Konferencje

Mobile’owe podsumowanie roku 2013: urządzenia mobilne wysyłają komputery do lamusa

Zbliża się koniec roku 2013, a wraz z nim wszelkie podsumowania, także w zakresie mobile’owych statystyk. Jeszcze przed końcem tego roku 6% światowej populacji będzie posiadało tablet, 20% komputer, a 22% – smartfon. Oznacza to, że 1 na 5 osób posiadać będzie smartfon, a 1 na 17 – tablet.
W połowie 2012 roku nadszedł moment, kiedy więcej ludzi na świecie posiadało smartfon, niż własnego peceta. Obecnie wskaźnik  dla smartfonów i tabletów przypadających na mieszkańców Ziemi ciągle rośnie, podczas gdy wskaźnik dla komputerów osobistych utknął w martwym punkcie.
Takie dane płyną z raportu opublikowanego przez Business Insider. Portal w swoim raporcie informuje, że do końca 2013 roku smartfony posiadać będzie 22% ludności. To ponad czterokrotny wzrost w porównaniu z rokiem 2009, kiedy to wskaźnik wynosił jedynie 5%. Oznacza to blisko 1.3 miliarda nowych smartfonów w ciągu czterech lat. W przybliżeniu wynosi to 2 smartfony na każde 9 osób a świecie – czyli 1.4 miliarda smartfonów ogółem.
Co ciekawe, wskaźniki adaptacji dla tabletów cechuje znacznie większy wzrost niż w przypadku smartfonów. Smartfony potrzebowały prawie 4 lat, by osiągnąć 6-procentowy stopnień penetracji od momentu, w którym pierwszy raz zawitały na światowym rynku. Tablety osiągnęły ten poziom dwa razy szybciej – w 2 lata. Być może stało się to dlatego, iż smartfony „przetarły szlaki” tabletom, a użytkownicy zaznajomieni byli już z systemami operacyjnymi. Jednak bardziej prawdopodobny jest fakt, iż ludność coraz gwałtowniej dąży do osiągnięcia stanu stricte mobilnego i szuka coraz to nowych rozwiązań mobilnych, zostawiając za sobą tradycyjne komputery stacjonarne, a nawet laptopy. Komputery stacjonarne znajdują się daleko w tyle, bowiem zyskały jedynie 6 punktów procentowanych wzrostu w ciągu aż 6 lat, jeśli chodzi o ilość komputerów na mieszkańców Ziemi.
Ogólne wskaźniki oczywiście nie dają nam pełnego obrazu sytuacji na światowych rynkach mobilnych. Niektóre rynki bowiem osiągnęły taki poziom rozpowszechnienia smartfonów, iż w ich przypadku wskaźnik przekroczył 100%, bowiem na jednego mieszkańca danego regionu przypada więcej niż jeden smartfon. Inne natomiast cechuje zupełnie odwrotna sytuacja. Ponadto wielu użytkowników dzieli urządzenie np. ze współmałżonkiem, wobec czego wobec czego obydwie z tych osób uważają się za właścicieli tabletów, podczas gdy tylko jedno z nich wliczane jest w statystyki.
Jednak ogólne dane wystarczą, aby zaobserwować wyraźny, mobilny światowy trend. Smartfony i tablety bezapelacyjnie wygrywają z komputerami, sygnalizując równocześnie kres ery komputerowej i wybuch ery mobilnej. Obecnie coraz większej liczbie ludzi towarzyszą bowiem już nie tylko smartfony, które stały się must-have’m, ale także tablety, podbijające serca użytkowników  w jeszcze szybszym tempie. Czyżby rok 2014 niósł ze sobą prawdziwie tabletową eksplozję?
Źródło:
http://www.businessinsider.com/smartphone-and-tablet-penetration-2013-10
Zdjęcie:
vege © Więcej zdjęć na Fotolia.pl

Udostępnij
Zobacz także