W czasach, gdy firmy prześcigają się w projektowaniu urządzeń ubieralnych, a nowe doniesienia elektryzują rzesze technologicznych pasjonatów (np. cena Moto 360), mniejsi producenci usiłują uzyskać pieniądze na swoje nieco prostsze rozwiązania. Przykładem jest urządzenie firmy CarePredcit o wdzięcznej nazwie Tempo, czyli monitor aktywności dla seniorów.
Nowe technologie wearables, które poza krokomierzem mają zdecydowanie więcej funkcji w swoim zanadrzu, zwykle bardzo nas ciekawią. CarePredict zamierza zbudować smartwatch przeznaczony do monitorowania zachowania osób starszych. Nie chodzi tu oczywiście o permanentną inwigilację. Urządzenie o nazwie Tempo to mały sensor, który można nosić jako bransoletkę, albo jak zegarek. Ma on za zadanie ciągłe rejestrowanie aktywności fizycznej osoby starszej, a w wypadku anomalii lub nietypowych odchyleń uruchomić alarm. Tempo monitoruje ruch (spacery, siedzenie, leżenie), lokalizację (sypialnia, pokój dzienny, łazienka, kuchnia) oraz czynności (gotowanie, jedzenie, spanie, kąpiel itp). Rozmieszczone w domu nadajniki rejestrują lokalizacje, w których przebywa senior, a komunikacyjne centrum zbiera dane i ładuje je wprost do chmury. Dzięki temu codzienny plan dnia może wieczorem przejrzeć lekarz lub ktoś z rodziny.
Urządzenie działa poprzez utrwalenie ogólnego harmonogramu dnia i obserwacji zmian, jak np. nietypowa drzemka w połowie dnia lub przebywanie bez uzasadnienia w jednej lokalizacji zbyt długo. Sensor sprawdza się nie tylko przy okazji nagłych wypadków. Dzięki śledzeniu codziennego życia przez kilka tygodni, można łatwo wyłapywać małe zmiany, które w konsekwencji mogą oznaczać pogłębienie się lub początki choroby.
Na razie produkt nie jest jeszcze ukończony i jak większość nowych wynalazków szuka wsparcia na serwisach crowdfundingowych. I tak za około 170 dolarów można otrzymać komplet zawierający jeden sensor, cztery nadajniki, centrum komunikacyjne oraz 3-miesięczny monitoring. Do czasu publikacji artykułu zdobyto 30% całościowej sumy. Czy w takim razie Tempo uda się skutecznie zagościć na rynku? Szczerze wątpię, ponieważ mimo iż pomysł jest bardzo ciekawy, sensorowi brakuje kilku podstawowych funkcji, jak choćby np. mierzenie tętna lub pomiar EKG, które znacznie bardziej przydają się w kontrolowaniu zdrowia osób starszych.
Źródła:
http://www.engadget.com/2014/08/14/tempo-smartwatch-elderly/
https://www.fundable.com/tempo-by-carepredict#updates