Bartłomiej Postek jako Prezes Funmedia Sp. z o.o., spółki, która tworzy nowoczesne multimedia edukacyjne, doskonale zna każdy aspekt e-learningu oraz mobile learningu. O obydwu tych dziedzinach, ze szczególnym naciskiem na m-learning, opowiada w wywiadzie, którego udzielił w ramach cyklu „3 pytania do prelegenta”.
Która z gałęzi biznesu według Ciebie ma zdecydowanie za słabo zaadaptowane rozwiązania mobilne w stosunku do potrzeb rynku?
Biorąc pod uwagę fakt, że firma Funmedia działa w branży szkoleniowo-edukacyjnej, możemy ocenić, że w tym obszarze jest wiele do zrobienia. Obecnie istniejące rozwiązania, jak m.in. platformy e-learningowe w korporacjach, są prawie w ogóle nie przystosowane do urządzeń mobilnych. Z jednej strony nie ma systemu dedykowanego tworzeniu treści, z drugiej nie ma narzędzi do analiz czy też edukacyjnych aplikacji mobilnych dla pracowników. To zdecydowanie raczkujący rynek, przy czym zdecydowanie warto poświecić mu uwagę. Wielu pracowników w natłoku codziennych obowiązków nie ma możliwości odbywania regularnych szkoleń stacjonarnych. Przykładem są przedstawiciele handlowi. Dodatkowo, młodzi pracownicy oczekują od pracodawcy, że przynajmniej część szkoleń będzie przeprowadzania za pomocą aplikacji, które są dla nich dostępne na wyciągnięcie ręki i mogą z nich korzystać w dowolnym miejscu i czasie.
Potrzeba wdrażania mobilnych urządzeń jest bardzo dobrze widoczna w handlu. Kilka tygodni temu wróciliśmy z programu akceleracyjnego w USA, gdzie mogliśmy zaobserwować, że cała obsługa transakcyjna w punkcie sprzedaży prowadzona jest przy pomocy tabletów. Na takim urządzeniu są zainstalowane systemy operacyjne, z niezliczoną ilością informacji dostępnych sprzedawcy na wyciągnięcie ręki. Urządzenia mobilne jawią się w ten sposób jako integrator wszystkich składników – systemu transakcyjnego, narzędzi analitycznych, kompendium wiedzy itd.
Czego nie warto, nie opłaca się robić w „mobajlu”?
Z obserwacji czynionych w firmie Funmedia wynika, że użytkownik mobilny korzysta dużo częściej z aplikacji edukacyjnych, jednak zarazem o wiele krócej, niż dzieje się to w przypadku użytkownika uczącego się z wersją desktopową kursu. Różnice sięgają nawet 10% czasu spędzanego na nauce. Z tego powodu treść zawarta na urządzeniu mobilnym musi być dostosowana do omawianego zjawiska i odpowiednio zoptymalizowana pod kątem tego, że ktoś poświęci na jej przeczytanie o wiele mniej czasu. Aplikacje mobilne powinny być więc traktowane jako uzupełnienie wiedzy nabytej za pomocą kursu www. Mam wrażenie, że wiele firm z branży popełnia dwa istotne błędy. Próbują przełożyć jeden do jednego treści z komputera stacjonarnego na urządzenie mobilne, bądź na urządzeniach mobilnych wykorzystują treści bardzo ubogie, nie dające użytkownikowi wartości. W Funmedia staraliśmy się znaleźć pod tym względem złoty środek, czego efekty można ocenić w aplikacji Kursy123.
Wygłosisz prelekcję na Mobile Trends for Business. O czym będzie Twoje wystąpienie?
W czasie prelekcji opowiem o zaletach i możliwościach mobile learningu w kontekście strategii trzech ekranów: smartfona, tabletu i laptopa. Podzielę się własną wiedzą i doświadczeniem z branży e-learning, w której aktywnie uczestniczę już od pięciu lat. Chciałbym, aby moje wystąpienie było wstępem do dyskusji na temat nowoczesnych metod edukacji i technologii mobilnych, które sukcesywnie zmieniają rynek e-learningu w Polsce. Z pewnością ciekawym punktem mojego wystąpienia będzie prezentacja wyników badań i prognoz analizujących użytkowanie urządzeń mobilnych w celach edukacyjnych.
Bartłomiej Postek
Innowacyjny przedsiębiorca, inicjator i propagator nowoczesnych technologii w edukacji. Od 2009 r. Prezes Funmedia Sp. z o.o., spółki tworzącej nowoczesne multimedia edukacyjne, które sprzedaje w Polsce oraz na 26 międzynarodowych rynkach (m.in. w USA, Australii, Rosji i Czechach). W portfolio firmy znajdują się językowe i specjalistyczne kursy e-learningowe, w tym pierwszy e-podręcznik do nauki języka angielskiego dla dzieci FunEnglish.pl, który uzyskał akceptację Ministerstwa Edukacji Narodowej. Prelegent licznych konferencji, m. in. prestiżowej EduCamp, Digital Learning Congress. Animator Transferu Technologii przy Wrocławskim Centrum Badawczym EIT+ Sp. z o.o. Interesuje się procesem powstawania oraz wdrażania innowacji.