Konferencje

Lollipop – największa z aktualizacji Androida niesie ze sobą wiele nowych usprawnień

Aktualizacja Androida do wersji 5.0 – Lollipop – ma przynieść ze sobą więcej zmian, niż którakolwiek z dotychczasowych aktualizacji. Redesign, nowy system powiadomień oraz – przede wszystkim – znaczące wzmocnienie bezpieczeństwa naszych danych, to główne i najistotniejsze zmiany, jakimi chwali się Google. Ponadto użytkowników czeka wiele mniejszych drobiazgów, które mogą uprzyjemnić i usprawnić korzystanie z urządzeń mobilnych. O Androidzie Lollipop robi się coraz głośniej, a my możemy przedstawiać coraz więcej szczegółów związanych z tą wersją systemu.

Trzy główne zalety

Google na oficjalnej stronie Androida promuje nową wersję systemu, zwracając uwagę w szczególności na 3 największe zmiany:

 • Po pierwsze, powiadomienia wyświetlane na ekranie blokady –  użytkownik sam będzie mógł sprecyzować, które z powiadomień powinny być wyświetlane, a które nie. Dzięki temu użytkownik nie tylko będzie mógł wybrać aplikacje, które będą wyświetlać powiadomienia, ale nawet konkretne adresy e-mail czy kontakty – np. w ten sposób, aby telefon nie informował nas o nowych mailach reklamowych, a jedynie o tych prywatnych bądź służbowych. Użytkownik będzie miał również możliwość ustawienia priorytetów, aby telefon nie przeszkadzał mu podczas ważnego spotkania czy czasu pracy.
 • Po drugie, wraz z nową wersją systemu ma zostać zaoszczędzona bateria w naszym urządzeniu. Przeciętny użytkownik zyska około 90 minut dodatkowego czasu pracy. Wskaźnik baterii będzie wyświetlał już nie wartość procentową, ale szacowany czas do całkowitego rozładowania bądź naładowania telefonu.
 • Trzecią zaletą, jest zwiększony nacisk na bezpieczeństwo danych, o czym szczegółowo przeczytacie poniżej.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Google na swoim blogu chwali się przede wszystkim ogromnymi zmianami w kwestii bezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą Lollipop. Najprostszy krok do ochrony danych, to zabezpieczenie telefonu przed odblokowaniem ekranu przez niepożądane osoby. Google zdaje sobie sprawę, iż wpisywanie pinu czy hasła przy każdym odblokowaniu telefonu może doprowadzać do szału, dlatego też w nowej wersji Androida użytkownik nie będzie musiał odblokowywać ekranu, wstukując kody – wystarczy spojrzeć na powiadomienia, a telefon odczyta twarz i sam odblokuje ekran. System ten nosi nazwę Smart Lock. Do odblokowania telefonu można będzie również używać połączenia Bluetooth lub NFC.
Aktualizacja Androida do wersji Lollipop niesie ze sobą również zwiększone bezpieczeństwo danych na poziomie ich szyfrowania. Lollipop zrobi to za nas – zabezpieczy nasze dane w możliwie najlepszy sposób, szyfrując je bez naszego wkładu. Dzięki temu użytkownicy nie muszą się znać ani trochę na szyfrowaniu danych, aby zadbać o ich bezpieczeństwo.

Material Design

Wraz z Androidem Lollipop nadszedł wielki redesign Androida. Wszystko ma służyć czytelniejszemu, bardziej „materialnemu” wyglądowi, który pozwoli na całkowicie intuicyjną obsługę urządzeń. Google podzieliło się szczegółami dotyczącymi nowego wyglądu na swoim blogu przeznaczonym dla developerów, co ma pomóc im w projektowaniu aplikacji na nową wersję systemu. Główne zmiany, jakie niesie ze sobą wersja 5.0 to:

