Konferencje

Mobile płatności na iPhone: Apple nawiązuje współpracę z American Express, Visa i MasterCard

Apple podpisuje umowy z partnerami, którzy pozwolą na wprowadzenie płatności mobilnych na iPhone’a. Apple nawiązało już współpracę z Visa, American Express oraz MasterCard. Już 9 września najprawdopodobniej dojdzie do ujawnienia szczegółów dotyczących nowego systemu płatności. Tego dnia odbędzie się specjalny event Apple, podczas którego zaprezentowany zostanie nowy iPhone 6, a najprawdopodobniej i pierwsze urządzenie wearable od Apple.
Apple rozpoczęło budowanie kontaktów od Visa pod koniec lipca. Niedawno do tego grona współpracy nad mobilnym systemem płatności dołączyli American Express i MasterCard. Głównym celem wdrożenia mobilnego systemu płatności jest to, aby najnowszy iPhone 6 mógł zastąpić użytkownikom kartę kredytową czy debetową. iPhone będzie mógł więc zastąpić kartę podczas płatności zbliżeniowych. Wiąże się to z wprowadzeniem modułu NFC do urządzeń Apple. Dzięki umowom z trzema gigantami amerykańskiego rynku płatności – American Express, Visa i MasterCard, płatność iPhone’ami ma szansę w dużej mierze zastąpić tradycyjne karty płatnicze. Pomysł nie pozostaje jednak bez wad i obaw.

Bezpieczeństwo

Pewne obawy może budzić bezpieczeństwo bezpośredniego powiązania swoich finansów z iPhone’m. Apple jednak zapewne dołoży wszelkich starań, aby płatności mobilne były co najmniej równie bezpieczne, co płatności tradycyjną kartą. Istnieje prawdopodobieństwo, iż Apple powiąże system płatności mobilnych z technologią Touch ID, czyli skanerem linii papilarnych.

Dostępność

Sam system mobilnych płatności Apple może spotkać się z dużym entuzjazmem ze strony użytkowników, którzy z chęcią wymienią portfel na usługę iPhone’a. Jednak problem leży nie tylko po stronie zaufania użytkowników do mobilnego portfela. Samo użytkowanie iPhone’a w celu dokonania płatności może być mocno utrudnione ze względu na sprzedawców. Wiele sklepów ciągle nie posiada urządzeń pozwalających na dokonanie płatności zbliżeniowych za pomocą technologii  NFC. Wprowadzenie takich czytników to dodatkowe, całkiem spore koszty dla sprzedawców. Po co więc mobilny portfel, skoro nie będzie można go używać?

Od teorii do praktyki

Co prawda Google Wallet, konkurencyjny względem płatności mobilnych Apple, nie został przyjęty na szeroką skalę i nie spotkał się ze zbytnim entuzjazmem użytkowników, jednak Apple mając znacznie szerszą grupę fanów w pełni oddanych marce, ma szansę na większy sukces w kwestii płatności mobilnych. Warto mieć na uwadze również samo funkcjonowanie Google Wallet, którego działanie może różnić się od systemu Apple. Konto Google Wallet musimy najpierw „doładować”, aby go używać – być może mobilny portfel Apple będzie działał według innej zasady, która ułatwi i uprzyjemni używanie systemu w praktyce.
Źródło:
http://recode.net/2014/08/31/apple-9-9/
http://www.theverge.com/2014/8/31/6090019/apple-rumored-partnership-with-american-express-for-mobile-payments

Udostępnij
Zobacz także