Konferencje

Mobilne portfele bitcoin na smartfony – który wybrać?

Portfel bitcoin służy do bezpiecznego przechowywanie tej kryptowaluty oraz dokonywania transakcji wpłat i wypłat. Obecnie dużym powodzeniem cieszą się mobilne portfele bitcoin, które dostępne są na smartfony. Poniżej przegląd popularnych portfeli mobilnych dla właścicieli bitcoinów.

Mobile Wallet czyli portfel mobilny na bitcoiny

Portfele przeznaczone do przechowywania bitcoinów mają postać aplikacji na urządzenia mobilne – smartfony i tablety. To wygodne rozwiązanie przeznaczone dla osób inwestujących w kryptowaluty i chcących łatwo przeprowadzać transakcje z ich udziałem za pomocą kodów QR.

Wśród dostępnych portfeli mobilnych znajdują znajdziemy:

  • Coinomi,
  • Jaxx,
  • Mycelium,
  • Bitcoin Wallet,
  • Xapo,
  • Electrum.

Co wybrać? Przyglądamy się bliżej trzem najpopularniejszym portfelom mobilnym do BTC, czyli Bitcoin Wallet, Xapo oraz Mycelium.

Różnice między portfelem na giełdzie a portfelem mobilnym

Bardzo ważną kwestią, którą należy poruszyć w temacie portfeli do kryptowlaut jest posiadanie tzw. seed phrease (czyli ciągu wyrazów które dają dostęp do portfela). W przypadku założenia portfela na giełdzie (więcej), posiadaczem bitcoinów jest giełda, a my jako klienci giełdy możemy za jej pośrednictwem wpłacać i wypłacać bitcoiny. Zupełnie inaczej jest w przypadku portfeli mobilnych, gdzie to my posiadamy seed phrease i mamy pełną konkrolę nad bitcoinami zamieszczonymi na portfelu.

Jest to szczególnie ważne, ponieważ w przypadku upadku giełdy, tracimy dostęp do bitcoinów zgromadzonych na portfelu. Natomiast w przypadku utraty kontroli nad urządzeniem mobilnym, możemy w całości odtworzyć portfel na innym urządzenie dzięki seed phrease.

Bitcoin Wallet (Android, iOS)

To łatwy w obsłudze, stabilnie działający mobilny portfel bitcoin, który wyróżnia się również wysokim poziomem bezpieczeństwa. Celem jego twórców było uzyskanie maksymalnej anonimowości transakcji – dzięki temu operacje odbywają się bez ujawniania wrażliwych danych. Ze względu na prostą obsługę Bitcoin Wallet sprawdzi się także dla osób początkujących.

Bitcoin Wallet w Google Play

Za pomocą portfela Bitcoin Wallet można w łatwy sposób zarządzać swoimi bitcoinami, czyli łatwo je kupować i wydawać bez udziału osób trzecich. Bitcoin Wallet wykorzystuje sieć Bitcoin oraz SPV. W związku z tym podczas weryfikacji płatności walidacja jest uproszczona, chociaż nie jest tak bezpieczna jak w przypadku pełnego węzła jak Bitcoin Core.

Ten portfel mobilny jest oprogramowaniem typu open source. Oznacza to, że każdy posiada dostęp do jego kodu. To gwarancja całkowitej przejrzystości. Bitcoin Wallet pracuje w bezpiecznym środowisku – jest chroniony przed złośliwym oprogramowaniem. Wsparcie szyfrowania i kopii zapasowych zapewnia ochronę nawet w przypadku utraty urządzenia.

Ten portfel mobilny zapobiega śledzeniu użytkownika poprzez zaawansowaną rotację adresów. Dzięki temu uniemożliwia podgląd płatności i salda konta. Pozwala on także na ujawnianie adresu IP peerom i powiązanie płatności przy odbieraniu i wysyłaniu środków. Istnieje także możliwość ustawienia Tora jako proxy, by zapobiegać powiązaniu adresu IP z płatnościami.

Xapo (Android, iOS)

To mobilny portfel bitcoin, który może służyć także do przechowywania innych kryptowalut. Zapewnia wysoki komfort użytkowania oraz wysoką ochronę. Wspomaga zaawansowane zarządzanie środkami i ułatwia ich natychmiastowe przelewanie do odbiorców na całym świecie.

Aplikacja Xapo jest prosta w obsłudze i niezawodna. Dzięki niej można powadzić wymianę walut, wysyłać je i odbierać praktycznie we wszystkich walutach na całym świecie. Jednocześnie jest wysoce bezpieczna – magazyn The Wall Street Journal nazwał ją Fortem Knox, co jest najlepszym potwierdzeniem wysokiej ochrony środków.

Przelewy środków z aplikacji Xapo odbywają się na numer telefonu odbiorcy albo na jego adres e-mail. Pieniędzmi można więc zarządzać w dowolnym miejscu i czasie – wystarczy smartfon z zainstalowaną aplikacją Xapo oraz dostęp do internetu.

Dodatkowym atutem platformy jest możliwość korzystania z karty depozytowej Xapo, która pozwala na prowadzenie płatności w sklepach, w internecie, a także umożliwia wypłatę środków na całym świecie.

Mycelium (Android, iOS)

Trzecią aplikacją w zestawieniu jest Mycelium Bitcoin Wallet, który został wydany przez deweloperów Mycelium.

To bardzo prosty i jednocześnie szybko działający portfel bitcoin, który pozwala na ich wysyłanie i odbieranie za pomocą swojego smartfona. Pozwala na prowadzenie bardzo bezpiecznych transakcji z wysoką ochroną prywatności.

Mycelium Bitcoin Wallet pozwala na realizację transakcji, przechowywanie i zarządzanie różnymi cyfrowymi walutami stosowanymi na całym świecie.

Smartfon jak portfel

Oprócz aplikacji dostępne są także smartfony, które same pełnią funkcję fizycznego portfela. Określane są one wtedy jako portfele sprzętowe.

Jednym z takich urządzeń jest Finney firmy Sirin Labs, który działa jednocześnie jak zwykły telefon i jako portfel bitcoin oparty na technologii blockchain. Podobne funkcje posiadają także smartfony innych marek, na przykład firma Sikur i jej SikurPhone, Samsung czy HTC. Na wdrożenie podobnych rozwiązań decyduje się coraz więcej producentów.

Udostępnij
Zobacz także