Konferencje
Mobile Trends

Microsoft Sway – nowe narzędzie do tworzenia efektownych stron i prezentacji

Microsoft podzielił się z opinią publiczną swoim nowym produktem. Aplikacja Sway powiększy rodzinę Office’a i tym samym poszerzy jego – i tak dość spore – możliwości. Czym jest Sway? Pisząc najogólniej kolejnym narzędziem do tworzenia stron internetowych oraz prezentacji w metodzie WYSIWYG (ang. What You See Is What You Get). Jednak nowy produkt amerykańskiego giganta ma wyróżniać się kilkoma cechami. Jakimi? O tym przeczytacie w dalszej części artykułu.
Zasada działania programów działających w technice WYSIWYG jest dość prosta. Można ją porównać do układania puzzli. Osoba, która chce stworzyć stronę www lub prezentację, może to zrobić zaledwie przy pomocy tekstu i grafiki, a wiedza na temat języków skryptowych czy zasad tworzenia witryn nie jest wymagana. Takie edytory są powszechnie dostępne od bardzo dawna, a sam Microsoft posiada w swoim portfolio FrontPage’a (nierozwijany od 2003 roku).
Przewagą Sway nad starszymi rozwiązaniami ma być wykorzystanie serwerów Microsoftu. Narzędzie pozwoli na renderowanie projektów w chmurze, a także pomoże w samym procesie projektowania witryny. Jak? Jednym z przykładów jest taki sposób formatowania tekstu i zdjęć, który pozwala na sugerowanie odpowiedniej kolorystyki budowanej strony czy prezentacji. Wszystkie, niezbędne obliczenia będą odbywać się w chmurze, a mniej zaawansowanemu użytkownikowi pozostanie nic innego, jak zaakceptowanie wygenerowanego projektu.

Wykorzystanie zewnętrznych serwerów pozwala na znacznie więcej. Microsoft przekonuje, że Sway pozwoli na tworzenie natywnych wersji stron czy prezentacji w sposób wyjątkowo prosty. Serwery będą w stanie przygotować kilka wersji projektu, a każda zostanie dostosowana do parametrów technicznych wybranych urządzeń (desktopów, smartfonów czy tabletów). Tak więc nie będzie to tradycyjny, responsywny design.
W chwili obecnej omawiane narzędzie jest dostępne z poziomu strony internetowej, ale wiadomo już, że Microsoft pracuje nad dedykowanymi aplikacjami dla Windows Phone, Androida i iOSa. Przedstawiciele giganta z Redmond zapewniają, że ich celem jest umożliwienie produkcji natywnych stron czy prezentacji wszystkim zainteresowanym. Ułatwią to nie tylko różne wersje Sway, ale także możliwość prostego importowania zawartości z: OneDrive, YouTube, Facebooka czy Twittera.
Na koniec warto wspomnieć, że aktualna wersja Sway nie jest w pełni ukończona. Co więcej, Microsoft liczy na feedback ze strony pierwszych użytkowników, dzięki któremu będzie można rozwijać ten program w pożądanym przez odbiorców kierunku. Wszyscy zainteresowani mogą zapisać się do programu Sway Preview i przyczynić się do jego rozwoju.
Źródło:
http://www.theverge.com/2014/10/1/6879999/microsoft-sway-office-app
https://www.facebook.com/OfficeSway

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także