Awatar Emma Twin to postać edukacyjna, pokazująca potencjał technologii wirtualnych bliźniaków w transformacji opieki zdrowotnej – mówi Steve Levine, Senior Director Virtual Human Modeling w Dassault Systèmes
Czym jest Emma Twin i jaka jest rola mediów społecznościowych w popularyzacji tej koncepcji?
Emma Twin to wyjątkowy przykład wirtualnego konsultanta ds. opieki zdrowotnej. Za pośrednictwem treści zamieszczanych w mediach społecznościowych Emma Twin dzieli się historiami pokazującymi, jak – na podstawie anonimowych danych zdrowotnych – powstał wirtualny bliźniak jej ciała. Dane te mogą być wykorzystywane do nieskończonej liczby testów, które pozwalają lekarzom i badaczom na dogłębne zrozumienie chorób oraz skutków nowych i ulepszonych metod leczenia.
Zamiast przekazywania konkretnych informacji medycznych, Emma, jako wirtualny bliźniak, oferuje wciągającą narrację, relacjonując swoje medyczne doświadczenia za pośrednictwem kont w mediach społecznościowych.
Jak wirtualne bliźniaki mogą usprawnić sektor opieki zdrowotnej?
Wirtualne bliźniaki mają ogromny potencjał, by zrewolucjonizować opiekę zdrowotną poprzez umożliwienie zastosowania leczenia spersonalizowanego. Pozwalają one symulować proces leczenia na cyfrowej replice narządu lub układu pacjenta, dostosowując w ten sposób plany terapii do indywidualnych potrzeb. Poprawia to bezpieczeństwo pacjentów, umożliwiając pracownikom służby zdrowia przewidywanie potencjalnych komplikacji. Dodatkowo, wirtualne bliźniaki zmniejszają potrzebę fizycznych testów i prób klinicznych, oszczędzając zarówno czas, jak i koszty, a także potencjalnie redukując ryzykowne testy na zwierzętach i ludziach. Służą również jako cenne narzędzia do szkolenia i edukacji, umożliwiając specjalistom medycznym wykonywanie złożonych procedur bez narażania bezpieczeństwa pacjentów. Wreszcie, mogą przyspieszyć badania i rozwój nowych metod leczenia, zapewniając niezawodną i bezpieczną platformę do symulacji i analizy w wirtualnym środowisku.
Jakie rozwiązania zaprezentowała do tej pory firma Dassault Systèmes?
Prawie dziesięć lat temu zainicjowaliśmy projekty Virtual Singapore oraz Living Heart. Ostatnio z 3DEXPERIENCE Twin – wirtualnych bliźniaków stworzonych z wykorzystaniem rozwiązań dostępnych na platformie 3DEXPERIENCE – nasi klienci korzystają także do modelowania mózgu, płuc i wszystkich aspektów funkcjonowania ludzkiego ciała. Wirtualny bliźniak stanowi kompleksowy zestaw rozwiązań pozwalających na uzyskanie pełnej reprezentacji 3D ciała – od skali molekularnej do poziomu narządów, umożliwiając integrację danych pochodzących z symulacji z danymi klinicznymi w zaawansowanych zastosowaniach generatywnej sztucznej inteligencji. Zastosowania wirtualnych bliźniaków obejmują badania farmaceutyczne, rozwój i produkcję urządzeń medycznych, a także regulacje prawne i opiekę nad pacjentami, umożliwiając monitorowanie i symulację w czasie rzeczywistym w celu lepszej diagnostyki i planowania leczenia. Emma Twin to nasza najnowsza koncepcja, służąca jako postać edukacyjna i inspirująca, ilustrująca transformacyjny potencjał technologii wirtualnego bliźniaka w opiece zdrowotnej.
Jakie korzyści odniosą pacjenci?
Wirtualny bliźniak jest kluczem do systemu opieki zdrowotnej skoncentrowanego na pacjencie, w którym opieka zdrowotna nie polega tylko na leczeniu choroby, ale na holistycznym podejściu do osoby. Oznacza to, że oprócz zdrowia fizycznego uwzględnione jest także psychiczne, emocjonalne i społeczne samopoczucie pacjenta. By mogło się to udać potrzebna jest jednak transparentność i wyposażenie pacjentów w bardziej kompleksowe informacje na temat różnych opcji leczenia, co ułatwia im podejmowanie świadomych decyzji i przyjęcie bardziej aktywnej roli w kształtowaniu swojego zdrowia. Wirtualne bliźniaki to wszystko umożliwiają.
Dodatkowo technologia ta pozwala tworzyć wysoce spersonalizowane plany leczenia dostosowane do wyjątkowych potrzeb każdego pacjenta. Symulując różne możliwe reakcje pacjenta na zaproponowane leczenie, wirtualne bliźniaki zmniejszają ryzyko wystąpienia działań niepożądanych i przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa praktyk opieki zdrowotnej. Zoptymalizowane plany leczenia mogą prowadzić do szybszego powrotu do zdrowia, skracając przy tym czas pobytu w szpitalu, obniżając koszty i redukując prawdopodobieństwo pojawienia się powikłań. W końcu również wirtualny bliźniak może też być platformą do koordynacji działań wykonywanych przez różnych świadczeniodawców opieki zdrowotnej, co ma duże znaczenie dla pacjentów z chorobami przewlekłymi czy takich, którzy wymagają skorzystania z wielu rodzajów usług medycznych.