Konferencje
Mobile Trends

Mobilne płatności prosto z Barcelony – Android Pay, Samsung Pay oraz PayPal kupujący Paydiant

Rynek płatności mobilnych ulega nieustannemu powiększeniu. Pół roku temu Apple przedstawiło swój system płatności zbliżeniowych Apple Pay. Na arenę płatności wkraczają coraz to nowi gracze – podczas Mobile World Congress 2015 Samsung zaprezentował nie tylko swoje najnowsze smartfony z linii Galaxy – Samsung Galaxy S6 i Galaxy S6 Edge, ale również system płatności Samsung Pay. Google ogłosiło natomiast stworzenie platformy Android Pay, która ma stanowić odpowiedź firmy na konkurencyjne Apple Pay. Stanowi ona również API dla developerów. PayPal zdecydował się na nabycie startupu Paydiant, który ułatwi firmie zaistnienie na rynku mobilnym.

Android Pay

Google aktywnie wkroczyło do gry na polu m-payments. W zeszłym tygodniu Google przejęło Softcard, nawiązując tym samym współpracę z AT&T, Verizon oraz T-Mobile, aby najwięksi dostawcy usług telekomunikacyjnych sprzedawali urządzenia z pre-instalowaną aplikacją Google Wallet. Wallet instalowany będzie na urządzeniach z Androidem posiadających wersję systemu KitKat lub Lollipop.
Podczas Mobile World Congress 2015, Google ogłosiło, iż obecnie trwają pracę nad frameworkiem, który pozwoli na bezproblemowe funkcjonowanie systemu mobilnych płatności w systemie Android. Google przedstawiło Android Pay – platformę, która umożliwia developerom wbudowanie systemu płatności w ich aplikacje. Android Pay pełni raczej funkcję nie samodzielnego serwisu, ale szablonu API. Dzięki temu system płatności funkcjonować będzie na poziomie samego systemu operacyjnego, co ułatwi dokonywanie płatności z pomocą Google. Android Pay ma służyć jako pośrednia platforma do tworzenia innowacyjnych serwisów płatniczych. Google Wallet będzie nadal funkcjonować jako osobny serwis, bazujący na frameworku Android Pay.
Na razie wiadomo, że Android Pay będzie funkcjonowało na podobnej zasadzie, jak Apple Pay – najprawdopodobniej z zastosowaniem tokenów zamiast pełnych numerów kart płatniczych. System wspierany będzie również przez Visa, MasterCard oraz American Express.

Samsung Pay

Przedstawiony również podczas MWC 2015 system Samsung Pay ma umożliwiać zapłatę za pomocą telefonu we wszystkich sklepach. Nie ma konieczności zmiany terminali czy specjalnego dostosowywania się sklepów na przyjęcie tej technologii. Jest to możliwe dzięki temu, że Samsung umożliwia dokonanie płatności zarówno poprzez NFC, ale także MSTMagnetic Secure Transmission, czyli technologię, jaką znamy z pasków magnetycznych naszych kart płatniczych. Firma podjęła współpracę z Visa, MasterCard, American Express, Bank of America, Citi, JPMorgan Chase oraz US Bank.
Bezpieczeństwo danych gwarantowane jest dzięki temu, iż dane klienta nie są zapisywane w urządzeniu mobilnym, ale generowane będą jednorazowe tokeny, podobnie jak w przypadku Apple Pay czy Android Pay. Autoryzacja odbywać się będzie za pośrednictwem czytnika linii papilarnych.
Samsung Pay będzie dostępny jeszcze tego lata w Stanach Zjednoczonych oraz Korei, a później również w krajach Europy i pozostałych.

PayPal nabywa Paydiant

Również PayPal dołącza do rywalizacji z Apple i Google. PayPal zajmuje się rynkiem finansów, chcąc dołączyć do obszaru mobile, Apple i Google – na odwrót. PayPal jest platformą służącą do tej pory przede wszystkim e-commerce. M-commerce w ich przypadku wynosi na chwilę obecną mniej, niż 20%. Aby wzmocnić swoją pozycję na rynku mobilnym, PayPal podjął decyzję o zakupie Paydiant, bostońskiego startupu, który zajmuje się tworzeniem m-wallet’ów, czyli mobilnych portfeli. Firma stworzyła aplikacje dla popularnych w Ameryce sieci, takich jak Subway, supermarkety Harris Teeter, banku Capital One czy MCX.
Nie są znane jeszcze szczegółowe efekty nabycia Paydiant przez PayPal, jednak najpewniej w grę wchodzi nabycie samej technologii, kontaktów biznesowych oraz 70 pracowników Paydiant. Kwota akwizycji ma wynosić 280 milionów dolarów, a jej finalizacja ma nastąpić jeszcze w marcu lub kwietniu tego roku.
Jak widać więc konkurencja na rynku mobilnych płatności ciągle rośnie. Coraz bliżej nam do tego, aby na dobre wyrzucić karty płatnicze z portfeli i by portfel zastąpić telefonem. Skoro zarówno Apple, jak i Google weszły we współpracę z najbardziej znaczącymi graczami rynku bankowości, rozpowszechnienie płatności mobilnych na wszystkie sieci i urządzenia we wszystkich krajach wydaje się stanowić tylko kwestię czasu.
Źródło:
http://www.techradar.com/news/phone-and-communications/mobile-phones/samsung-pay-arrives-looks-to-shortchange-apple-pay-1286563
http://hypebeast.com/2015/3/samsung-pay-is-official-and-may-be-the-mobile-payment-platform-weve-all-been-waiting-for
http://www.engadget.com/2015/03/02/google-android-pay/
http://www.ubergizmo.com/2015/03/android-pay-confirmed-by-google
http://techcrunch.com/2015/03/02/paypal-paydiant/
Zdjęcie:
goodluz © Więcej zdjęć na Fotolia.pl

Udostępnij
Mobile Trends
Zobacz także