Konferencje

Możesz wyrzucić portfel – PayPal idzie na całość

PayPal idzie na całość. 5 września firma wypuściła bezpłatne aplikacje na iOS i Android, które zawierają kilka przełomowych rozwiązań w płatnościach mobilnych. Karta kredytowa? Niepotrzebna. Wprost z aplikacji można skorzystać z usługi „bill me later” – czyli linii kredytowej od PayPal. Obiad w restauracji? Możesz za niego zapłacić tak jak za zakupy w internecie.

Integralność, integracja, elastyczność

To trzy kluczowe wyzwania dla rozwoju płatności mobilnych. Do tej pory niespójność systemów, różnorodność platform i niekompatybilność technologii sprawiały, że trudno było przekonać choćby wczesną większość konsumentów do korzystania z płatności mobilnych. „Addoptersi” też nie czuli się komfortowo z wynalazkami m-payment, ponieważ grupa ta dokonuje licznych zakupów i nie chciała podejmować ryzyka. Tymczasem PayPal jako pierwszy wydaje się przychodzić z rozwiązaniem. Przede wszystkim odchodzi od wymuszania korzystania z konta bankowego do transakcji. Każdy kij ma dwa końce. I ten koniec chroni konsumenta – a co ze sprzedawcą? Musi stać się elastyczny.

Zysk sprzedającego

Jeśli kasjer nie musi przeliczać i wydawać gotówki, oszczędza czas. Może go różnie spożytkować. W zależności od polityki firmy, albo wykazać się dodatkową atencją wobec pojedynczego klienta, albo obsłużyć większą ilość osób. Restauracje mogą otwierać rachunek PayPal każdemu, kto usiądzie do stolika i następnie na jego podstawie rozliczać. Nie potrzebują więc tworzyć czy kupować specjalnych dedykowanych systemów do obsługi stolików. Sprzedawcy mogą dopasowywać współpracę z PayPal do swoich warunków biznesowych.

W jaką stronę?

Rozwój płatności m-commerce jest kołem ratunkowym dla firm zakupów grupowych (Groupon, Gruper) czy różnych programów zniżkowych. Aplikacja PayPal pozwala na wyszukiwanie promocji w czasie rzeczywistym i na podstawie geolokalizacji. Amerykanie już dawno odkryli wyższość „plastikowego pieniądza” nad tradycyjną gotówką. Idą obecnie krok dalej, rozwijając funkcjonalności, które usprawniają handel i dają coraz więcej narzędzi konsumentowi. A w Polsce? Ostatnim hitem, nagrodzonym z resztą w Cannes jest karta pokazująca stan konta (http://youtu.be/VzdhpE6_7U8). Tylko kiedy zrozumiemy, że karty nie są przyszłością płatności?
Autor:
Radek Kropielnicki, Connectmedica
Źródło:
http://venturebeat.com/2013/09/05/paypal-moves-one-step-closer-to-replacing-your-wallet-with-new-iphone-android-apps/
Zdjęcie:
bertys30 © Więcej zdjęć na Fotolia.pl

Udostępnij
Zobacz także