Dzisiejsze biblioteki niezwykle skutecznie obalają wszystkie stereotypy związane z tymi instytucjami. Biblioteki to nie tylko nowoczesne, funkcjonalne i dobrze wyposażone budynki. To przede wszystkim bogactwo źródeł – tych tradycyjnych, papierowych oraz elektronicznych. Użytkownicy bibliotek oczekują szybkiego dostępu do potrzebnych im materiałów. Odpowiedzią na takie wymagania są między innymi multiwyszukiwarki, które z poziomu jednego okna wyszukiwawczego pozwalają dotrzeć do wszystkich potrzebnych informacji. Kolejnym krokiem są aplikacje mobilne. Strzałem w dziesiątkę jest mProlib, czyli aplikacja, dzięki której nie musimy nawet pamiętać adresu www naszej biblioteki.
Aplikacja nie tylko dla użytkowników biblioteki
Aplikacja mProlib przeznaczona jest nie tylko dla czytelników biblioteki – można z niej korzystać również z pozycji użytkownika niezalogowanego. Jeżeli po przeglądnięciu oferty biblioteki zechcemy zostać jej czytelnikiem, to bezpośrednio z aplikacji możemy się do niej zapisać. Jako pełnoprawni użytkownicy mamy dostęp do wszystkich funkcjonalności, których w aplikacji nie brakuje. Narzędzie pozwala na kompleksowe wykorzystanie oferty biblioteki – możemy w niej zarezerwować i zamówić (również z opcją dostarczenia do domu!) książki, zamówić wykonanie skanu i ksero oraz opłacić zaległe należności. A to jeszcze nie wszystko.
Wszystkie zasoby w jednym miejscu
Na stronie startowej aplikacji prezentowane są kolekcje – Nowości z katalogu, Najczęściej wypożyczane, Popularni autorzy, Popularne tematy. Czytelnik może przejrzeć Propozycje biblioteki. Najważniejsze informacje z życia biblioteki znajdziemy w zakładce Aktualności.
Bazę biblioteki możemy przeszukiwać na dwa sposoby – wpisując w okno wyszukiwawcze interesującą nas frazę lub korzystając z dostępnego katalogu. W nim, za pomocą opcji filtrowania, możemy zawężać nasze wyszukiwanie, aby w rezultacie otrzymać najlepsze wyniki. W aplikacji prezentowane są nie tylko dokumenty z biblioteki, ale także pozycje z bibliotek cyfrowych czy katalogów Wolne Lektury, NASBI/OSBI, IBUK Libra, Legimi. Jest to spore ułatwienie przy poszukiwaniu materiałów, bowiem nie musimy powtarzać tego samego na stronach różnych dostawców.
Aplikacja posiada również wbudowany skaner kodów kreskowych. Dzięki niemu możemy sprawdzić (np. będąc w księgarni) czy dana pozycja znajduje się w zbiorach naszej biblioteki. Jeżeli aplikacje znajdzie kod kresowy w bazie – to spozycjonuje nas na danym tytule i od razu dostaniemy informację, w jaki sposób możemy z takiej pozycji skorzystać. W szczegółach każdego opisu mamy dostęp do wszystkich informacji bibliograficznych; możemy również sprawdzić lokalizację i status dokumentu.
Aplikacja współpracuje z Google Maps, więc nie ma problemu ze zlokalizowaniem pozycji w dużej sieci bibliotek. Tylko dwóch kliknięć wymaga zarezerwowanie lub zamówienie interesującej nas pozycji. W szybki sposób możemy również stworzyć zamówienie na skan (który również przez aplikację odbierzemy) lub ksero (z możliwością dostarczenia go na nasz adres domowy). Pozycje, które są dla nas szczególnie istotne możemy dodawać do zakładki „Moja półka”, w której tworzymy swoją własną, wirtualną biblioteczkę.
Korzyści dla czytelnika
Czytelnicy, którzy regularnie korzystają z bibliotek na pewno docenią tak rozbudowaną aplikację mobilną. Dzięki niej możemy nie tylko w każdej chwili przejrzeć i zamówić potrzebne nam dokumenty, ale również zarządzać swoim kontem. Dla osób, które mają problem z dotrzymywaniem terminów na pewno przydatne będą powiadomienia, które przypomną nam np. o zbliżającej się dacie zwrotu dokumentu, który mamy na swoim koncie. Powiadomienia typu push widoczne są na ekranie naszego urządzenia, dodatkowo prezentowane są też w samej aplikacji. Informacje możemy otrzymywać również SMS-em. Z poziomu ustawień możemy zarządzać powiadomieniami, tak, aby aplikacja przesyłała do nas tylko te informacje, które są dla nas ważne. Możliwe jest dodawanie przypomnień bezpośrednio do naszego systemowego kalendarza. W każdej chwili możemy także skontrolować stan naszego konta w zakładkach Zamówienia, Rezerwacje, Wypożyczenia i Opłaty.
Zapominalscy na pewno docenią fakt wbudowanej w aplikację karty bibliotecznej, którą dostajemy w postaci kodu kreskowego oraz QR. Dopełnieniem udogodnień jest możliwość opłacenia wszystkich naliczonych kar i opłat bezpośrednio z poziomu aplikacji.
Narzędzie jest także pomocne do kontaktu z biblioteką. Bez potrzeby poszukiwania danych teleadresowych możemy zadzwonić, wysłać maila lub przejść na stronę domową biblioteki. Zawsze pod ręką mamy również godziny otwarcia i nawigację do konkretnej placówki.
Intuicyjność i funkcjonalność
Aplikacja biblioteczna mProlib na pewno przypadnie do gustu każdemu czytelnikowi, niezależnie od tego czy dopiero zaczyna korzystać z biblioteki, czy jest jej stałym użytkownikiem. W dzisiejszych czasach jesteśmy przyzwyczajeni do szybkiego i wygodnego dostępu do informacji. Bez potrzeby poszukiwania stron internetowych (które często nie są responsywne i korzystanie z nich na smartphonach jest utrudnione) czy linków do katalogów. Po zainstalowaniu aplikacji – zyskujemy dostęp nie tylko do podstawowych funkcjonalności, ale również do szeregu innych udogodnień. Korzystanie z bibliotek chyba nigdy nie było jeszcze tak proste.
Aplikacja dostępna jest na platformach: Android, iOS oraz Windows.
Aplikacja dostępna jest dla bibliotek użytkujących system biblioteczny PROLIB. Producent: Sygnity Business Solutions S.A.