Konferencje

Miniaturyzacja jest potrzebna, ale tylko jeśli chodzi o krzem, a nie wielkości wyświetlaczy – Karol Kopańko

Kontynuujemy cykl „3 pytania do prelegenta”, przybliżający sylwetki prelegentów nadchodzącej Mobile Trends Conference 2014. Jako drugi wywiadu udzielił nam Karol Kopańko.
Grzegorz Kozubowski: Co Twoim zdaniem było najważniejszym trendem w mobilnych technologiach w roku 2013?
Karol Kopańko: Okazało się, że kieszenie ludzi są tworem bardzo elastycznym. Kiedyś Apple zaproponowało 3,5 – calowy wyświetlacz, który miał idealnie leżeć w dłoni i nie przynosić kłopotliwego dyskomfortu z noszeniem w kieszeni. Mijający rok pokazał, że ludzie nie chcą już małych telefonów, a liczy się dla nich przede wszystkim wygoda użytkowania ponad 5 – calowego ekranu. Sukces Galaxy Note’a i pozostałych phabletów uzmysłowił producentom, ze miniaturyzacja jest potrzebna, ale tylko jeśli chodzi o krzem, a nie wielkości wyświetlaczy. Mimo, że niedawno naśmiewaliśmy się z ludzi przykładających do ucha telefon wielkości deski do krojenia, to teraz taki widok jest coraz częstszy.
Czekam na reakcję korporacji odzieżowych – „spodnie, w których zmieści się Twój tablet!” 😉
Jakie największe wyzwania stoją przed branżą mobilną w 2014 roku?
Największym wyzwaniem jest dostosowanie się do potrzeb do ludzi. Kto pierwszy tego dokona ten będzie rządził w przyszłym roku. Tak jak Samsung wygrał rynek zwiększając przekątne, tak teraz zwycięzcą okaże się ten kto, najlepiej dopasuje się do stylu życia wschodzącej generacji milenialsów.
Producenci będą musieli uświadomić sobie, że wyścig na szybkość i liczbę rdzeni nie jest dla klienta tak ważny jak funkcjonalność i wygoda. Baterie niewytrzymujące jednego dnia muszą stać się reliktem przeszłości w miarę jak ludzie żyją „always connected” i cierpią na FOMO, kiedy telefon odmawia współpracy.
Na koniec powiedz jeszcze pokrótce, o czym będzie Twoja prelekcja podczas Mobile Trends Conference 2014?
Moja prelekcja będzie właśnie o takich ludziach, o generacji Y, kreującej świat na zupełnie innych zasadach niż wcześniejsze pokolenia. Widziałem stronę internetową, która chcąc zweryfikować wiek swoich gości nie prosi ich o podanie daty urodzenia, a wstawia zdjęcie kasety VHS z pytaniem: „co to jest?”. Analog już dawno odszedł do lamusa. Cykl życia technologii jest coraz krótszy, a żadna z nich nie trwa wiecznie. Jaki będzie świat kiedy lata świetności imperium Zuckerberga minął, a smartfony zastąpią kasety VHS przy weryfikacji wieku? Po odpowiedzi zapraszam już 16 stycznia 🙂

Karol Kopańko

Bloger Antyweb.pl, gdzie pisze o nowych technologiach i ich wpływie na nasze życie. Współpracownik Wprost i CD-Action, szef działu Felieton magazynu Magiel, gdzie uwielbia bawić się w futurologię. Student Szkoły Głównej Handlowej, wypełniający sobie czas szukaniem ciekawostek odrywających go od nauki. Kocha porywające dyskusje, ubóstwia ciekawe filmy i wciągające gry, lubi zmęczyć się grając w siatkówkę, ciężko go oderwać od trzymających w napięciu książek.

Udostępnij