Konferencje

Magda Dziewguć: Managerowie muszą się zmienić!

W coraz dynamiczniej rozwijającej się branży technologicznej, gdzie procesy zachodzą coraz szybciej, istotne staje się zrozumienie cech, jakie powinny posiadać potencjalne talenty, by sprostać nowym wyzwaniom. Podczas zamknięcia 5. międzynarodowej edycji Women in IT Day w 2023 roku, Magda Dziewguć, podkreśliła istotę świadomego podejścia liderów zespołów do procesu rekrutacji.

Magda Dziewguć, w rozmowie z Future Collars, wskazała na obecny kryzys liderów, zauważając konflikty oraz nierozwiązane problemy jako efekt braku prawdziwego przywództwa. Zdaniem Dziewguć, ludzie obecnie zalewani są ogromną ilością informacji i poszukują liderów, którzy wytyczą drogę, pomogą wyjść z kryzysu oraz wspólnie budować lepszą przyszłość.

W miarę jak technologia coraz bardziej wnika w nasze życie, ludzie coraz silniej odczuwają dezorientację. Chociaż technologia może wykonywać część zadań za nas, ostatecznie potrzebujemy ludzkiego kontaktu oraz poczucia bezpieczeństwa. W związku z tym, istnieje potrzeba liderów skupiających się na relacjach międzyludzkich. – Jako managerowie musimy zrozumieć, co ludzie naprawdę chcą robić, zamiast narzucać im nieustannie wymagania […] Jeśli człowiek nie będzie miał wewnętrznej motywacji, narzucanie mu jej z zewnątrz na niewiele się zda- stwierdziła Dyrektorka Google Cloud w Polsce.

Jaki powinien być dobry lider?

Dziewguć podkreśliła, że kluczowym elementem jest umiejętność tworzenia otoczenia, w którym pracownicy czują się motywowani, uważani oraz doceniani. Współczesny lider powinien być otwarty na opinie swojego zespołu, budując wspólne zaangażowanie i zaufanie. Jego zdaniem, efektywne przywództwo polega na umiejętności zrozumienia potrzeb ludzi oraz na budowaniu wspólnej wizji, co pozwoli osiągnąć cele organizacyjne w sposób zharmonizowany. – Dobrego lidera nie ocenia się jedynie samodzielnie – to ludzie, którzy za nim podążają, wyrażając swoje opinie. Kiedy w organizacji działa dobry lider, ludzie pragną do niego dołączyć. Istotą jest stworzenie atmosfery, w której każdy czuje się ceniony i bezpieczny – wyjaśniła.

Dziewguć zaznacza, że kluczowym elementem sukcesu jest nawiązanie relacji i szczera rozmowa z potencjalnymi kandydatami. Akcentuje, że istotne jest również to, aby kandydaci również zadawali pytania dotyczące tego, co firma może im zaoferować. Taka dwustronna komunikacja umożliwia lepsze dopasowanie kandydatów do potrzeb firmy oraz kreowanie efektywnie współpracujących zespołów.

Magda Dziewguć, będąca matką trójki dzieci oraz aktywną uczestniczką branży technologicznej przez 25 lat, podkreśla również swoje osobiste doświadczenia i dumę z bycia Polką. Według niej, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym, kluczowe jest zrozumienie i wsparcie dla indywidualnych potrzeb i motywacji.

Udostępnij
Zobacz także