgowi należeli do grupy, która musiała kontynuować normalną pracę. Po prostu praca zdalna, tzw. home office, jest w ich przypadku praktycznie niemożliwa. Księgowi muszą przyjeżdżać do biura – to tam są komputery, na których zapisane są programy księgowe, tam są serwery, tam klienci dostarczają dokumenty…

Oczywiście okazało się, że inaczej ma się sytuacja wśród księgowych, którzy wybrali nowe technologie. Program do księgowości online umożliwia bowiem obsługę w każdym miejscu i na każdym urządzeniu z dostępem do Internetu. Np. pełna księgowość online może być z dnia na dzień przeniesiona do domu, na prywatny laptop, tablet, a w ostateczności nawet na smartfona. Wystarczy, że księgowy uruchomi program do księgowości online w przeglądarce internetowej, zaloguje się, a uzyska dostęp do wszystkich informacji i funkcjonalności, jakie oferuje program. Co więcej – zamiast odbierać dokumenty od klienta, wystarczy, że otrzyma zdjęcia tychże dokumentów. Program do księgowości online nie tylko je przyjmie, ale przede wszystkim odczyta automatycznie podstawiając dane w odpowiednie miejsca.

Czy pełna księgowość online jest możliwa

Dla wielu księgowych i właścicieli firm program do księgowości online może obsługiwać np. wystawianie faktur, ewentualnie proste KPiR-ki. Wielu uważa jednak, że dużo bardziej skomplikowane rozliczenia mogą prowadzić tylko tradycyjne programy od dawna obecne na rynku – pełna księgowość online jest rzeczą wręcz niewyobrażalną. W rzeczywistości na rynku pojawił się już program do księgowości online, który obsługuje zarówno KPiR jak i pełną księgowość.

Chodzi o Taxomatic. To program do księgowości online który spełnia wszystkie wymogi narzędzia w nowych technologiach, będąc jednocześnie intuicyjnym i oferując księgowym bardzo wiele automatyzacji. To z kolei sprawia, że np. pełna księgowość online danej firmy wymaga w Taxomatic dużo mniej zaangażowania i czasu niż w tradycyjnym programie. Co więcej, dokumenty wprowadzane są w sposób elektroniczny, bez kontaktu z klientem. Do tego Taxomatic oferuje darmowe aktualizacje, które wprowadzane są zdalnie, bez konieczności dodatkowych opłat za informatyka.

Program do księgowości online działa dokładnie tak jak bankowość internetowa. Oferuje pełne funkcjonalności w każdym miejscu z dostępem do Internetu i na każdym urządzeniu. Taxomatic to program do księgowości online, który już niebawem będzie podstawowym narzędziem w każdym biurze.

Udostępnij
Zobacz także