1 Marca 2018 roku zakończył się Mobile World Congress w Barcelonie. W jego trakcie omawiano między innymi niezwykle ważne dla mobile kwestie łączności nowej generacji. Chodzi tu przede wszystkim o sieć 5G oraz nowy standard wiadomości tekstowych, RCS, który potencjalnie mógłby zastąpić SMS-y w ofertach operatorów komórkowych. O tym ostatnim, w trakcie Mobile Trends Conference 2018, opowiedziała Edyta Godziek z SerwerSMS. W artykule znajdziecie podane przez Nią najnowsze wieści dotyczące standardu Rich Communication Services.
Wciąż wysyłamy SMSy
Według informacji posiadanych przez SerwerSMS, ponad 96% Polaków wysyła SMSy. I choć zapewne ilość wysyłanych dziennie wiadomości tego typu nie robi już takiego wrażenia, to nie ulega wątpliwości, że wciąż zdarza się nam z nich korzystać. Na przykład w sytuacjach, gdy zawiedzie mobilny Internet.
SMSy służą też często komunikacji B2B i B2C. Przede wszystkim w przypadkach, kiedy zachodzi potrzeba poinformowania klienta o dostarczeniu paczki, realizacji przelewu lub wprowadzeniu nowej promocji.
W dodatku, jak podkreślała Edyta Godziek, w opinii użytkowników i firm, SMS jest prosty i niezawodny – szybko dociera do odbiorców i jest przez nich zwykle otwierany.
Czy RCS zagrozi SMSom?
Wydaje się jednak, że obecnie zdecydowanie mocniej związani jesteśmy z komunikatorami internetowymi niż z SMS-ami (szczególnie bardziej zaawansowani użytkownicy). W istocie – SMS-y i są proste i szybkie, ale trzeba za nie zapłacić (nie mówiąc już o MMS-ach), a nie dają też tylu możliwości wyrazu, co „Snapy” albo WhatsApp. Od wielu lat w branży telekomunikacyjnej toczy się dyskusja nad wprowadzeniem nowego standardu wiadomości tekstowych – RCS.
Wiadomości RCS wysyłane byłyby tak jak SMSy, na nr telefonu przypisany do karty SIM, ale za pośrednictwem sieci internetowej.
RCS – to standard SMS pod postacią komunikatora mobilnego
RCS to skrót od Rich Communication Service. I jak podpowiada pierwsze słowo z tej nazwy (rich), komunikaty tego typu, mogą zawierać obrazy, filmy i nagrania w wysokiej rozdzielczości (do 100 MB). Przypominają więc bogate w treść wiadomości z dowolnego komunikatora mobilnego, np. Whats Appa. RCS umożliwia także czaty grupowe oraz informują o wyświetleniu lub odpisywaniu na wiadomość przez odbiorcę.
Wysyłka RCS-ów, podobnie jak SMS-ów, kosztowałaby jednak określone pieniądze. Na systemie operacyjnym Google odbierałoby się je za pośrednictwem aplikacji Android Messages.
Dlaczego trudno wprowadzić RCS?
Właściwie temat RCS pojawił się jeszcze w 2008 roku. Od tego czasu minęła już jednak dekada i nie wskórano zbyt wiele jeśli chodzi o wprowadzenie tego standardu. Więcej szans na pomyślną realizację przedsięwzięcia pojawiło się, kiedy za wdrażanie joyn (jak nazywane jest także RCS) zabrało się samo Google.
Wprowadzenie RCS wymaga jednak wielu porozumień i kompromisów. Jak zaznaczała w trakcie swojej prelekcji Edyta Godziek, przy całym procesie kluczowi są nie tylko operatorzy komórkowi (w skali globalnej, muszą porozumieć się w kwestii wprowadzenia RCS), ale także producenci telefonów jak i systemów operacyjnych na urządzenia mobilne (Android, iOS). Wszyscy oni muszą przygotować się i porozumieć (a po dziś dzień, w gronie „przyjaciół” RCS nie znaleźli się tak ważni gracze jak np. Samsung). Google od ponad 2 lat próbuje jednak wywalczyć drogę dla nowego standardu wiadomości.
RCS uzupełnieniem dla SMS-a?
Inną kwestią pozostaje rola RCS w telekomunikacji. Czy stanie się on nowym, głównym standardem wiadomości w ofercie operatorów, a może jedynie uzupełnieniem dla SMS-ów i komunikatorów internetowych (szczególnie w perspektywie wdrożenia sieci internetowej piątej generacji). Zdaniem Edyty Godziek potrzeba jeszcze czasu na rozwój tego projektu, ale według informacji udostępnionych SerwerSMS przez Google, wdrożenie RCS na terenie Polski może odbyć się już w trzecim lub czwartym kwartale bieżącego roku (2018).
Niniejszy tekst powstał w oparciu o prelekcję Przyszłość komunikacji mobilnej – SMS czy RCS? wygłoszonej przez Edytę Godziek z SerwerSMS w trakcie Mobile Trends Conference 2018.