 • Cienie, które niejako pozwolą zbudować „hierarchię” wyświetlanych danych, wskazując na treści znajdujące się na pierwszym planie.
 • Wyraźny tekst i grafika, rodem z druku. Zastosowanie wyraźnych czcionek oraz kontrastowych kolorów, które służą czytelniejszemu układowi treści oraz szybszemu ich przyswajaniu. Ponadto pasek statusu będzie zmieniał kolor w zależności od dominującego koloru aplikacji bądź zawartości ekranu. Również ikony ulegną ujednoliceniu i symplifikacji.
 • Płynność animacji, która służy zarówno względom estetycznym, jak i bardziej intuicyjnej obsłudze.
 • Responsywny design na najwyższym poziomie, który zadba o to, aby treści były wyświetlane w sposób optymalny, niezależnie od rodzaju urządzenia i rozmiaru jego ekranu.

Inne ciekawostki w Lollipopie

Android 5.0 Lollipop to również wiele mniejszych, bardziej drobiazgowych zmian, które nie muszą przydać się każdemu użytkownikowi, ale dla wybranej grupy mogą stać się bardzo korzystne. Niestety sporo z nich dedykowanych jest jedynie google’owskim urządzeniom, a więc dosłownie kilku wybranym modelom smartfonów czy tabletów. Poniżej przedstawiamy kilka najciekawszych funkcji, które usprawnią korzystanie z urządzeń użytkownikom Androida 5.0:

 • Tap and Go – to opcja, która pozwoli w łatwy sposób przenieść dane ze starego telefonu, na nowy, bez żmudnej instalacji wszystkich niezbędnych nam aplikacji. Wystarczy uaktywnić tą opcję i przybliżyć do siebie dwa telefony z Androidem Lollipop, które połączą się za pomocą NFC/Bluetooth – na nowym telefonie automatycznie zostaną zainstalowane wszystkie aplikacje oraz preferencje ze starego urządzenia. Przydatne, ale niestety nie dla wszystkich – jeśli chcemy przenieść dane ze starszego modelu, dla którego nie doczekaliśmy się aktualizacji, czeka nas ręczne przenoszenie danych.
 • OK Google – to hasło znamy już z wielu spotów reklamowych Google. Możemy użyć tej komendy nawet, kiedy telefon jest zablokowany – „obudzi się” na dźwięk naszego głosu i będzie gotowy do działania – wyszukiwania, pisania wiadomości itp. Istnieje jednak znaczący minus ten funkcji –   wymaga ona telefonu, który będzie wspierał ten typ obsługi głosowej, a więc na razie mowa jedynie o Nexusie 6 i Nexusie 9.
 • Guest mode – dzięki trybowi „gościa” będziemy mogli pożyczyć nasze urządzenie znajomemu, który będzie mógł wykonać kilka zadań na naszym smartfonie czy tablecie, bez zbędnego grzebania w naszych prywatnych wiadomościach czy ustawieniach. Będzie mógł w sposób „incognito” skorzystać np. ze swojej skrzynki pocztowej, bez konfliktu z naszymi mailami.
 • Pin Apps – to rozwiązanie również służy bezpieczeństwu naszych danych. Pozwoli na „zablokowanie” danej aplikacji w ten sposób, aby nie mogła zostać ona wyłączona bez naszej zgody (wprowadzenia hasła). Dzięki temu bez obaw można dać urządzenie do zabawy np. dziecku, które będzie jedynie grało w grę, a nie buszowało po naszej skrzynce pocztowej.

Powyżej przedstawiliśmy jedynie część nowości, jaką serwuje nam Google. Android Lollipop pełen jest większych i mniejszych niespodzianek, które mają ułatwić nam życie. Która ze zmian w Androidzie, jaką niesie ze sobą Lollipop, jest dla Was najciekawsza? Na którą czekacie najbardziej?
Źródło:
http://www.theverge.com/2014/10/28/7082875/12-best-new-features-android-lollipop-nexus

Udostępnij
Zobacz także