Konferencje

Mobile World Congress 2014 – podsumowanie

Wczoraj dobiegł końca Mobile World Congress 2014. To czterodniowe wydarzenie, w tym roku odbywające się w Barcelonie, stanowiło wyjątkową okazję do ujrzenia w jednym miejscu wielu najnowszych urządzeń ze świata mobilnego.
samsung-galaxy-s5-mwc-2014-24_610x458Najwięcej uwagi przykuł z pewnością dzień pierwszy konferencji. Wtedy to swoje najnowsze urządzenia i rozwiązania zaprezentowali zdecydowani giganci rynku mobilnego, z Samsungiem na czele. Koreański producent zaprezentował długo wyczekiwany model smartfonu Samsung Galaxy S5. Plotki i oczekiwania względem tego modelu dość długo krążyły po sieci, a premiera urządzenia w końcu zakończyła czas wszelkich zgadywanek. Samsung uraczył nas również premierami nowych wearables – Gear 2 oraz Gear 2 Neo.
xl_Nokia-XL-lead-624Nokia postanowiła wyposażyć niektóre ze swoich nowych urządzeń – NokięX, Nokię X+ i Nokię XL – w system operacyjny Android, co stanowi małą rewolucję dla firmy, która dotychczas wierna była jedynie systemowi Windows Phone. Również Samsung planuje „skok w bok” i większy romans z systemem operacyjnym Tizen. Do tej pory w system wyposażone były smartzegarki producenta, jednak niewykluczone jest, że wkrótce do naszych rąk trafi smartfon Samsunga, działający właśnie w oparciu o Tizen.
smartbandSony obiera politykę coraz bardziej skupiającą się na urządzeniach wearables. Podczas kongresu zaprezentowało SmartBand oraz LifeLog. SmartBand to opaska, która spełnia funkcje typowego smartwatcha, a ponadto jest świetnym gadżetem dla sportowców. LifeLog to prototyp, który ma służyć rejestracji wszystkiego, co się dzieje wokół nas, m.in. wykonując za nas zdjęcia. Sony zaprezentowało także dwa nowe urządzenia Z2 – smartfon Xperię Z2 oraz Sony Z2 Tablet. Obydwa z nich charakteryzuje bardzo smukły design, a także wodoodporność.
new-blackberry-z3HTC zaprezentowało dwa modele średniopółkowych telefonów – HTC Desire 816 oraz HTC 610. Inne średniopółkowce zaprezentowała firma ZTE ze swoimi modelami Open C i Open II. Telefony dzia BlackBerry zaprezentowało dwa nowe smartfony – pierwszy to innowacja w BlackBerry – dotykowy Z3. Drugi model nosi przydomek „Classic” – BlackBerry Q20 to powrót do tradycyjnych smartfonów tej firmy z serii Bold. Firma zapowiedziała również prace nad kolejnym flagowym modelem, planując swój wielki comeback.
Podczas Mobile World Congress swoje miejsce znalazły zarówno smartfony, tablety jak i urządzenia ubieralne, które prezentuje coraz więcej firm, oraz które przybierają coraz to nowe formy. Produkty Sony i Samsunga wyznaczają nowy trend – smartzegarki przyjmują formę smartopasek, w których coraz bardziej pożądana jest funkcja dobrego wsparcia dla sportowców – śledzenia trasy treningu, dystansu, spalonych kalorii. Największą premierą MWC 2014 można z pewnością mianować premierę Samsunga Galaxy S5, który wyposażony jest w pulsometr, który również może być pożądaną przez sportowców funkcjonalnością. Wiele z firm wskazało na swoje ścieżki rozwoju. Samsung – produkcję coraz to lepszych smartfonów z serii Galaxy oraz wearables, Sony – podobnie, choć firma coraz większy nacisk kładzie na samo wearables, które oznacza nie tylko smartzegarki, HTC i ZTE poszukują swojego rynku zbytu wśród średniozamożnych i średnio wymagających klientów, a BlackBerry próbuje odbudować swoją pozycję na rynku. Zastanawiający jest również fakt wyboru systemów operacyjnych przez niektórych producentów, ponieważ zakup produktów Nokii może nie równać się zakupowi urządzenia z Windowsem Phone, tak samo jak zakup Samsunga – z systemem operacyjnym Android.
Zapraszamy do lektury bardziej szczegółowych artykułów dotyczących tego, co działo się każdego dnia podczas Mobile World Congress 2014:

Udostępnij
Zobacz także