Konferencje

Lenovo kupuje Motorlę od Google za 2.91 miliardów dolarów!

Google postanowiło odsprzedać Motorola Mobility na rzecz Lenovo. Firma gotowa jest zapłacić 2.91 miliarda dolarów. Podczas finalizacji sprzedaży, Lenovo zapłaci 660 milionów dolarów w gotówce oraz 750 milionów dolarów w akcjach, a pozostałe 1.5 miliarda dolarów firma spłaci w ciągu następnych trzech lat.
Dla przypomnienia, Google kupiło Motorola Mobility w 2012 roku, za 12.5 miliarda dolarów, a głównym motorem tej decyzji  była chęć udoskonalenia Androida przy wykorzystaniu i wzbogaceniu patentów firmy. Okazały się one jednak nieco mniej przydatne, niż Google zakładało. Wiele patentów Motoroli zostanie nadal w rękach Google. Firma nie zamierza oddawać m.in. swoich upoważnień do patentów Motorola’s Advanced Technology Group, w skład których wchodzą m.in. projekty telefonów modułowych. 2000 pozostałych patentów i licencji przejdzie na Lenovo.
CEO Google, Larry Page, ma nadzieję, iż Lenovo wzmocni Motorolę na tyle, iż stanie się ona jednym z głównych graczy wśród urządzeń z Androidem. Sprzedaż Motoroli umożliwi Google jeszcze efektywniejszą pracę nad innowacjami w systemie Android.  CEO Lenovo, Yang Yuaqing nie ma jeszcze konkretnego planu na rozwój Motoroli, jednak jest pewien, iż Motorola znowu zacznie przynosić spore zyski. Najbliższe plany Yuanqinga uwzględniają sprzedaż 100 milionów smartfonów na całym świecie, w ciągu roku po finalizacji transakcji.
Sprzedaż Motoroli okazała się dobrą wiadomością dla Lenovo, ponieważ firma od jakiegoś czasu chciała wkroczyć na rynek amerykańskich smartfonów. Wcześniej Lenovo próbowało zakupić BlackBerry, jednak ich oferta nie została przyjęta. Dzięki sprzedaży Motoroli firma będzie mogła efektywnie wcielić plany w życie. Yang Yuanqing jest bardzo zadowolony z transakcji i optymistycznie patrzy w przyszłość. Liczy na to, iż dzięki nabyciu Motoroli, Lenovo szybko znajdzie się w czołówce najlepszych producentów smartfonów.
Oryginalne oświadczenie Google w sprawie sprzedaży dostępne jest pod tym adresem: http://techcrunch.com/2014/01/29/heres-googles-internal-memo-on-motorolas-sale-to-lenovo/
Źródła:
http://www.theverge.com/2014/1/29/5358620/lenovo-reportedly-buying-motorola-mobility-from-google
http://techcrunch.com/2014/01/29/google-keeps-motorolas-advanced-technology-group-home-of-the-modular-phone-and-password-tattoo/

Udostępnij
Zobacz także