Konferencje
Mobile Trends

Mobile Passport – mobilny paszport, usprawniający lotniskową odprawę w USA

Lotniskowa odprawa on-line to w zasadzie już standard. Wiele linii lotniczych udostępnia także kartę pokładową na telefon, dzięki której odprawić można się również za pośrednictwem smartfona. Amerykańskie lotniska poszły o krok dalej, wprowadzając tzw. Mobile Passport. To aplikacja mobilna, która w znacznej mierze przyśpieszy lotniskową odprawę celną – docelowo na wszystkich lotniskach na terenie Stanów Zjednoczonych!
Aplikacja została stworzona przez Airside Mobile i została oficjalnie zatwierdzona przez U.S. Customs and Border Protection (CBP), czyli amerykański Urząd Celny i Ochrony Granic. Aplikacja pozwala na znacznie krótszy pobyt na lotnisku, ponieważ część odprawy zostaje przeniesiona na ekran urządzenia mobilnego. Z dobrodziejstwa Mobilnego Paszportu skorzystać mogą obywatele Stanów Zjednoczonych oraz Kanady.

Jak to działa?

  1. Na samym początku podróżujący musi pobrać aplikację na swój smartfon bądź tablet. Aplikacja obecnie dostępna jest jedynie dla użytkowników urządzeń Apple, jednak jeszcze tej jesieni ma ukazać się wersja dla Google Play.
  2. Drugi krok to utworzenie swojego profilu wraz z wprowadzeniem wszystkich danych z paszportu. Aplikacja zapewnia bezpieczeństwo danych, które mają zostać udostępnione jedynie CBP. Podróżujący może utworzyć też profile dla całej swojej rodziny.
  3. Kolejnym krokiem jest udzielenie odpowiedzi na cztery podstawowe pytania dotyczące podróży, które zwykle zadaje celnik – tym razem odpowiedzi udzielamy w aplikacji, zamiast twarzą w twarz z celnikiem.
  4. Następnie należy połączyć się z Internetem i przesłać dane z aplikacji do CBP. Udostępnienie informacji w aplikacji jest wiążące i udzielenie fałszywych odpowiedzi pociąga do odpowiedzialności prawnej. Po krótkiej chwili od wysłania danych, użytkownik otrzymuje zaszyfrowaną wiadomość z QR-kodem, który aktywny jest przez cztery godziny – w tym czasie trzeba zgłosić się do punktu kontroli.
  5. Na samym końcu wystarczy podążać za znakami kierującymi do punktu kontroli Mobilnych Paszportów (Mobile Passport Control). Dzięki temu podróżujący ominie duże kolejki i będzie mógł znacznie szybciej opuścić lotnisko – wystarczy okazać celnikowi paszport oraz kod z aplikacji i to wszystko.

10577169_1498096237102949_5061627018404280154_n
Od sierpnia tego roku obsługę Mobilnych Paszportów rozpoczęło lotnisko w Atlancie. System jednak docelowo ma obowiązywać na lotniskach na terenie całych Stanów Zjednoczonych. Biorąc pod uwagę mobilność obywateli Stanów Zjednoczonych, możemy założyć, że system spotka się z dużym zainteresowaniem ze strony podróżujących. Pytanie tylko, czy duża liczba pasażerów korzystających z Mobile Passport nie spowoduje, iż podróżujący przeniosą się z jednej kolejki do drugiej. Pozostaje liczyć na to, że system naprawdę przyspiesza obsługę pojedynczej osoby i wykaże się sprawnością działania. Jeśli pomysł przyjmie się na terenie USA, kto wie, może już wkrótce mobilne paszporty zawitają na niemal wszystkich lotniskach, nie tylko w Ameryce, ale na całym świecie.
Oficjalna strona aplikacji: http://mobilepassport.us/

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także